Gıdada en büyük sorun sebze ve meyvede yaşanacak

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'nin (BURA) başlatmış olduğu Pandemi’nin İzini Sürmek Atölyesi’nin beşinci oturumunda “Krizin Merkezindeki Sektörler”den tarım ele alındı.

Zoom platformunda 3 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen etkinliğin konuğu Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz'dı.  Poyraz, Covid-19 pandemisinin devam ettiği bu günlerde tüm dünyanın sıra dışı bir dönemden geçtiğini belirterek pandeminin tarım ve gıda sektörüne yönelik etkilerinden söz etti. Bu krizle beraber tarım ve gıdanın ekonomide oynadığı stratejik önemin daha iyi anlaşıldığını  söyleyen Poyraz, her krizin fırsatları da getirdiğini belirterek bu  dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak ülkenin farklı bölgelerinde  yem, gübre, tohumculuk gibi tarımsal girdilerdeki yatırımları çoğaltmaya çalıştıklarını ifade etti.

Koronavirüs günlerinde güvenli gıdaya ulaşmanın her zamankinden daha  büyük önem taşıdığını belirten Poyraz, ''Bu dönemde söz konusu olan  gıda güvenliği ise, sektördeki tüm aktörlerin bir akreditasyona tabi  tutulması ve sistem içinde kendilerine yer bulmasını sağlamak gerekiyor. Ülkemizde tarım sektörünün sorunlarına çözüm oluşturmak için  çiftçinin, üreticinin, aracının ve tüketicinin yer aldığı bir sistem  kurulması önem arz ediyor. Tohumdan sofraya değerler zincirinin uyumlu bir şekilde çalışması lazım. Biz tarımsal üretimin sekteye uğramaması açısından sözleşmeli üretim geçiş için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle hayvancılık alanında çiftçinin damızlık hayvan ihtiyacını karşılamak için sonrasında alım garantili olarak çiftçilerle çalışmayı planlıyoruz. Ayrıca bu sene hedefimiz öncelikle 300 büyük marketin şarküteri ihtiyacını bu yolla karşılamak. Çiftçiden mal alma kapasitesini yukarılara taşıma hedefiyle çalışıyoruz'' dedi.

Bu dönemde temel sorunun tarımsal ürünlerin ihracat ve ithalatında yaşandığını belirten Poyraz, ''Türkiye'nin ithalatta muhatap olduğu ülkelerin kısıtlamalarıyla ilgili sorunlarımız var. Bu dönem ülkeler kendi önceliklerine bakarak tarım ürünlerini garanti altına alıyorlar. Bu bakımdan ülkemiz için uluslararası ticarette bir daralma söz konusu'' diye devam etti.

Önümüzdeki dönem hasat sonrası belli ürünlerde bolluk yaşanacağını; sebze ve meyve gibi ürünlerde ise üretim fazlasının fiyatları yarı yarıya aşağıya çekeceğini ekleyen Poyraz, sebze ve meyve gibi bazı ürünlerin piyasasının yükseltilmesinde kamunun sorumluluk alabileceğini ifade etti. Genel tarımsal üretim açısından ise Türkiye'de büyük bir risk görünmediğini ekleyen Poyraz bu dönemde dondurulmuş ürün ve kuru gıdada yeni yatırım alanlarının açılabileceğini belirtti.

BURA Derneği'nin salgın döneminde düzenlediği online etkinlikler 9 Mayıs'ta ''Sağlık Sektörü & Kriz Yönetimi,'' 10 Mayıs'ta ise ''Refah Devleti& Geçim Koşulları'' başlıklı sohbetlerle devam edecek.

Bilgi için: https://www.bura.org.tr/etkinlik/