E-Playout “Bu Gençlikte İş Var” dedirtti

Boğaziçili öğrencilerin kurduğu “e-playout” isimli e-spor eğitim platformu, TÜSİAD tarafından düzenlenen “Bu Gençlikte İŞ Var” (BGİV) programında birinci seçildi. NETAŞ CEO’su Müjdat Altay’ın mentörlüğünde çalışan e-playout ekibinin birincilikle tamamladığı programın finali ve ödül töreni, 9 Temmuz’da online olarak gerçekleştirildi. Mehmet Ali Umar, Berkay Kani ve Hasan Ramazan Yurt tarafından geliştirilen ve kendini geliştirmek isteyen e-spor tutkunlarını e-spor oyuncularının eğitimleriyle buluşturan ve e-sporcular için bir topluluk sunan “e-playout” ayrıca Sinan Güler Spor Girişimleri Hızlandırma Programı’na dünyanın farklı ülkelerinden yapılan başvurular arasından seçilen altı ekipten biri.

2011 yılında temelleri atılan “TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var” programı üniversite öğrencilerine yenilikçi bakış açısı ve girişimcilik yetkinliği kazandırmak amacıyla eğitimden iş dünyasıyla etkileşime, kuluçkadan rehberliğe katılımcılara destek sağlıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden 2694 gencin katıldığı bu yılın programında, 2020 Ocak ayında kamp katılımcıların belirlenmesinin ardından 11-14 Şubat 2020 tarihlerinde Girişimcilik Kampı gerçekleştirildi ve iş modellerini hazırlayan ekipler TÜSİAD rehberleriyle eşleşti.

15 Şubat – 6 Mayıs tarihleri arasında yarı finalist olmaya hak kazanarak rehberleriyle çalışmalarını sürdüren ekipler, çevrimiçi yarı finalde projelerini sundular ve 9 Temmuz’da gerçekleşen finale kalmaya hak kazananlar ise bu defa tüm TÜSİAD üyeleri ve kamuoyu önünde iş planlarını tanıttılar. Bu zorlu ve uzun yarışma döneminin ardından birinci seçilen “e-playout” girişimi, 75 bin TL para ödülünün yanı sıra TÜSİAD Yönetim Kurulu ile Silikon Vadisi ziyaretine katılma ve Silikon Vadisi Ağı ile etkileşim kurma fırsatını kazandı.

E-spor tutkunlarını ve oyuncularını bir araya getiren platform

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Mehmet Ali Umar, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencisi Berkay Kani ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Hasan Ramazan Yurt tarafından geliştirilen “e-playout” girişimi kendini geliştirmek ve eğlenceli vakit geçirmek isteyen e-spor tutkunlarını, profesyonel ya da amatör e-spor oyuncularının eğitimleriyle buluşturan ve e-sporcular için bir topluluk sunan online bir platform.

“Günümüzde e-spor oyuncuları profesyonel oyuncuların videolarını veya canlı yayınlarını izleyerek oyun becerilerini geliştirmek için Twich veya YouTube’da zaman geçiriyor. Bununla birlikte, profesyonel oyuncuların videoları ve canlı yayınları, eğitim materyalleri yerine profesyonel oyuncuların oyun oynama anlarını içeriyor. E-playout, profesyonel oyuncular tarafından kaydedilen video eğitimlerini izleyerek ve profesyonel oyuncularla bire bir canlı oturumda eğitim alarak oyunculara becerilerini geliştirme şansı veren bir platform sunuyor,” ifadeleriyle girişimlerini açıklayan ekip üyeleri, bu platformun eğitimlere, turnuvalara ve topluluğa odaklanan yapısıyla oyuncuların eğitim ihtiyaçlarını çözeceğini ve profesyonel oyuncular için ek bir gelir yaratacağını vurguluyor.

TÜSİAD BGİV programının yanı sıra Sinan Güler Spor Girişimleri Hızlandırma Programının da içinde olan ekip üyelerinden Mehmet Ali Umar, Girişimcilik Vakfı’nın ve Berkay Kani ise Stanford Üniversitesi’nin Üniversite İnovasyon Programı’nın bursiyerleri arasında yer alıyor.