“İstanbul Havalimanı Ekonomisi: Gelecek ve Fırsatlar”

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) tarafından, İGA, THY ve Turkcell işbirliğiyle 4 Mayıs’ta Albert Long Hall’de gerçekleştirilen “İstanbul Havalimanı Ekonomisi: Gelecek ve Fırsatlar” paneli, sektör profesyonellerini Boğaziçi Üniversitesi’nde bir araya getirdi. İstanbul Havalimanı’nın farklı yönleriyle ele alındığı etkinliğe Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay ve İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu katılarak birer konuşma yaptı.

BURA Yönetim Kurulu Başkanı Fehim Paluluoğlu’nun ‘’Hoşgeldiniz’’ konuşmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,  İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’nin büyüme hikâyesinin en önemli sembolü olduğunu kaydetti.

Toplantıda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ise İstanbul Havalimanı’nın planlama ve uygulama süreçlerinde Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının da yer aldığını görmekten ayrı bir kıvanç duyduğunu belirtti. Özkan, bu tür büyük projelerde gelecek vizyonunun çok önemli olduğunu vurgulayarak böyle dev projelerin sadece 10 yılları değil 100 yılları hedefleyen bir bakış açısı ve liderlik vizyonuyla mümkün olabileceğini belirtti.

Yeni kargo ve e-ticaret üssü İstanbul olacak

Havacılık sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü ve 2018 yılı itibariyle dünyada hava yolu kullanan yolcu sayısının 4 milyarı geçtiğini belirten Bakan Mehmet Cahit Turhan, hava ulaşım faaliyetlerinin Batı’dan Doğu’ya kaydığını ve Türkiye’nin coğrafi bakımından kilit konumuyla gelişen pazarlara uçuş noktalarında yer aldığını belirtti.  ‘’Türkiye, 1,5 milyar insanın yaşadığı, 35 milyar dolar GSMH ve 7 milyar dolar ticaret hacmine sahip ülkelere, 4 saat uçuş mesafesinde olmak gibi coğrafi üstünlüğe sahiptir. İşte tüm bunları dikkate alarak 2003 yılından itibaren yürüttüğümüz hava ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle, dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik’’ diyen Turhan, e-ticaretin günümüzde yüzde 90’ının hava yolu taşımacılığı ile sağlandığını belirtti. Tunus ile Türkiye arasında  Dünya Posta Birliği'nin (UPU) Ecom@Afrika Projesi kapsamında e-ticaret işbirliği anlaşması imzalandığını hatırlatan, Bakan Turhan ‘PTT, Amazon ve Alibaba gibi global bir şirket olma yolunda ilerliyor. İstanbul Havalimanı kargo ve e-ticaretin merkez üssü olacak" dedi.

225 bin kişiye istihdam yaratacak

İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu ise konuşmasına öğrenciliğini Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşamış bir mezun olarak Boğaziçi’nde okumuş olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek başladı. Samsunlu,  İGA ve THY’nin ülke ekonomisine değer katma ortak hedefiyle bir dişlinin çarkları gibi uyum içinde çalışan iyi iki ortak olduğunu ifade etti. İGA’nın değer kazanması için THY’nin büyümesi ve yeni sahalara girmesinin zorunlu olduğunu söyleyen Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nın orta-uzun vadede Türkiye’yi liderlik pozisyonuna taşıyacak bir yatırım olduğunu ifade etti. ‘Türkiye'de ve dünyada havacılığın çok daha büyük yatırımlara ihtiyacı olduğu düşünülerek böyle bir yatırım hayata geçirildi. İstanbul Havalimanı projesiyle Türkiye'nin gerçekten özgüven kazandığını düşünüyorum’’ diyen Samsunlu,  42 ayda tamamlanan projenin 79 milyon metrekare alanıyla İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yaklaşık 7 kat büyük olduğunu belirtti. Samsunlu, 225 bin kişiye istihdam sağlayacak yeni havalimanının sadece yolcu hub’ı değil aynı zamanda lojistik bir üs olacağını belirterek yıllık 50 Milyar dolarlık bir ekonomi yaratmayı hedeflediklerini aktardı.

Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay ise konuşmasında THY’nin 124 ülkeye uçan bir marka olarak dünya havacılık sektöründe marka bilinirliği açısından ikinci sırada geldiğini aktardı. 2019 yılında THY olarak hedeflerinin 90 milyon yolcu taşımak olduğunu belirten Çay, Yeni havalimanına geçmeseydik, THY adına büyüme hedeflerimizi gerçekleştiremezdik’’ ifadesini kullandı.

