Eğitim için alışveriş yapın, modern kahramanlardan biri olun!

Sahip olduğunuz bir eşya, yetenek ya da bilgi, verebileceğiniz herhangi bir şey Givin mobil uygulaması sayesinde eğitim projelerine desteğe dönüşebilir. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu Başak Süer, eğitim projeleri yürüten sivil toplum kuruluşlarına fon yaratmak amacıyla bağışçılığı gündelik hayatımıza taşıyan bir mobil uygulama geliştirdi. Türkiye’nin sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için oluşturulmuş ilk mobil uygulaması ve iş modeli olan Givin, alışveriş ve bağışçılığı birleştirerek alışverişin en iyi halini sunuyor.

Givin eğitim alanında yürütülen pek çok projeye tek elden destek olabilmenizi sağlayan sahip olduklarınızla değişim yaratabileceğiniz bir sosyal etkileşim girişimi. Uygulamanın kurucusu Başak Süer projenin doğuş hikayesini anlattı.

“2009 Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum. İdari Bilimler fakültesinde genel bir trend vardır; iyi bir çokuluslu kurumsal şirkete gir, iyi para kazan, kariyerini yap, mümkünse yurt dışına git ve orada çalış. Ben de mezun olur olmaz o makul olan yolu izledim. Çokuluslu bir şirkette yaklaşık 6 sene çalıştım, şirketin genel merkezi Lozan’da görev aldım. O süreçte sorgulamaya başladığım bir şey vardı. Bizim gibi iyi eğitimli insanların topluma daha fazla fayda sağlayacak işlere el atması gerektiğini düşünmeye başladım. Akabinde topluma fayda sağlamak adına neler yapılabilir diye araştırmaya başladım. Etrafta güzel şeyler yapmak isteyen çok fazla insan var aslında, ama neyi, ne şekilde, ne zaman yapabileceğimizi de kestiremiyoruz. Gönüllülük yapmak istesek bazı kısıtlamaları var; belli bir zamanda, belli bir kurumun söylediği yerde olmamız gerekiyor. Çok fazla sürdürülebilir bir iş değil. Öte yandan aslında yardımsever bir toplumuz ama karşılıksız para vermek konusunda tereddütlerimiz de var. Paramızın nereye gittiğini, ne için kullanıldığının takip edebilmek istiyoruz. Kültürümüzde eşya bağışlamak çok daha yaygın bir yardım şekli. Bunları düşünürken herkes için uygulanabilir, kolay bir fayda sağlama yönteminin olmadığını fark ettim. Aslında hepimizin çok değerli kaynakları var, bu belki bir yetenek ya da bir eşyamız olabilir. Bunların hepsini eğitim için desteğe, fona dönüştürebileceğimiz bir platform yaratsak ve “sahip olduklarıyla harekete geçerek kendilerinin en kahraman versiyonu olan modern kahramanlar topluluğu” oluştursak nasıl olur diye düşünürken Givin uygulaması ortaya çıktı.”

Türkiye’de alternatif olarak bağış senaryosunu kendi iş modeline eklemlemiş olan bazı platformlar olmasına karşın Başak Süer Givin’in bu platformlardan ayrıldığını belirtiyor. Süer’e göre Givin’i farklı kılan en büyük özelliği misyonunun sosyal faydaya katılımı arttırmak olması yani Givin hem farkındalık yaratıyor, hem de varoluş amacı olarak da iyi amaçlara fon yaratıyor.

“Dünyada en benzer örneği online müzayede şeklinde gerçekleşen sistemler. Fakat biz, Givin ile birlikte bu sistemin toplumun her kesiminin katkılarıyla gerçekleşmesini sağlıyoruz. Akıllı telefonu olan herkes, eğitim projelerine katkı sağlayabilir. Daha çok insanın ve kurumun daha kolay ve verimli şekilde sosyal faydaya katılımını sağlayabilecek bir platform oluşturuyoruz. Hepimizin mutlaka kullanmadığı eşyaları var ya da almayı düşündüğü bir şeyler var. Givin tüm kaynakların sivil toplum projelerine desteğe dönüştürülebildiği, benzeri olmayan bir platform olarak konumlanıyor.”

