Emeritus Prof. Dr. Hamit Fişek'i kaybettik

Boğaziçi Üniversitesi, 1978’de akademik kadroya katılan önde gelen bilim insanlarından Emeritus Prof. Dr. Hamit Fişek’i kaybetti. 29 Haziran’da İstanbul’da hayatını kaybeden Prof. Fişek, sosyal psikoloji alanında sadece Türkiye’de değil, dünya çapında bilinen bir bilim insanıydı. Prof. Fişek, Boğaziçi Üniversitesi'nde Psikoloji Bölüm Başkanlığının yanı sıra iki dönem Rektör Yardımcılığı görevini de yürütmüştü.  

Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Emeritus Prof. Dr. Hamit Fişek, 29 Haziran’da 79 yaşında hayatını kaybetti. Prof. Fişek, sosyal psikoloji alanında dünyaca bilinen araştırmalarının yanı sıra 1992-1996 ve 1998-2000 yıllarında akademik işlerden sorumlu Rektör Yardımcılığı yaptı. Duayen akademisyen, Bilim Akademisi'nin kurucu üyeleri arasında da yer alıyordu. Emeritus Prof. Dr. Hamit Fişek, 1978'de doçent olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi'nde psikoloji alanında binlerce öğrenci yetiştirdi. Bilim insanın öğrencileri, bugün gerek akademik gerekse iş dünyasında önemli görevlerde bulunuyor.

 DÜNYANIN LİDER ÜNİVERSİTELERİNDE EĞİTİM ALDI

1941’de İstanbul’da doğan Prof. Fişek, 1964’te Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, ABD merkezli Fulbright Bursu ile elektrik alanında lisans eğitimi için dünyanın önde gelen üniversitelerinden Stanford’a gitti. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sosyoloji alanından tamamlayan Prof. Fişek, 1978’de Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde doçent olarak akademik çalışmalarına başladı. Sosyal psikolojide grup süreçleri ve sosyal bilimlerde matematiksel modelleme alanlarında araştırmalarını sürdüren bilim insanı, Boğaziçi Üniversitesi’nden idari görevlerde de bulundu. 1992-1996 ile 1998-2000 yıllarında akademik işlerden sorumlu Rektör Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Fişek, 2004-2007 yılları arasında Psikoloji Bölüm Başkanı da oldu. Bilim insanı Bilim Akademisi kurucu üyeleri arasında yer alırken Avrupa Bilim Vakfı Sosyal Bilimler Sürekli Komitesi gibi uluslararası kuruluşlarda da Türkiye'yi temsil etti.

“ÖRNEK ALDIĞIMIZ BİR AKADEMİSYENDİ”
Prof. Dr. Ali Tekcan (Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı)
1980’lerin sonunda lisans öğrencisi olarak tanımaya başladığım hocam Hamit Fişek’le 1998’dan itibaren de aynı bölümde çalışma şansına sahip oldum. Düşününce, kendisi ile ilgili en sık kurduğum cümlelerden birinin “Bunu Hamit’e bir danışayım” olduğundan eminim. Konu farketmezdi; ders, araştırma veya idari konularda karşılaştığım meselelerde her zaman akıl danıştığım kişi oldu. Benzer bir durumun bölümde benim kuşağımdan bir çok meslektaşım için de geçerli olduğun biliyorum. Zira, herkes Hamit’in tarafsız  değerlendirmesini, cevabını eğip bükmeden vereceğini bilirdi. Yaptığı her işte, iş ciddiyetini elden bırakmadan nazik, anlayışlı ve sakin üslubunu muhafaza etmesi Hamit Fişek’i farklı ve örnek yapan özelliklerdendi. Gençlere her zaman destek veren, doğrudan ya da dolaylı yol gösteren, örnek almaya çalıştığımız bir akademisyen oldu. Kendisini tanıyan herkesin bildiği gibi, her zaman genç kaldı, müthiş bir mizah anlayışına sahipti. Onunla sohbetten keyif almamak mümkün değildi. Hamit Fişek benim için yeri doldurulamayacak bir hoca, meslektaş, ağabey ve dost olarak yaşamaya devam edecek.

