İlk ‘Türkçe Sesli Akıllı Asistan’dan Yapay Zekâlı Chatbot Uygulamasına Sestek'ten öncü projeler

Ses, iletişim ve yapay zekâ teknolojileri, çağrı merkezi uygulamaları ve müşteri hizmetleri otomasyonu alanlarında faaliyet gösteren yüksek teknoloji şirketi Sestek, kurucusu ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Levent Arslan liderliğinde yenilikçi projelere imza atmayı sürdürüyor. Türkiye’nin ilk Türkçe sesli akıllı asistan uygulaması olan Arçelik Asista, Sestek Sanal Asistan teknolojisi ile hayata geçirildi. Ziraat Bankası ise, yeni web sitesiyle müşterilerinin kullanımına sunduğu Ziraat Asistan uygulamasında, Sestek tarafından geliştirilen doğal dil işleme teknolojisine sahip yerli chatbot yazılımını tercih etti.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Arslan tarafından kurulan Sestek, 2018 yılı itibariyle Vadistanbul’daki yeni ofisinde Ar-GE Merkezi olarak faaliyetlerini yenileyerek sürdürüyor.

36 Ar-Ge çalışanıyla, halen 5'i devam eden toplam 18 TÜBİTAK teşvikli projeyi hayata geçiren ve 10'dan fazla patent alan Sestek,  ses teknolojileri alanında yenilikçi projelere imza atıyor.

Kurulduğu 2000 yılından bu yana hayata geçirdiği ilklerle alanında lider konumuna gelen Sestek yüksek teknoloji çözümlerini bankacılıktan, sigortacılığa, telekomünikasyondan sağlığa, farklı sektörlerden birçok kurumla buluşturuyor.

Sestek’in doğal dil işleme (NLP) tabanlı Sanal Asistan teknolojisi, Arçelik tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Türkçe sesli asistanı Asista’da kullanılıyor.

Sestek Sanal Asistan içerdiği Konuşma Tanıma, Doğal Dil İşleme ve Konuşma Sentezi teknolojileri sayesinde kullanıcılarla doğal bir diyalog kurulmasına olanak tanıyor. Konuşma Tanıma teknolojisi kullanıcıların söylediklerini otomatik olarak yazıya çevirirken; Doğal Dil İşleme teknolojisi yazıya çevrilen metinden kullanıcıların ne demek istediğini anlıyor ve buna göre aksiyon alınıp cevap oluşturulmasını sağlıyor. Konuşma Sentezi teknolojisi ise oluşturulan cevabı seslendirerek kullanıcıya sesli bilgilendirme yapılmasını sağlıyor. Böylece Sanal Asistan, kullanıcılara karşılarında insan varmışçasına doğal ifadeler kullanarak etkileşim kurabilecekleri bir akıllı diyalog arayüzü sunuyor.

Asista, Sestek Sanal Asistan teknolojisi sayesinde kullanıcının doğal konuşmasını anlayarak çeşitli eylemleri kolay ve rahat bir şekilde tamamlamasını sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Divan İstanbul’un tüm odalarına yerleştirilen Arçelik Asista, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde hizmet veriyor.

Asista, otel misafirlerinin sesli komutlarıyla ışıkları, perdeleri açıp kapatabiliyor, klima ayarlarını değiştirebiliyor ve televizyonu kontrol edebiliyor. Ayrıca döviz, hava durumu, takvim ve saat, alarm, haber özeti, radyo, trafik hakkında güncel bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.

Yapay zekâya sahip yerli chat bot teknolojisi

Dünyada sayısı neredeyse 5’i geçmeyen, Amazon Echo, Alexa gibi sanal asistan teknolojilerini Türkiye’de hayata geçiren Sestek, günümüzde giderek popülerlik kazanan Chatbot uygulamalarında da öncü projeler geliştiriyor.

Sestek tarafından Ziraat Bankası için geliştirilen yerli Chatbot teknolojisi, Ziraat Bankası web sitesinde kullanılmaya başlandı. Ziraat Asistan adı verilen sanal web asistanı sayesinde ziyaretçilere gelişmiş self-servis deneyimi sunuluyor. Sadece tanımlanmış ifadeleri algılayabilen geleneksel chat uygulamalarının aksine doğal dil işleme teknolojisine sahip Sestek Chatbot’u kullanan Ziraat Asistan, ziyaretçilere karşılarında adeta bir insan varmışçasına doğal ifadeler kullanarak yazışma şansı sunuyor.

“Kredi çekmek istiyorum”, “En yakın hizmet noktanız nerede?”, “Döviz kurları hakkında bilgi alabilir miyim?” gibi bankacılık işlemi hakkında birçok soruyu kolaylıkla cevaplayabilen Ziraat Asistan, kullanıcıların ne demek istediğini daha iyi anlamak için ek sorular yöneltebiliyor. Bu sayede ziyaretçiler, ihtiyaç duydukları bilgiye web sitesi menüleri arasında gezinmeden veya müşteri temsilcisini aramadan Ziraat Asistan ile yazışarak kolayca ulaşabiliyor.

Yapay zekâ teknolojisi sayesinde yazım ve imla hatası içeren ifadeleri bile anlayarak doğru yanıt verebilen Sestek Chatbot uygulamasında ayrıca Sentiment Analiz teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji, kullanıcıların Chatbot ile etkileşimlerindeki duygu durumlarını tespit edebiliyor.

Ziraat Bankası dışında Turkcell Global Bilgi tarafından da kullanılmakta olan Sestek’in yerli chatbot uygulamasının yakın gelecekte Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde de uygulanmaya alınması hedefleniyor.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi