Erişilebilir oy pusulasına Birleşmiş Milletler’den ödül

Boğaziçi Üniversitesi GETEM ve Engelsiz Erişim Derneği tarafından yürütülen erişilebilir oy şablonu projesi Birleşmiş Milletler organizasyonu olan Zero Project’ten ödül aldı. 42 ülkeden 65 yenilikçi projenin katıldığı değerlendirmede, GETEM ve Engelsiz Erişim Derneği’nin projesi Türkiye’den ödül alan tek proje oldu.

Birleşmiş Milletler’in bir organizasyonu olan Zero Project, her yıl engellilerin önündeki bariyerleri kaldıran yenilikçi projelere ödül veriyor. 2019’un teması bağımsız yaşam ve siyasi katılım olan değerlendirmeye 42 ülkeden 65 yenilikçi projeye dahil edildi. Bu projeler arasında Türkiye’den katılan tek çalışma olan Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi GETEM tarafından yürütülen erişilebilir oy şablonları ödüle layık bulundu.

Ödül, Viyana’da 21 Şubat’ta düzenlenen törende Engelsiz Erişim Derneği Başkanı ve GETEM Direktörü Dr. Engin Yılmaz ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve engelli öğrenciler danışmanı Doç. Dr. Zeynep Hande Sart’a takdim edildi. Sart, ödülün bağımsız yaşam ve siyasi katılım konusunda engellilere yardım eden uygulama ve politikalara verildiğini söyledi.

Misyonlarını engelsiz bir dünya için çalışmak olarak özetleyen ve  Birleşmiş Milletler organizasyonu olan Zero Project, her yıl engellilerin önündeki bariyerleri kaldıran yenilikçi projeleri ödüllendirerek tüm dünyaya tanıtıyor. 

Zero Project ve ödül alan erişilebilir oy şablonları projesi ilgili detaylı bilgi için:

https://zeroproject.org/2019-awardees/

https://zeroproject.org/practice/pra191354tur-factsheet/

 

 

 

Galeri 1 Fotoğraf