Givin bağış yapmanın önündeki en büyük engel olan şeffaflık eksikliğine de çözüm sunuyor. Kullanıcılar satışın gelirini yönlendirmek istedikleri kurumu kendileri seçiyorlar ve tüm süreci yine uygulama üzerinden takip edebiliyorlar. Bunu sağlamak için de uygulama ile iş birliği içerisinde olan sivil toplum kuruluşları titizlikle seçiliyor.

“Önceliğimiz eğitim odaklı, çocuklar ve gençler için çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmak. Bunun seçiminde de şeffaflığa çok önem verdiğimiz için kendi yıllık aktivite raporlarını, finansal raporlarını yayınlayan, bağışçı hakları beyannamesini kabul etmiş kurumlarla çalışmaya başladık. Şu anda Türkiye’nin bu alandaki en büyük kurumlarından dört tanesiyle çalışıyoruz. TEGV, TOG, Koruncuk Vakfı ve Tohum Otizm Vakfı. Kullanıcılara platform üzerinden verdikleri desteğin hangi projeler için kullanılacağını da gösteriyoruz. Aynı zamanda proje gerçekleştiğinde neler yapıldığının takibini sağlamak amacıyla neticeleri uygulama üzerinden paylaşmayı planlıyoruz.”

Kullanmadığımız eşyalarımız aslında potansiyel birer bağış

Givin projesi bu anlamda sivil toplum kuruluşlarının da kaynak geliştirme problemlerine kolay bir çözüm önerisi niteliği taşıyor. İkinci el ve online alışverişin bu kadar geliştiği bir dönemde kullanım alışkanlıklarına uygun, kolay bir kaynak geliştirme alternatifi sunduklarını belirten Süer, beraber çalıştıkları sivil toplum kuruluşlarından da pozitif bir karşılık aldıklarını belirtiyor.

 “Bir kişi cebinden nakit olarak yapacağı bağış miktarını evinde kullanmadığı ürünlerle yaptığı zaman iki-üç katına çıkarabilir” diyen Süer, Givin sayesinde aslında potansiyel bağış olarak duran kaynakları aktive ettiklerini vurguluyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı gençlerin sosyal sorumluluk projeleri yapmasını teşvik eden bir vakıf. Givin üzerinden satacağınız veya alacağınız bir ürün, gençlerin sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenen üç günlük eğitimlere katılım bedelini karşılayabilir. Bağışını TEGV’e bağışlamak isteyen kullanıcılar Van-Erciş öğrenim birimine bin tane kitap almak için düzenlenen projeyi fonlayabilir. Koruncuk Vakfı’nı desteklemeyi seçen kullanıcılar ise bir çocuğun Koruncuk köylerindeki eğitim, barınma, yeme-içme ve sağlık gibi tüm maliyetlerini karşılayabilir. Tohum Otizm Vakfı için ise otizmli çocukların özel eğitim seansları karşılanabilir.

Eğitim temasıyla başladıklarını belirten Süer, ilerleyen zamanlarda hem kullanıcı taleplerine göre hem de sivil toplum kuruluşlarının taleplerine göre başka projelere de destek olmak istediklerini söylüyor.

“Türkiye’nin en büyük ve yurt dışına açılan ilk sosyal girişimi olmak istiyoruz ve herkesin mutlaka eğitim için verebileceği bir şeyler olduğuna inanıyoruz” diyen Başak Süer, herkesi sahip olduklarıyla harekete geçmeye ve eğitim projelerine Givin ile katkıda bulunmaya çağırıyor.  

Başarılı bir sosyal girişimci olarak Süer, bu türlü fikirleri olan kişilere ise “Süreçte motivasyonu etkileyebilecek pek çok yorum gelebiliyor. Girişimciler genelde hayalperest olarak görülüyor. “Ne güzel işin vardı!” düşüncesini yönetebilmek gerekiyor. Buna rağmen inandığın ve istediğin şeyin peşinden gitmek ve fark yaratmaya çalışmak çok değerli, öğretici ve denenmesi gereken bir süreç.” tavsiyesinde bulunuyor.

Uygulamanın linkine buradan ulaşılabilir:  bit.ly/givinapp 


Haber: Gökçe Büyükbayrak