Her yaştan mezun Boğaziçi Mezunlar Korosu’nda buluşuyor

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü 1979 yılı mezunu Ali Mahmut Abra’nın yönetiminde 2003 yılından bu yana hem Boğaziçi’nin tarihi salonlarında hem de Türkiye’nin farklı şehirlerinde konserler vermekte olan Boğaziçi Mezunlar Korosu (BMK), öğrencilik yıllarında koro deneyimini yaşamış mezunları yıllar sonra kampüste yeniden buluşturuyor. Bu yılki kadrosu 1975-2007 arasında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuş üyelerden oluşan koro, Boğaziçi’nin zengin müzik çeşitliliğini yansıtan en köklü gruplar arasında. Koro üyeleri “Boğaziçi’nde öğrenci olmanın tadı damağında kalan” yeni mezunları da BMK’nın bir parçası olmaya çağırıyor.

Çoğunluğu Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluşan Boğaziçi Mezunlar Korosu’nda Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler ve yüzde beş oranında Boğaziçi Üniversitesi mezunu olmadığı halde koronun ilk yıllarından beri koroda görev alanlar da var. Korodaki mezunların pek çoğu Boğaziçi yıllarında müzik kulüplerine üye olmuş, konserlerde görev almış, koristler arasında uzun yıllara dayanan bir müzik kültürü birikimi veya müziğe çocukluktan beri ilgisi olanlar ve konservatuvar mezunu olanlar kadar daha önce hiç seyirci önünde şarkı söylememiş mezunlar da var.

Boğaziçi Mezunlar Korosu Şefi Ali Mahmut Abra (BÜ’79), İşletme Bölümü’nden mezun olmasına rağmen müzikle olan ilişkisini hiç kesmemiş. Abra müzikle ilişkisinin nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Müziğe 8 yaşında konservatuarda piyano öğrencisi olarak başladım ama iyi müziğin ne olduğunu hep annemin şarkılarını dinleyerek öğrendim. Lise yıllarında yolum Türk Müziği ile kesişti. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenciliğim döneminde de Klasik Türk Müziği Devlet Korosu’nda şarkı söyledim. İş hayatım boyunca da Attila İlhan, Nazım Hikmet, Hilmi Yavuz ve Orhan Veli şiirleri ağırlıklı olmak üzere birçok şiir besteledim.”

Abra’ya göre Boğaziçi koral müzik çeşitliliğinin en zengin olduğu kurumlardan biri ve onun da Boğaziçi’nde öğrenci olmak onun müziğe daha da yakınlaşmasını sağlamış: “BÜMK ve BÜTMK Korolarında şarkı söylemek, benim müzik zevkimin çeşitlendiği,  renklendiği, kulüp yönetimleri ise ilk kez yönetsel yetkinlikler kazanmaya başladığım yerler oldu. 70 ve 80’li yıllardan bugüne, okulumdaki zengin koral müzik çeşitliliğine, genç mezunlarımızın koro şefliği yolundaki başarılarına gururla baktığımda ‘Meğerse bizler o yıllarda temel atıyormuşuz da farkında değilmişiz,’ diyorum.”

“Şiirin içindeki müziği ortaya çıkararak beste yapıyorum”

Boğaziçi Mezunlar Korosu’nun repertuvarından şiirlerden bestelenmiş çok sayıda eser bulunuyor, Mahmut Abra beste yaparken edebiyattan nasıl beslendiğini şöyle açıklıyor:

“Besteciliğimi şiirin içindeki müziği ortaya çıkararak anlamını güçlendirme gayreti olarak ifade edebilirim. Şiir, niteliği, bendeki çağrışımları, içindeki müziği ve toplumsal bir karşılığının olması ile benimle zaten ilişki kurar, yani aslında ‘O beni seçer.’ Bunun dışında Batı sazı eğitimi almış olmak ve oldukça zengin bir Klasik Türk Müziği repertuvarına hâkim olmak benim şarkılarımın karakterini belirleyen unsurlar.”

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Korosu’nun nasıl kurulduğunu ise koro üyelerinden Sema Süvarioğlu (BÜ’83) şöyle anlatıyor: "Boğaziçi Üniversitesi verdiği güçlü eğitimin yanı sıra kulüpleriyle de biliniyor. Birçok öğrenci kulübünde hem çok etkili işler yapılıyor hem de çok sağlam dostluklar kuruluyor. Benim öğrenci olduğum 70’li yıllarda BÜTMK (Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Kulübü) de böyleydi. O günlerde kurulan dostluklarımız, arkadaşlıklarımız kesintisiz devam etti. 2003 Ağustos ayında bu grup içinde yer alan birkaç arkadaşımız 'Ne güzel günlerdi onlar, keşke tekrar bir araya gelsek de şarkı söylesek' diyerek bu fikrin ilk tohumlarını attılar. 2003 Eylül ayında hemen bir internet grubu kuruldu ve 12-13 kişi ile çalışmalara başladık. Çalışma yerimiz Güney Kampüs'te yer alan Tarih Bölümü'ndeki piyanolu salondu. Zamanla kendi yakınlarımızın izlediği oda konserlerinden bugünkü konuma geldik.”

