Doğa Öncüleri Boğaziçi’nde buluştu

Boğaziçi Üniversitesi, WWF-Türkiye’nin Doğa Öncüleri Gençlik Programı kapsamında doğa koruma projeleri yürüten ortaokul ve lise öğrencilerini ağırladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Mayıs ayında düzenlenen etkinlikte Hatay’dan Antalya’ya, İzmir’den Kars’a pek çok farklı şehirden doğa öncüsü genç, dünyamızın geleceği adına değişim yarattıkları projelerini katılımcılara sundular.

WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Doğa Öncüleri Gençlik Programı’nda yer alan Türkiye genelindeki 75 okulun öğrencilerinin doğa koruma projeleri arasından seçilen 10 projenin ve umut vaat eden çalışmaların sahibi  gençler Boğaziçi Üniversitesi’nde buluştu.  Sunumların ardından yaptıkları seçim sonucunda gençler, iki projeye birincilik ödülü verdiler.

Hatay’dan Antalya’ya, İzmir’de Kars’a kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen ortaokul ve lise öğrencisi gençlerin projelerini katılımcılara sunmalarının ardından, en çok etki yaratan projeleri de yine gençler seçti. Buna göre, düzenledikleri Oklu Kirpiler projesiyle Kaş Üzümlü Ortaokulu öğrencileri ve Oluklu Kertenkele projesiyle Foça Recep Kerman Lisesi öğrencileri birincilik ödülüne layık bulundular.

SDSN Türkiye, sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında doğa, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği çerçevesinde yerel sorunlara çözümler üreten öğrenciler arasından birinci olan grupları, Boğaziçi Üniversitesi BÜYEM Yetenek Programları’nda ağırlayarak çocuklara ve gençlere yönelik projeleri desteklemeye devam edecek.