"YERİ DOLDURULAMAZ"
Prof. Dr. Üstün Ergüder (Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü)
Hamit'i çok uzun zamandır tanıyorum. Rektörlüğüm döneminde yardımcımdı. Ancak onunla ilişkim sadece idari boyutla sınırlı değil. O aynı zamanda arkadaşımdı. Bana çok büyük yardımları olmuştur. Her ne olursa olsun sakinliğini koruyan, akılcı bir hocaydı. Aynı zamanda alanında da çok iyi bir bilim insanıydı. Çok üzgünüm, onun yeri doldurulamaz.

"BÖLÜMDEKİ ARAŞTIRMA KÜLTÜRÜNÜN MİMARLARINDAN BİRİ"
Doç.Dr. Adil Sarıbay (Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı)
Psikoloji bölümünün kurucu kadrosunda yer alıp, Türkiye’nin alanında en başarılılarından birisi haline gelmesine en fazla katkı yapan isimler biriydi. Engin bir yöntem bilgisi vardı ve şimdiki hocaların birçoğunun da hocası olarak bölümdeki kuvvetli araştırma kültürünün mimarlarından oldu. Asla şaşmayan rasyonel ve sakin tavrıyla, varlığı hepimize güven verirdi. Her zaman son derece kibar ve bir o kadar da espiritüeldi. Boşluğu doldurulamayacak.

"ONUN SAYESİNDE İLK HOCALIK DENEYİMİNİ YAŞADIM"
Dr. Öğr. Üyesi Esra Mungan (Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi)

Hamit hoca  akademik hayatımda çok önemli bir yerde duruyor. ABD'de doktora öğrencisiyken, o rektör yardımcısı olmuş bana normalde kendisinin verdiği araştırma metodları lisans dersini vermemi teklif etti. Böylelikle onun sayesinde ilk hocalık deneyimimi yaşadım. Sonrasında o dersi sık sık verdim ve her zaman Hamit hocanın bence yazılmış en iyi metod kitaplarından biri olan "Elementary Methods Of Research In The Social and Behavioral Sciences" kitabını kullanırdım.  Kitabın inanılmaz duru İngilizcesi ve metodolojiyi felsefesiyle de ele alan nadir kitaplardan biridir.  Hamit hoca ayrıca çok iyi bir mentördü de. Bir dönem özel sektörde de çalıştım. Ancak istatistik ile ilgili bir sorum olduğunda bana hiç gocunmadan randevu verip gayet zevkle fikir verirdi. Buradan ilham alarak her yıl mezun olan öğrencilerimize mezun olsalar bile herhangi bir şey sormak danışmak istediklerinde kapımızın hep açık olacağını söyleriz.  Öğrenciyle ilişkisi de çok müstesnaydı, tahakküm kurmazdı, hemzemin bir düzlemde ilişki kurardı. Bütün bunların ötesinde dünya çapında, en hasından bir bilim insanıydı. Kaybı ülkemiz için de önemli bir kayıptır.

“İSTANBUL BEYFENDİSİ ARKADAŞIMI KAYBETTİM”
Prof. Dr. Güzver Yıldıran (Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı)
Fen ve sosyal bilimleri gerek en nitelikli kurumlardaki eğitimi gerekse de yine yurdumuzda ve ABD’deki en nitelikli kurumlardaki akademik çalışmaları içine alabilmiş, ünikorn kadar nadir bilim insanlarından biri olan Hamit Fişek Hocamız, kişiliğinde de bu üstün nitelikleri yansıtan ve hizmet anlayışı içinde cömertçe paylaşan bir akademisyendi. Problemlere bilişsel düzeyde ve sükûnetle yaklaştığı için karşısındakini cesaretlendiren, sorunların sorun olduğunu adeta unutturarak çok kolay çözen, çözüm süreci içinde duygudaşlık ve paylaşımdan zevk alan (işte tam buraya ince mizah duygusu giriyor), ufuk açan bir bilim insanıydı Hamit. Kişi olarak ise 1990’ların başlarından beri tez danışmanı olduğum lisansüstü öğrencilerimin bütün tezlerinde komisyonda beraber çalışmakla iftihar ettiğim bir dostumu, ‘An Officer and a Gentelman’ kavramının akademideki örneği İstanbul Beyefendisi arkadaşımı yitirdim."

*/

.

*/