“Öğrencilerle daha çok ortak proje yapmak istiyoruz”

Koro Müdürü Ayşesim Diri (BÜ’87) koronun bugüne kadarki çalışmalarını ve gelecek planlarını şöyle aktarıyor: “BMK kuruluşundan beri her yıl yeni bir repertuvar ile Boğaziçi Üniversitesi salonlarında en az bir konser veriyor. Yıllık repertuvarımız, çalışma sezonunun başında Şefimiz ve koristlerin ortak katkısı ile belli bir tema çerçevesinde oluşturuluyor. Konser başlıklarımız arasında “İnsanın Şiir Halleri” (2019), Zamansız Şarkılar (2018), Boyun Eğmeyen Şarkılar (2017) gibi başlıklar yer alıyor. 150. Yıl kutlamaları kapsamında 2013’te “1863’ten Beri Her Dem Yeni – Dede Efendi’den İncesaz’a” başlığıyla hem Boğaziçi Üniversitesi’nde hem de Robert Kolej sahnelerinde konser verdik. Bunlar dışında Eskişehir, Çanakkale, Ayvalık gibi farklı yerlerde ve farklı festivallerde de yer aldık.”

Gelecekteki planlarımız arasında bu tempomuzu sürdürebilmenin yanı sıra, ulusal ve uluslararası festivallerde yer almak, konserlerimizi toplumsal konularda çaba sarf eden, eğitime destek olan kuruluşlar yararına verebilmek, sosyal sorumluluk projelerine müziğimizle ve mesleklerimizin el verdiği ölçüde katkıda bulunmak, teknik imkânları daha yoğun kullanarak, konserlerimizin görüntülü kayıtları ile daha geniş platforma seslenebilmek var. En çok da Boğaziçi öğrencileri ile ortak projelerde yer almak, daha çok öğrenciye sesimizi, varlığımızı duyurmak ve el ele vermek istiyoruz.”

“Müzik dışı bir hayalimiz de var: 2019 kışında Boğaziçi Üniversitesi Ormanı projemizi BÜMED işbirliği ile başlattık. 2020 Kasım ayında bu projeye katkıda bulunan mezunların 5000 fidanı, İstanbul'a yeşil alan kazandıracak.  Mezun olan her öğrencinin bu ormana bir fidan ile bile olsa katkıda bulunmasını, bunun mezuniyet geleneğinin bir parçası olmasını arzu ediyoruz.”

19 Mayıs ve 23 Nisan’a Özel Çalışmalar

Koroların kolektif yapıları nedeniyle izolasyon döneminden bağımsız müzisyenlere göre daha çok etkilenebiliyorlar. Diri’nin aktardığına göre, BMK bu dönemi şöyle geçirmiş: Koro çalışmalarımızın sonuncusunu 9 Mart'ta gerçekleştirdik. Nisan ayı içinde ise 23 Nisan ve 19 Mayıs'a özel videolar oluşturmak için hummalı bir şekilde çalıştık. 19 Mayıs için hazırladığımız videomuz güçlü bir şiir ve güçlü bir besteyi görseller ile de desteklediğimiz, emek verilen bir proje oldu. 23 Nisan projemiz ise bir ilkti, BMK koristlerinin çocukları ve çocuklarımızın arkadaşları rol aldı bu videomuzda. Cengiz Onural'ın (BÜ'84) ‘Bana Bir Masal Anlat Baba’ adlı eserini seslendirdiler. Mayıs başında çalışmalarımızı Zoom üzerinden yeniden başlattık, haftada bir kez yine hep bir araya gelip şarkı söylüyoruz. Haziran'da veremediğimiz konserimizin bireysel olarak çalışmaya uygun eserlerinin üzerinden gidiyoruz. Yeni döneme epey hazırlıklı başlayacağız, topluca sağlığımızın yerinde olması dileğiyle tabii.”

