''Dünyayla ve Birbirimizle Barışmak''

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Sosyoloji Bölümü ve Tarih Bölümü tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenmekte olan Hrant Dink Anısına Konferans dizisinin bu yılki konuğu, alternatif-küreselleşme olarak bilinen küresel dayanışma hareketinin önemli bir figürü olan Vandana Shiva olacak.

Vandana Shiva, 15 Ocak 2016 tarihinde, saat 15.00'te Albert Long Hall'de gerçekleştirilecek konferansta ''Dünyayla ve Birbirimizle Barışmak'' başlıklı bir konuşma yapacak.

1952 yılında Hindistan'ın Dehra Dun vadisinde doğan Vandana Shiva, orman korucusu bir baba ve çiftçi bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. Lisansını fizik dalında bitiren Shiva, Kanada'da bulunan Western Ontario Üniversitesi'nden felsefe alanında doktora derecesi aldı.

Doktora ünvanını aldıktan sonra Hindistan'a dönen Shiva, Hindistan Bilim Enstitüsü'nde, teknolojinin ekolojiye etkileri ve çevre politikaları konularında disiplinler arası araştırmalar gerçekleştirdi. 1982 yılında biyolojik çeşitliliğin korunmasını amaçlayan Bilim, Teknoloji ve Araştırma vakfını (RFSTE) kurdu. 1991 yılında ise, yerel tohumlar ve çeşitliliğinin korunmasını hedefleyen, kelime anlamı “dokuz tohum” olan Navdanya’yı kurdu. Navdanya, Hindistan’ın 18 eyaletine yayılmış tohum koruyucuları ve organik üreticileri çatısı altında barındırıyor.

Vandana Shiva 2000 yılında, biyolojik çeşitliliğin ve geleneksel tohumların, çok uluslu biyogenetik şirketleri tarafından tahakküm altına alınmasına karşı yazdığı Çalınmış Hasat (Stolen Harvest) adlı kitabı ile dünyaca bir fenomene dönüştü.

Ekofeminist aktivist Vandana Shiva, aynı zamanda 1990 yılında kurulan, küresel politikalarda kadınların eşit bir şekilde yer almasını savunan Women’s Environment & Development Center’ın da kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

.


hrantdinkmemoriallecture.boun.edu.tr/
www.facebook.com/HrantDinkMemorialLectu

 

Konuşma İngilizcedir. Simultane tercüme yapılacaktır.