Halet Çambel Yalısı arkeoloji dünyasına ev sahipliğine hazırlanıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin Kalkınma Bakanlığı desteğiyle sürdürdüğü Tarih ve Kültürel Miras Araştırma Projeleri kapsamında restore edilmekte olan Arnavutköy’deki tarihi Halet Çambel Yalısı, Halet Çambel ve Nail Çakırhan Arkeoloji ve Geleneksel Mimarlık Araştırmaları Merkezi adıyla, arkeoloji ve mimarlık tarihi alanlarında akademik çalışmalara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yalıda geçen yıl başlanan restorasyon süreci, Sabah Gazetesi’nde 4 Kasım 2014 tarihinde yer alan bir habere de konu oldu. Haberde, geçen yıl Ocak ayında 97 yaşındayken yaşamını yitiren ünlü arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel’in Ağahan Mimarlık Ödülü sahibi eşi Nail Çakırhan ile birlikte yarım asırdan fazla yaşadığı “Kırmızı Yalı”yı 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne bağışladığı; bu kapsamda yalının içindeki binlerce eser ve belgenin koruma altına alındığı belirtildi.

Mesut Altun imzalı haberde ayrıca iki milyon dolara mal olması beklenen restorasyon projesinin yürütücüleri arasında yer alan Doç.Dr. Paolo Girardelli’nin görüşlerine yer verildi. Girardelli, yalıda titiz bir çalışma yürüttüklerini; yalının bahçesindeki bitkiler dâhil olmak üzere tüm eşya ve malzemenin envanterinin yapılmakta olduğunu belirtiyor.

Halet Çambel ve Nail Çakırhan Arkeoloji ve Geleneksel Mimarlık Araştırmaları Merkezi, 20. yüzyılda oluşmaya başlayan batılı mimari özellikler karşısında Geç Osmanlı yerleşim düzeni, mimari kültürü, peyzaj/bahçe organizasyonu yansıtan özellikleriyle eşsiz bir örnek oluşturuyor.  Yalıda,  Halet Çambel ve Nail Çakırhan’ın kişisel arşiv ve dokümanları ile arkeolojik kazı arşivleri, Karatepe kazılarından kalan malzemeler, planlar, çizimler, fotoğraflar ve Halet Hanım’ın ablası Leyla Hanım’ın kütüphanesi bulunuyor. Bu arşive ilişkin tasnif, kataloglama ve dijitizasyon çalışmaları devam ediyor.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi