Dünya üçüncüsü Türkiye Takımı'nın koçu Boğaziçi'nden

Bu yıl ikincisi düzenlenen IQA Quidditch World Cup 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında İtalya’nın Floransa kentinde gerçekleştirildi. Koçu Boğaziçi Üniversitesi’nin 2017 mezunlarından Arman Aktürk olan Türkiye takımı turnuvayı 3. bitirerek bronz madalyanın sahibi oldu.

30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde İtalya’nın Floransa şehrinde düzenlenen IQA Quidditch World Cup 2018’de ülkemizi temsil eden “Türkiye Takımı” turnuvadan bronz madalya ile döndü. İlki 2016 yılında Almanya’nın Frankfurt kentinde 21 ülkenin katılımıyla düzenlenen ve Türkiye’nin dünya altıncılığı elde etmiş olduğu turnuvaya bu yıl aralarında Malezya, Hong Kong, Güney Kore ve Brezilya’nın da olduğu tam 29 ülke katıldı. Türkiye’de hiçbir destek almadan bu sporu 2014 yılından beri ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Hacettepe, Uludağ, Bilkent, Işık, Bilgi, Dokuz Eylül ve Ege üniversitelerinde yapan gençler, tamamen kendi çabalarıyla gittikleri turnuvada büyük bir başarı örneği gösterdiler.

Türkiye Takımı turnuvanın ilk gününde grup maçlarında sırasıyla Güney Kore, Fransa, Polonya ve Finlandiya ile karşılaşıp yalnızca Fransa’ya yenilerek genel sıralamayı sekizinci bitirdi. İkinci güne genel sıralamada dokuzuncu olan Kanada ile eşleşerek başlayan oyuncularımız, kıran kırana bir mücadele sonrası bir önceki turnuvada dünya dördüncüsü olan ve sporun ekollerinden sayılan Kanada’yı eleyerek, genel sıralamada bir numara olan Almanya ile çeyrek finalde eşleşti. Almanya karşısındaki sıkı performansıyla yarı finale adını yazdırdıktan sonra ise Belçika ile eşleşen Türkiye Takımı, Belçika karşısında güzel bir performansa rağmen aldıkları yenilgiyle üçüncülük maçı için Birleşik Krallık ile oynamaya hak kazandılar. 2016 Dünya Kupası üçüncüsü Birleşik Krallık’ın herkesin favorisi olduğu maçta oyuncularımız kusursuz bir performans göstererek bronz madalyayı almaya hak kazandılar. Kıran kırana geçen Belçika – Amerika Birleşik Devletleri finali ise ABD’nin altın madalyayı almasıyla sonuçlandı.

Turnuva sonrası görüştüğümüz takım koçu Arman Aktürk, “Dünya üçüncüsü olmak, dünya üçüncülüğünü getiren kadronun koçu olmak muazzam bir duygu gerçekten. Ülke olarak çok yetenekli oyunculara sahibiz ve ülkemizdeki Quidditch kulüplerimiz Avrupa’da büyük başarılar elde etti ancak ülke bazında bu başarıya açtık,” şeklinde konuşurken takımın en büyük probleminin maddi destekten yoksun olmaları olduğunu belirtti. Elde edilen başarıda Boğaziçi Üniversitesi’nin etkisini sorduğumuz Aktürk, “Quidditch gibi yeni bir sporda futbol, basketbol gibi sabitleşmiş taktikler oluşmamıştır. Boğaziçi’nin bilgiyi vermek yerine bilgiyi araştırmayı öğreten ve analitik düşünce yapısını geliştiren yapısı dünya Quidditch’ini takip etmemde ve yeni eylemler oluşturmamda büyük bir etki yarattı,” şeklinde yanıt verdi.

Quidditch Nedir?

Ünlü yazar J.K. Rowling’in Harry Potter romanlarında büyücülerin oynadığı fantastik bir spor olan quidditch, 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Alex Benepe ve arkadaşları tarafından “muggle” hayatına uygun olarak yeniden yazılmış ve dünya çapında hızla yayılmış bir spordur. Her iki takımda 7 kişinin oynadığı sporda 3 adet kovalayıcı (beyaz kafa bandı takarlar) ve 1 adet tutucu (yeşil kafa bandı takarlar) “quaffle” adı verilen havası hafif alınmış bir voleybol topunu rakip takımın çemberlerinden geçirerek sayı yapmaya çalışır. Takımlardaki ikişer adet vurucu (siyah kafa bandı takarlar) ise yakar top sporunda kullanılan üç adet topla rakip oyuncuları vurarak saf dışı bırakmaya çalışır. Oyunun on yedinci dakikasında dahil olan ve tarafsız bir atlet olan snitch koşucusu ise oyunun on sekizinci dakikasında giren birer arayıcı (sarı kafa bandı takarlar) tarafından yakalanmaya çalışılır; snitch özünde cır cırtlı bir kumaşla bir şorta tutturulmuş bir tenis topu olur, bu şortu giyen tarafsız atlet ise snitch koşucusudur. 77 metreye 44 metre oval bir sahada oynanan oyunun en önemli özelliklerinden birisi cinsiyet kuralı olan karma bir spor olmasıdır; aynı anda sahada olan 7 oyuncudan en fazla 4 tanesi aynı cinsiyetten olabilmektedir.

Türkiye’de 2014 yılında ODTÜ’de başlayan spor bugün hala ülkemizde resmi olarak kabul edilmese de dünyada ve ülkemizde popülerliğini arttırmaya devam etmektedir. Dört defa Türkiye Kupası düzenlenmiş olan quidditch sporunun ülkemizde 4 yıldır aynı zamanda 16 takımın yarıştığı bir ligi bulunuyor. Lig ve kupa şampiyonları ise her sene Avrupa Quidditch Kupası’na gitmeye hak kazanıyor. Türkiye’den giden takımlar son üç senedir Avrupa Quidditch Kupası’nda ilk dörde girerek kendilerini burada da kanıtlamış, üstelik bunu sponsorsuz başarmışlardır.