Ezel Akay: ‘’Z kuşağından çok iyi sinema izleyicisi çıkacak’’

Karantina döneminde ‘’Mezunlar Kampüste’’ sohbetleri başladı.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Ofisi’nin başlattığı ‘’Mezunlar Kampüste’’ etkinliği 30 Nisan’da tiyatro oyuncusu, yazar, eğitmen Aysel Yıldırım (BÜ ’01) ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu, sinemacı Ezel Akay’ın (BÜ’84) Zoom platformu üzerinden buluştuğu sohbetle başladı.

Ezel Akay ve Aysel Yıldırım’ın konuk olduğu ilk sohbette karantina günlerinde sanat yapmak ele alındı. Tiyatro ve sinema dünyasında Covid-19 nedeniyle pek çok projenin durma noktasına geldiği; çoğu sanatçının fiziksel mesafelenme zorunluluğu nedeniyle üretimlerini ev içine taşıdığı; izleyici yoksunluğunun çekildiği bu koşullarda sanat üreticisi olmanın zorluklarına değinildi.

‘’Sanatçılar üretme ve paylaşmanın yeni yollarını arıyor’’

Aysel Yıldırım, karantina sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘’Oyunculuk tıpkı spor gibi kondisyon gerektiren bir disiplin. Kondisyondan düşmemek gerekiyor. Bizler de görsel-işitsel dünyanın olanaklarından yararlanarak karantina günlerinde evde ufak üretimlerde bulunuyoruz ve kendimize olduğu kadar tüm izleyicilere de anlamlı bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Tabii hiçbir şey seyirciyle bir araya gelmenin yerini tutmuyor.

Sanat dünyası Covid-19 nedeniyle büyük bir darbe yedi. Tiyatrocular olarak kursağımızda kalan heveslerimiz var. Evet, bir biçimde çorbamız kaynıyor ama bu dönem ne kadar sürer bilemiyoruz. Bugünlerde bir arada kalmanın yollarını bulmak gerekiyor. Üretmek ve paylaşmak için yeni yollar arıyoruz. Tiyatrocular bir meslek birliği oluşturmaya çabalıyorlar zira bağımsız tiyatrolar özellikle bu dönemde çok zor şartlarda ayakta kalma savaşı veriyor. Bu bakımdan internet ortamında Tiyatrolar TV’nin bu dönemde yayına girmesi bizim için çok değerli.

‘’Bir arada olup dayanışırsak izolasyondaki yokluk hissi kırılır’’

Ezel Akay ise izolasyon sürecinde yokluk hissine kapıldığımızı ancak iletişim kurarak, teknolojik olanaklarla insanlarla bağlantıda kalarak bu hissi aşabileceğimizi söyledi: ‘’Bu günlerde yapmamız gereken en önemli şey sohbeti, iletişimi devam ettirmek olmalı. Yaşadığımız bu izolasyon döneminin insan doğasına aykırı bir yönü var. Neyse ki elimizde teknoloji sayesinde büyük bir nimet var. Teknolojiyle izolasyonu kırabiliyoruz. Fakat esas aşılması gereken izolasyonun yarattığı yokluk hissi. Dolayısıyla bizim sosyal yükümlüğümüz insanları bir arada tutabilmek.

Ben izolasyon sürecinin psikolojik bir sınırı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar belki 1-2 ay daha evde kalacak ama bir tarihte sokaklara çıkacağız. Haziran sonu tahminim setler başlayacak. Çok geniş hijyen önemleri ile tekrar sahalara döneceğiz. Ancak ne yazık ki seyircinin ne zaman yeniden sinema salonlarına gideceğini bilmiyoruz. Dolayısıyla sektör şu anda oldukça trajik bir atmosfer içinde, bir kan kaybı yaşıyoruz.

Bu dönem Z kuşağı büyük ölçüde dijital platformlardan sinema, dizi, oyun izliyor. Ben yeni bir seyirci kuşağının geleceğini düşünüyorum çünkü Z kuşağı bu süreçten çok iyi bir sinema izleyicisi olarak çıkacak ve eninde sonunda mutlaka sinemayı sinema salonunda izlemeye devam edecek’’.

‘’Geçmişe saplanmayalım, gelecek hakkında hayal kuralım’’

Ezel Akay izleyiciden gelen, filmlerdeki süper kahramanların günümüzde cazibesini yitirip yitirmediğine dair soruya ise şöyle yanıt verdi; ‘’ Hollywood artık büyük bütçeli, süper kahramanlarla dolu yeni filmler yapmıyor çünkü bu çok büyük maliyet demek. Yapacaksa da daha önce yapılmış ve tutmuş hikâyeler tekrarlanıyor. Nedense süper kahramanlar hep ABD’den çıkıyor. Peki, neden bizim hiç süper kahramanımız yok? Biz toplum olarak geçmişte yaşıyoruz. Atalardan bahsediyoruz. Oysa mitolojimiz çok zengin, olağanüstü folklorik araştırmalarımız var. Bunları kullanarak geçmişi değil geleceği düşünmeliyiz. Gelecek üzerine hayal kurmalıyız’’.

Yaşadığımız salgının etkilerinden korunmak için evde kalmamız gereken bugünlerde Boğaziçi Üniversitesi camiasının birbiriyle daha fazla iletişim kurmasını kolaylaştırmayı ve birlikteliği güçlendirmeyi amaçlayan sohbet dizisi her Perşembe farklı uzmanlık alanlarından mezunları konuk edecek. 7 Mayıs Perşembe saat 18.00’de yoga ve pilates eğitmeni Piraye Kirişçi (BÜ’09) izleyicilerle buluşacak.