Dünyanın her yerinden değişim için çalışanlar NOW’da buluştu

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2011 yılında mezun olan Ömer Ongun yaklaşık bir yıldır yedi farklı ülkeden takım arkadaşlarıyla NOW isimli uluslararası bir proje üzerine çalışıyor. Boğaziçi’ndeki öğrencilik yıllarında soluduğu çok renkli ve çok sesli atmosferi NOW projesine de taşımak istediklerini anlatan Ongun, bir öğrenme programı olarak tasarlanan projenin merkezinde gençlerin olduğunu söylüyor.

“Sosyal değişim şimdi!”

Türk Kültür Vakfı/AFS Kültürlerarası Programları’nda eğitim direktörü olarak çalışan Ömer Ongun’un gençler için bir proje tasarlama heyecanı lise yıllarına dayanıyor. Önce lisede AFS’yle, ardından Boğaziçi’nde değişim programıyla yurtdışında yaşayan Ongun, NOW’daki uluslararası takım arkadaşlarıyla beraber kendi sahip olduğu imkânlara sahip olmayan gençlere yetiştikleri kültürün dışında farklı ve çeşitli dünyaları göstermeyi hedefliyor. Üniversite hayatı boyunca kültürlerarası çalışmalar yürüten ve yüksek lisansını da kültürlerarası iletişime yoğunlaşarak stratejik iletişim yönetimi üzerine Galatasaray Üniversitesi’nde yapan Ongun, yaklaşık iki yıl önce takım arkadaşlarıyla bir araya geldi. Geçtiğimiz Temmuz ayından beri NOW üzerine çalışan ekip, duyurulara başladıkları beş aydan beri 60-80 bin Euro kadar kaynak yaratmış durumda.

Boğaziçi’nden Haberler okuyucuları için NOWprojesinin detaylarını Ömer Ongun’dan dinledik…

NOW projesi nedir?

NOW, 18-25 yaş arasındaki gençlere yönelik altı aylık bir öğrenme programı. Gençlere hep “Önce büyü” veya “Büyüyünce yaparsın” denir. Biz de “Büyümeyin, şimdi yapın. Sosyal değişim şimdi!” demek istiyoruz. Otuz genç seçiyoruz ve ilk eğitim programımıza Haziran ayında Avrupa ve Ortadoğu’dan aldığımız katılımcı başvurularıyla başlıyoruz. Başvurular şu anda devam ediyor. Temmuz sonuna kadar online sürdüreceğimiz bir eğitim vereceğiz. Temmuz sonunda İsviçre’de katılımcıları bir araya getireceğiz ve 10 günlük bir eğitim alacaklar. Bu eğitimin içinde farklılıklara saygı, küresel eğitim, insan hakları ve demokrasi var. Gençlerin hayattaki tutku ve isteklerini ortaya çıkarmaya çalışan, gençlerin güçlenmesine yönelik çalışmalar yapacağız. İsviçre’de katılımcılardan kendilerine partner seçmelerini istiyoruz. Projenin 4. ve 5. aylarında elde ettiğimiz fonlarla partnerlerin birbirlerini bir haftalığına ziyaret etmelerini sağlayacağız. Ziyaretlerle kişisel teması arttırıp, birbirlerinin hayatlarını deneyimlemelerini hedefliyoruz. Bu ziyaretlerde ortak bir sosyal sorumluluk projesi üretmelerini destekleyeceğiz.  Altı ayın sonunda Future Forum dediğimiz etkinliği gerçekleştireceğiz ve aktif olarak çalışan katılımcıları tekrar bir araya getirip programdaki deneyimlerini anlatmalarını isteyeceğiz. Neler öğrendiler, neler yaşadılar, bundan sonra nasıl devam edecekler paylaşsınlar istiyoruz. Bu arada ikinci altı ay ve yeni bir grup başlayacak. Sürdürülebilirlik açısından üç senelik programımızı garantilemeye çalışıyoruz. Eğitimlerimizi 2017’de Türkiye’de, 2018’de de Latin Amerika’da gerçekleştireceğiz.   Ocak ayında tanıtımlarımıza ve kaynak arayışlarımıza başladık. Küçük bağışların yanında Avrupa fonları ve kurumsal bağışlar da alıyoruz.

Dünyanın her yerinde gençler için değişim programlarından eğitimlere birçok etkinlik düzenleniyor. NOW hangi noktada farklılaşıyor?

