Eşit ağırlıklı puanda Türkiye birincisi Cuma Taş: ‘’Hedef koyun, başarılı olun’’

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) eşit ağırlık puan türünde 557,60 puan alıp Türkiye birincisi olmayı başaran ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne yerleşen Cuma Taş ile üniversiteye hazırlık süreci ve Boğaziçi tercihi hakkında konuştuk.
Kenan Özcan

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğan Cuma Taş, lise eğitimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayarak bu yıl üniversite sınavında elde ettiği birincilikle Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne yerleşti. Boğaziçi’nde bu bölümü okumayı çok önceden hedeflediğini anlatan Cuma Taş, içinde bulunduğumuz dünyayı daha iyi tanımak adına siyaset üzerine uzmanlaşmak istediğini belirtti.

“Çalışma masasının başına oturmak için bir sebebiniz olmalı!”

Üniversite yerleştirmelerinde ilk tercihi Boğaziçi olan Cuma Taş, daha önce Boğaziçi Üniversitesi’ne geziye geldiğini ve Boğaziçi’nin hayatında gördüğü en güzel kampüse sahip olduğunu dile getirdi. Üniversiteye hazırlık sürecinde Boğaziçi’ni medyadan takip ettiğini ve hedeflediği bölümü ve bölümde verilen dersleri sürekli araştırdığını ifade eden Cuma Taş, üniversite sınavına hazırlanmanın herkes için oldukça stresli olduğunu ancak hedef belirleyince başarının kolayca elde edilebildiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “ Boğaziçi Üniversitesi hedefim lise son sınıfta iyice netleşmişti. İstediğim bölümün ilk 1000’e girenleri aldığını biliyordum ve kendime güvenip Türkiye derecesi yapmak için çalıştım. Başarımın öyküsünü “hedef koymak” şeklinde özetleyebilirim. Çalışma masasının başına oturmak için bir sebebiniz olduğunda başarıyı elde ediyorsunuz. Stresi iyi kontrol etmek de önemli. Ben liseyi yatılı okuyordum ancak son senemde ailem Ankara’ya gelip benimle birlikte yaşamaya başladı. Ailem üniversiteye hazırlık sürecinin her anında bana destek oldu.”

“Hedef koyup çalışınca Boğaziçi’ni kazanmak zor değil”

Gelecekte diplomasi alanında çalışmayı planlayan Cuma Taş, dünya siyaseti ve yakın dönem Türkiye siyaseti ile ilgilendiğini anlattı. Tarihe ilgi duyduğunu, üniversite hayatı boyunca başka diller öğrenip kendini geliştirmek istediğini belirten Cuma Taş, hazırlık eğitimi sırasında kulüp faaliyetlerine de katılmayı düşündüğünü, boş zamanlarında ise arkadaşlarıyla İstanbul’u keşfetmek istediğini söyleyerek şu ifadeleri ekledi: “Boğaziçi Üniversitesi’nde olmak çok güzel bir duygu. Uzaktayken kimilerine bu okulda okumak ütopik gelebilir veya burayı kazanmak imkânsız gibi gözükebilir ancak ben hedef iyi belirlendiğinde ve yeterli çalışma sağlandığı takdirde Boğaziçi’ni kazanmanın zor olmadığını düşünüyorum. Üniversiteye hazırlanırken motivasyonu yüksek tutmak gerek!”