İstanbul tutkunu ünlü gezgin Saffet Emre Tonguç: ‘’Boğaziçili olmak benim için bir lütuf’’

Tarihçi, seyahat yazarı, TV programcısı Saffet Emre Tonguç (BÜ’02- ’89-’87), Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’ne (BÜMED) konuk oldu. 1 Haziran'da Instagram’da canlı yayınlanan Biz Bize programında Jülide Ateş’in konuğu olan ünlü gezgin, başta İstanbul olmak üzere ülkemizden ve dünyadan seyahat deneyimlerini aktardı. Boğaziçi’nde beş senede üç bölüm bitiren Tonguç, öğrencilik yıllarına dair anıları renkli üslubuyla dinleyicilerle paylaştı.

22 kitabı, ulusal ve uluslararası 30’u aşkın ödülü ve beğeniyle izlenen seyahat programlarıyla tanınan Saffet Emre Tonguç, yaklaşık 1000 izleyiciye ulaşan canlı yayında Jülide Ateş’in sorularını yanıtlarken aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarından da bahsetti. 80’li yılları anarak İstanbul’da yaşamanın keyifli yönlerinden söz eden Tonguç, o dönemin gençliğinin Bebek civarındaki Kalem Bar, Mum Bar, Korsan Cafe gibi mekanların müdavimi olduğunu; 1992’de yanan Galata Köprüsü altındaki Kemancı’ya rock müziği dinlemeye gittiklerini; Tarabya, Caddebostan plajlarından denize girildiğini anımsattı.

‘’Mühendislik dışında neredeyse her bölümde okudum’’

Beş yılda üç bölüm bitiren ünlü gezgin, Boğaziçi Üniversitesi’nde, Turizm ve Otel Yöneticiliği ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini bitirdikten sonra yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nde Osmanlı Sosyal Tarihi programında tamamladığını ve ardından Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptığını anlattı. Viyana dönüşü Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü’nden de yüksek lisans derecesi alan Tonguç, mühendislik hariç Boğaziçi’nin neredeyse her bölümünde öğrenci olduğunu; farklı alanlarda aldığı eğitimin meslek yaşamında kendisine çok önemli katkılar sunduğunu anlattı.

Gezginlik serüvenine bugüne kadar 130 ülke, 1400 şehir sığdıran Saffet Emre Tonguç, İstanbul’un kendisi için tüm dünya şehirlerinden apayrı bir yeri olduğunu belirterek, ‘’Dünyanın en güzel şehrinde yaşıyorum. Buraya ait olmaktan mutluyum. 8500 yıllık tarihi olan muhteşem bir şehir İstanbul. Tüm yolculuklarımdan sonra İstanbul’a dönmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Seyahat insanı çok zenginleştiriyor ve ben her yolculuk dönüşü İstanbul’a daha da zenginleşmiş olarak dönüyorum. Bu şehirde yaşamak nasıl bir lütufsa Boğaziçili olmak da benim için büyük bir lütuf’’ diye devam etti.

Ünlü isimlere Türkiye ve İstanbul’u tanıttı

Siyasilerden ünlü Hollywood yıldızlarına pek çok ünlü isme İstanbul’u tanıtmış olan Saffet Emre Tonguç, eski Amerikan Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ın tam anlamıyla bir Türkiye aşığı olduğunu; defalarca İstanbul’u ziyaret ettiğini ve her ziyaretinde ünlü aktör Robert Redford başta olmak üzere çok sayıda dostunu da getirdiğini anlattı.

Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in ‘’Gezmek yaşamaktır’’  sözünü anımsatan Tonguç, ‘’Ben de yaşamı bir yolculuk olarak görüyorum. Dünya bir yapboz ise ne kadar çok ülkeyi bu yapboz’un içine koyarsanız dünyayı o kadar net görebilir, anlayabilirsiniz’’ yorumunu yaptı.

Pandemi sonrası kampçılık popüler olacak

Pandemi günlerinde mutluluk üzerine düşündüğünü ve az ile yetinmenin önemini kavradığını anlatan Tonguç, ‘’Son iki buçuk aydır çok azla yaşamanın mümkün olduğunu gördüm. Akıntıya karşı kürek çekmemenin, kendini akışa bırakmanın rahatlatıcı olduğunu öğrendim. Değiştiremeyeceğim hiçbir şey için üzülmüyorum. Pandemi bana bunu öğretti’’ diye devam etti.

Özel rotalara turlar düzenleyerek profesyonel rehberliğe devam eden ünlü gezgin, dinleyicilerle Türkiye’nin alternatif rotalarına dair önerilerini paylaştı ve pandemi sonrası yaz döneminde kamp alanları ve karavan kampçılığı gibi seçeneklerin popüler olacağını söyledi.