E-Klavye uluslararası platformda

Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E- Klavye, INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve dünya genelinde katılan on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan Dünya İnternet Klavye Şampiyonası’nda derece aldı.

Türk Standardları Enstitüsü tarafından “Alfasayısal Türkçe E-Klavyenin Temel Yerleşim Düzeni” adı ve TS 13771 koduyla Türk standardı olarak kabul edilmiş olan E-Klavye, Boğaziçi Üniversitesi´nde, Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu´nun liderliğinde, 10-parmak yazım ilkeleri, klavye tasarım ölçütleri, Türkçenin özellikleri ve insan anatomisi göz önüne alınarak tasarlandı. Sağlık ve konfor açısından kullanıcılara avantaj sağlayan E-klavyede, hızlı yazım performansı da öne çıkan özellikler arasında yer alıyor.

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu (INTERSTENO - International Federation for Information and Communicating Processing) tarafından 1 Nisan - 6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 2019 Dünya İnternet Klavye Hız Şampiyonası’na E-Klavye ile katılan ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Oğuz Berkay Yiğiter, kendi yaş kategorisinde, ana dil yarışında E-Klavye ile üçüncülük derecesi elde etti.  İki buçuk ay gibi kısa bir sürede, E-klavyeyi kendi kendine öğrenip yarışmaya koçsuz ve öğretmensiz hazırlanan Oğuz Berkay Yiğiter, aynı zamanda E-Klavye ile uluslararası bir yarışmaya katılan ilk kişi oldu. Daha önce Q klavye ile 10-parmak yazan Yiğiter’in sol işaret parmağında kas iskelet sistemi rahatsızlığı olduğu, E-Klavye kullanmaya başladıktan kısa süre sonra işaret parmağındaki bu rahatsızlığın ortadan kalktığı kaydedildi.

TÜBİTAK desteği ile 2015 yılında geliştirilen E-Klavye, Türk Standartları Enstitüsü tarafından 2017 yılında “Milli Klavye” olarak tescillendi (TS 13771 - Alfasayısal Türkçe E-Klavyenin Temel Yerleşim Düzeni (Basic Layout for Alphanumerical Turkish E-keyboard) / Nisan 2017) ve T.C. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da patentlendi (İncelemeli Patent No: TR 2014 14778 / 21/01/2019). Klavyenin mucidi Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu, E-Klavye’de yazım yükünün parmaklara kapasitelerine göre dağıtıldığına dikkat çekerek, “E-Klavye, sağlıklı, rahat, yorucu olmayan ve aynı zamanda hızlı bir klavyedir. Sağlık ve performans açısından baktığımızda E-Klavye, dünyada deneye ve matematiğe dayanan ve aynı zamanda doğrulama testleri yapılmış ilk ve tek bilimsel klavyedir’’ dedi.