BMK’den Yeni Mezunlara Çağrı

Boğaziçi Mezunlar Korosu’nun bu yılki kadrosu 1975-2007 yılları arasında mezun olmuş koristlerden oluşuyor. Mezunlar koronun bir parçası olmanın kendilerine neler kazandırdığını şu ifadelerle açıklıyor:

Nazlı Paker Bayındır (BÜ’89 ): "Kocaman, sevgi dolu bir aile, başım her sıkıştığında mutlaka destek alacağım, birlikte eğlenmekten, gezmekten, sohbet etmekten zevk duyduğum, ufuk açan, ilham veren can arkadaşlar, üniversite yıllarındaki muzip, kaygısız, neşeli gençlik duygusunu yeniden hissetme şansı… Haftanın en yorucu iş günü bitip, koro çalışması başladığında, tüm düşüncelerden sıyrılıp sadece o ana odaklanmanın getirdiği tazelenme hissi…"

Belgin İlhan Vardar (BÜ’81): "Yaşı, bölümü farklı ama benim gibi düşünen dostlar ve kaliteli dostluklar, birlikte üretmenin hazzı, yapılan günlük İstanbul gezilerinin zevki, şehir dışı konser seyahatleri heyecanı, her konuda hem yardım alma hem yardım etme imkânı... Hem keyif hem güven hem umut."

Mürvet Acar Odabaşı (BÜ’97): "Anlayış, hoşgörü, vizyon ve çeşitlilik..."

Tunçel Gülsoy (BÜ’77): "Çok geniş ve renkli bir insan topluluğunun parçası olmak."

Funda Günal (BÜ’94 ): "Dostluklar, dayanışma ruhu içinde her soruna çözüm bulabilmek. Gezi grubuyla İstanbul u keşfetmek."

Ayşe Çifçi Sakallı (BÜ’92): "Koromuz, dayanışma halinde olan, çok kardeşli bir aile ortamı sağlıyor."

Koristler geleceğin mezunlarını da BMK’nin bir parçası olmaya çağırıyor:

Nergis Enmutlu Elpe (BÜ’84): "Mezuniyet sonrası hayatınızın her evresinde kendinizi bu harika okulun öğrencisi olarak hissedeceğiniz ve böyle hisseden her kuşaktan mezunla birlikte bir aile oluşturacağınız yuvaya hoş geldiniz."

Ceyda Maden Eyiusta (BÜ’06): "Gelin, asla pişman olmazsınız ve hatta kendinizi ‘Neden daha önce bu samimi, eğlenceli ve üretken gruba katılmadım ki?' diye sorarken bulursunuz."

Bilge Ataca MacDonald (BÜ’92): "Sıkı bir dostluk ortamında birlikte şarkı söyleyip eğlenmek! Yok böyle bir terapi!"

Öngün Kiper Sanlı (BÜ’79): "Ben koro sayesinde her hafta okuluma geliyorum. Boğaziçi havasını soluyorum. Arkadaşlık ortamından besleniyorum. Mutlaka gelsinler. Geldikten sonra kopamayacaklar."

Sema Süvarioğlu (BÜ’83): "Biz burada çok eğleniyoruz, çok güzel işlere ortak oluyoruz, müziğin, birlikte şarkı söylemenin geliştirici ve sağaltıcı etkilerinden faydalanıyoruz... Bu dönemde bunlara ihtiyaçları varsa gelsinler, bize katılsınlar. Bu koronun çok kucaklayıcı bir ruhu var."

Işıl Güner Alfar (BÜ’89): "Boğaziçi'nde öğrenci olmanın tadı damağınızda kaldıysa, koromuza katılmanın anlamı, bir de mezun olarak değerine şahit olma, aynı kültürden gelip aynı dili konuşan, eski ve yepyeni dostlarla buluşma imkânı, nefes tekniklerini öğrenip doğru şarkı söylemeye yönelme fırsatı ve böylelikle hayatınızda açılan pırıltılı ve sevgi dolu bir pencere… Müzik yapmanın dışında, insanın kendini yuvasında hissetmesi gibi, şımarık bir çocuk edasıyla ailesine yaslanması gibi bir duygu Boğaziçililer ile tekrar bir arada olmak!

Üstelik yepyeni bir yönünüzü keşfediyorsunuz, zira daha önce hiç duyulmamış, koronuz için bestelenmiş taptaze eserleri ilk kez siz seslendiriyorsunuz. Bu çok özel bir hediye… Şefinden en genç katılımcısına kadar her biri kariyer sahibi, donanımlı, ortak üniversite kültürüne sahip insanlarla sohbet etme, bilgi alışverişinde bulunma ve karşılıklı güven tesis etme şansını yakalıyorsunuz."

Boğaziçi Mezunlar Korosu’na sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz:

www.facebook.com/bogazicimezunlarkorosu

https://www.youtube.com/channel/UCIVIeJIRLi1-xNeIGNa86rg

Koroya başvurmak için mezunkoroaday@gmail.com, bilgi almak için bogazicimezunlarkorosu@gmail.com adreslerini kullanabilirsiniz.