‘En Güçlü 10 Global Kadın Listesi’ne Boğaziçililer damga vurdu

Fortune Türkiye tarafından hazırlanan ve global şirketlerde başarılara imza atan güçlü kadınların yer aldığı listeye bu sene Boğaziçi Üniversitesi Mezunları damga vurdu.
Serpil Timuray

Ayşegül İldeniz
Güldem Berkman
Ümran Beba

Visa'nın Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Vodafone Grup Ticari Operasyonlar Dünya Başkanı Serpil Timuray, Silver Spring Networks COO’su Ayşegül İldeniz, PepsiCo İK Yönetim Hizmetleri ve Operasyon Başkanı Ümran Beba, Novartis Değişim Projesi İlaç Divizyon Global Lideri Güldem Berkman’ın da yer aldığı listedeki isimlerin ağırlıklı olarak Boğaziçi mezunlarından oluştuğu görülüyor.

‘Fortune Türkiye'nin En Güçlü 10 Global Kadın Listesi’nde yer alan mezunlarımızı tanıyalım:

 

Serpil Timuray- Vodafone Grup Ticari Operasyonlar Dünya Başkanı:

Üsküdar Amerikan Lisesi'nde başladığı eğitimini Amerika'da North Carolina Asheville High School'da tamamlayan Serpil Timuray, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakultesi'nden mezun oldu. Timuray, kariyerine 1991 yılında Procter&Gamble pazarlama departmanında başladı.  Buradaki 8 yıllık kariyeri, ona DanoneSA-Tikveşli Pazarlama Direktörlüğünü getirdi. Bir süre kurumun Satış ve Pazarlama Direktörlüğünü birlikte yürüten Timuray, 2002 yılının Haziran ayında DanoneSA Süt Ürünleri Genel Müdürü ve İcra Başkanı oldu.

Kariyerindeki ilerleyişini 01 Ocak 2009 yılı itibariyle transfer olduğu Vodafone Grubu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Direktörlüğüyle taçlandıran Timuray, aynı zamanda Vodafone Türkiye CEO'luğunu da üstlenmekteydi.Ekim 2013 itibariyle, mevcut görevine ek olarak, Vodafone Grubu’nun AMAP bölgesine (Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik) Bölge Direktörü olarak atandı.

Serpil Timuray, 1 Ocak 2014 itibariyle Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik (AMAP) Bölge Başkanı oldu. Timuray Ağustos 2016'da Vodafone Grubu’nun Afrika, Ortadoğu, Asya ve Pasifik (AMAP) Bölge CEO’su olarak atandı. Serpil Timuray halen Vodafone Grup Ticari Operasyonlar Dünya Başkanı görevini yürütüyor.

 

Berna Ülman- Visa Europe Bölge Genel Müdürü:

Üsküdar Amerikan Lisesi'ni bitirdi. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu, ardından da Universty of Tennessee'de finans alanında yüksek lisans yaptı. Bir dönem New York'ta Tokai Bank'ta çalıştı. 5 yıl Koç Finans'ta görev yaptı. 2000 yılında Visa Türkiye'ye Genel Müdür Yardımcısı olarak katıldı. 2003 yılında Genel Müdür, 2008 yılında da Bölge Genel Müdürü oldu.

 

Ayşegül İldeniz- Silver Spring Networks COO’su:

Teknoloji alanında kadın liderler denilince Türkiye’den akla gelen ilk isimlerden biri olan Ayşegül İldeniz, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. İldeniz, ABD merkezli Silver Spring’de COO olarak akıllı şehir çalışmalarını farklı coğrafyalara doğru genişletme ve şirketin büyümesini hızlandırmaya odaklanıyor. Silver Spring’in akıllı şehir çalışmalarıyla faaliyet gösterdiği şehirler arasında Chicago, Paris, Kopenhag ve Singapur gibi dünyanın önde gelen metropolleri bulunuyor.

 

Ümran Beba-PepsiCo İK Yönetim Hizmetleri ve Operasyon Başkanı:

Ümran Beba, 271 bin çalışanı bulunan PepsiCo'da global insan kapital yönetiminin başında bulunuyor. 21 yıldan beri PepsiCo'da farklı görevlerde bulunan Beba, New York'ta, insan kaynaklarını yönetiyor. Daha önce PepsiCo Asya, Ortadoğu ve Afrika (AMEA) Bölgesi İnsan Kaynakları Başkanlığı’nı üstlenen Ümran Beba’nın yeni görevi, PepsiCo’nun faaliyette olduğu tüm ülkeleri kapsıyor. Beba, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden 1986 yılında mezun oldu ve 1988’de İşletme’den MBA derecesi aldı.

 

 

Güldem Berkman - Novartis Değişim Projesi İlaç Divizyon Global Lideri:

1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olan Berkman, ​​1 Şubat 2015 tarihinden itibariyle Novartis Değişim Projesi İlaç Divizyonu Global Liderliği görevine getirildi. Güldem Berkman 2008-2014 yılları arasında Novartis Türkiye Ülke Başkanı ve İlaç Sektörü Genel Müdürü olarak görev yaptı. Berkman ayrıca aynı dönemde Novartis Asya, Ortadoğu ve Afrika (AMAC) Bölgesinde Yürütme Kurulu üyeliği görevini sürdürdü.

İş hayatına Radiometer şirketinde Ürün Sorumlusu olarak başlayan Berkman, sonrasında sırasıyla Eczacıbaşı- Procter&Gamble ve DanoneSA şirketlerinde görev aldı. 2001 yılında Novartis’te İş Bölüm Direktörü olarak başladığı ilaç sektörü yaşamına, Novartis içinde artan sorumlulukları ile devam etti, 2007 yılı boyunca Novartis Macaristan Ülke Başkanlığı görevini sürdürdü.

 

 

Hafize Gaye Erkan- First Republic Bank CIO’su, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Risk Yönetimi Eş Başkanı:

Dünyaca ünlü finans kuruluşlarının peşinden koştuğu ünlü finansçı, 33 milyar dolarlık aktifi bulunan First Republic Bank'ın en önemli isimlerinden. ABD'nin 'Müthiş Türk Kızı' olarak tanıdığı Erkan, First Republic Bank'ta ayrıca Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı koltuklarında da oturuyor.

 

Huzur Devletşah - Lilly İlaç Amerika, Kanada, Avrupa ve Japonya’dan Sorumlu Strateji, Operasyon ve Altı Sigma Biomedicine Kıdemli Direktörü:

Huzur Devletşah, Lilly Türkiye’ye 1998 yılında Satış Enformasyon ve Stratejik Planlama Müdürü olarak katıldı. 1999-2011 yılları arasında satış ve pazarlama alanında farklı pozisyonların sorumluluğunu üstlenmiş ve Lilly Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü olarak görev yaptı. Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünden 1992 yılında mezun olan Devletşah,  1993 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Programını tamamladı.


Daha fazla bilgi için :

http://www.fortuneturkey.com/fotohaber/en-guclu-10-global-kadin-lider-44898

  • Ayşegül İldeniz
  • Güldem Berkman
  • Ümran Beba