Biz de projeyi hazırlarken kendimize aynı soruyu sorduk: Bir şey geliştirmek istiyoruz; ama farkı ne olacak? Bu noktada dikkatimizi çeken nokta gençler için düzenlenen projeler ve konferanslarda hep ileri yaşta olan insanlar gençlere bir şeyler anlatıyor, tavsiyeler veriyor. Bunun gençleri yavaşlatan ve sessizleştiren bir şey olduğunu düşündük. Gençlerin gençler için geliştirdiği kar amacı gütmeyen bir platform oluşturmuş olmak istiyoruz. İsviçre’de birlikte öğreneceğiz, kendimizi kolaylaştırıcı olarak oluşacak grubun bir parçası olarak görüyoruz. Ayrıca çoğu eğitim programında proje gerçekleştirmeye yönelik teşvik yapılır fakat takibi yapılmıyor. Biz NOW’u altı aya yayarak bu sorunu çözmeye çalıştık. Değinilmesi gereken başka bir nokta ise böyle etkinliklerde hep sosyoekonomik durumu iyi, bilgiye erişimi güçlü ve herhangi bir fiziksel engeli olmayan, birbirine benzer sosyal sınıflardan insanların bir araya geldiğini fark ettik. Farklı kesimlerden gelen ve erişim fırsatı olmayan gençlere bizin sahip olduğumuz fırsatı yaratmak istedik.  Başvuru formunu mümkün olduğu kadar farklı dillere çevirmek için çabalıyoruz. Dünyada olanlara ve ne yapmak istediğimize odaklanmak ve etkinliğe katılımın önündeki ekonomik engeli ortadan kaldırmak istiyoruz. NOW’da katılımcılar masrafların ne kadarını karşılayabiliyorsa o kadarını verecekler.  İstediğimiz hedef kitleye ulaşmak için dünyanın her yerinden sivil toplum kuruluşu ve aktivistlerle işbirliği içerisindeyiz. Mesela Türkiye’den Mardin Kültür Derneği’yle çalışıyoruz. Bu dernek Mardin ve çevresinde gençler ve kadınlarla ilgili çalışmalar yapıyor ve bizim ulaşamayacağımız birçok kişiye ulaşabiliyor. Ankara’da engelli gençlerle çalışan bir dernekle de iletişim halindeyiz. İskandinavya bölgesindeki bir LGBTI derneği projemize büyük destek veriyor. Aynı zamanda Avrupa’da yaşayan Müslüman gençlerin oluşturduğu bir yapıyla, İsrail Filistin savaşına karşı olan barış yanlılarını tek bir çatıda toplayan dernekle de konuşuyoruz. Her gencin farklı ilgi alanları olabileceği için mümkün olduğu kadar çok alandaki dernekler ve oluşumlarla iletişime geçmeye çalışıyoruz.

Uluslararası bir ekibiniz var. Nasıl bir araya geldiniz?

İki sene önce bir konferansta tanışıp fikirlerimizi paylaşmaya başladık. Sekiz ülkeden sekiz aktivistiz. Hepimizin bambaşka hayatları var. Farklı farklı yetenekleri ve ilgileri olan insanlar olarak bir araya geldik. Bir arkadaşımız Rio’da bir çevre aktivisti, bir arkadaşımız Zürih’te sosyal girişimci, bir başkası ise Arjantin’de bilgisayar mühendisi.  Aynı zamanda 20-25 kişilik bir destekçi kadromuz var. Her gün mesajlaşıyoruz ve mailleşiyoruz, haftada bir Skype yapıyoruz.  

İsviçre’deki 10 günlük programın detayları nedir? Sizce katılımcılardan ne tür projeler çıkacak?

Sekiz kişilik ekibimizde herkesin farklı yetkinlikleri var ve eğitimci olarak eğitimleri biz veriyor olacağız.  Aynı zamanda İsviçre’de bulunduğumuz yerde bizim değerlerimiz ve fikrimize destek olacak ekiplerden, iletişimde olduğumuz sivil toplum kuruluşlarında da eğitmenler getireceğiz. Çıkacak projeler ise katılımcıların kişilikleri ve kültürlerine bağlı. Dünyadaki sorunları ayrı ayrı değerlendirmek değil de bağlantılı düşünmek gerekiyor. Gençlerin kendi ülkelerinde karşılaştıkları yerel sorunların aslında global olduğunu görmelerini istiyoruz. Başvurular bitince bu yaz dönemindeki programın tam olarak nereye gideceğini tanımlama fırsatı bulacağız. Çeşitliliğe ve gençlerin güçlenmesine önem veren programların öne çıkacağını düşünüyoruz.

Altı aylık eğitim programı dışında başka planlarınız var mı?

Gençlerin yanı sıra gençlerle çalışan kuruluşlarla da çalışmayı planlıyoruz.  Gönüllüleri olup kaynak ve eğitim imkânına sahip olmayan kuruluşlara yardımcı olacağız. Hatta bu kuruluşlara yönelik öğrenme tasarımı üzerine gerçekleştireceğimiz ilk eğitim etkinliğimizi Haziran ayında Zürih’te yapacağız. Birkaç sene içinde sivil toplum kuruluşlarına, sivil hareketlere, sosyal sorumluluk projelerine ve gençlerle çalışan kuruluşlara destek olan bir format yaratmış olmayı hedefliyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi’nde geçirdiğin yılların bu projeye katkısı oldu mu?

Boğaziçi Üniversitesi benim için başlı başına bir örnek. Her kesimden, her kültürden bambaşka insanların bir araya geldiği bir kampüs ortamı var. İnsanların kendi kimlikleriyle, kültürleriyle, fikirleriyle var olabildiği ve bunu olumlu bir değere dönüştürmüş bir ortamda okudum.  Türkiye’de ve dünyada bu tarz ortamlar çok sınırlı. Kampüsteki bu ortamı NOW’da yaratabileceğimize düşündüm. Kendi deneyimimi farklı yerlere taşımak istedim.

NOW internet sitesi: http://nowornow.org/

İletişim: omer@nowornow.org

Söyleşi: Süveyda Ece Çil / Kurumsal İletişim Ofisi