Türkiye’nin ilk sanal apron kulesi İstanbul Havalimanı’nda

Açılış konuşmalarının ardından panelin birinci oturumu “Türkiye’nin Mega Projesi” başlığıyla gerçekleştirildi. Oturum başkanı THY Havalimanı Yatırımlar ve Transfer Planlama Müdürü Serap Okçu yaptığı sunumda, 5-6 Nisan 2019 tarihlerindeki İstanbul Havalimanı taşınma projesinin detaylarını katılımcılarla paylaştı. Havalimanının taşınması sırasında yürütülen eş zamanlı operasyonlarla iş sağlığı ve güvenliği konusunda büyük çaba sarf ettiklerini ve taşınmanın 9 aylık bir çalışma sonucu planlandığını belirten Okçu, “Büyük Göç” olarak nitelendirdiği taşınma sırasında 10.000 ekipmanın kullanıldığını ve 5000 personelin görev aldığını kaydetti. Okçu, taşınmanın 16 saatte tamamlanarak sivil havacılık tarihine geçtiğini sözlerine ekledi.

Panelin ikinci konuşmacısı İGA CTO/Teknik Üst Yöneticisi İsmail Polat ise İstanbul Havalimanı’nın inovatif inşa süreçlerinden bahsetti. Havalimanı inşaatının 42 ayda tamamlanması sebebiyle örnek teşkil eden bir proje olduğunun altını çizen Polat, 1,4 milyon metrekare kapalı alana sahip ana terminal binası ile ilgili tüm tasarlamaları üç boyutlu şekilde bir araya getirip bu tasarımların inşa süreçleriyle koordinasyonlarının sağlandığını belirtti. Hava sahasında da inovatif tekniklerin uygulandığını ekleyen Polat, planlanan fazların tamamlanmasıyla üç adet hava kontrol kulesiyle aynı anda operasyonların gerçekleştirileceğini bu anlamda da İstanbul Havalimanı’nın dünyada bir ilk olacağını belirtti. Polat operasyon merkezleri içerisinde Türkiye’nin ilk sanal apron kulesi bulunduğunu belirterek her türlü hava ve görüş koşullarında operasyona devam edileceği konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Polat, ana terminal binası içerisindeki mimari unsurların Türkiye’yi ve İstanbul ruhunu yansıttığını da vurguladı.

İGA İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Melih Mengü, ekonomi yaratma ve ticaret potansiyeli konusunda İstanbul Havalimanı’nın sunduğu imkânları özetledi. Yolcuların havalimanı içerisinde rahat zaman geçirmeleri adına ofis alanları, perakende satış, Duty Free ve yeme-içme alanlarının tasarımlarından bahseden Mengü, Duty Free’nin açtığı mağazayla dünyanın en büyüğü olduğunu da kaydetti. Melih Mengü ayrıca havalimanı sahasındaki uçaklara servis verecek kargo firmalarının bulunduğu kargo şehrinin ve terminal binasının güneyinde yer alan; THY Genel Müdürlük binasını, çeşitli ofisleri, otelleri, kabin ekiplerinin veya misafirlerin servis apartmanlarını, müze, kültür merkezi ve bir cami barındıracak havalimanı şehrinin özelliklerini anlatarak konuşmasını tamamladı.  

İGA AOCC Direktörü Fatih Mere ise ORAT projesiyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. İstanbul Havalimanı’nda inşaatın havalimanına dönüşmesi ve operasyona hazır hale getirilmesi bir diğer adıyla ORAT (Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Transferi) süreçlerini özetleyen Fatih Mere, ORAT kapsamında İstanbul Havalimanı’nın paydaşları ve onların personelleri için planlanan alıştırma eğitimlerinin detaylarını katılımcılarla paylaştı. Havalimanı açılışı öncesi 99 deneme operasyonunun gerçekleştirildiğini belirten Fatih Mere, bu denemelerin check-in, güvenlik kontrolü, boarding gibi tüm süreçleri kapsadığını ve deneme uçuşları için gerçek operasyonlarda yaşanan tüm olasılıkların göz önünde bulundurulduğunu ekledi.

Panelde, İstanbul Havalimanı’nın lojistik yönleri, küresel hava yolu taşımacılığında merkez hub, gelişen teknoloji karşısında İstanbul Havalimanı gibi konular da ele alındı.

 

Galeri 2 Fotoğraf