‘’Kadınlar yeteneklerinin farkında olmalı’’

Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü & IEEE Öğrenci Kolu’nun bu sene ilkini düzenlediği Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi 27 Şubat Cumartesi günü, bu alanda başarılı kadınların sunumlarıyla bilim ve teknolojide kariyer yapmak isteyen kadınları bir araya getirdi.

“Bill Gates projemizle ilgili çok heyecanlandı, bize kartını verdi”

Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ayşın Baytan Ertüzün’ün açılış konuşmasının ardından başlayan ilk oturumda DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, lise 2’de bir gazetede geleceğin bilgisayarlarla şekilleneceğini okumasıyla alevlenen bilgisayar mühendisliği tutkusunu ve yenilikçi yaklaşımını, başarısızlıklarıyla beraber katılımcılarla paylaştı. Duman’ın bir projeyi hayata geçirmesi için ekibiyle Bill Gates’ten onay alması gerektiğini, bunun için Prag’a gittiğini ve sonunda Bill Gates’in projeyi çok sevip, desteklediğini anlattığı anısı katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

Öğrencilere hayallerinin peşlerinden koşmaları gerektiğini vurgulayan Duman’dan sonra söz alan, Vispera Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aytül Erçil akademisyenlik ve girişimcilik alanlarına ilgisi sayesinde teori ve pratiği bir araya getiren projelerinden bahsetti. “Ben bir akademisyenim, ticaretle parayla pulla işim olmaz” deyip bir girişim için önce öğrencilerini ikna etmeye çalıştığını belirten Erçil, yaptığı işe tutkuyla bağlı olduğu için başlayıp da bırakamadığı bu alanda sayısız ticari başarısızlıklara rağmen pes etmediğini anlattı ve hatalardan ders çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

“Varlığınızı gösterin, kendinize inanın”

Günün ikinci oturumunda Gülden Türktan’ın moderatörlüğünde bir girişimcilik paneli gerçekleşti. Öğle arasından sonra alanlarında başarılı kadın liderlerin ilham verici sunumları devam etti. Sunumlardan birini FNSS İnsan Kaynakları Direktörü Mehpare Alp gerçekleştirdi ve katılımcılara verdikleri kararların önemini hatırlattı. Alp, insanın kendine inanmasının başarıyı getireceğini belirterek katılımcıları cesaretlendirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal da konuşmacılar arasındaydı. Soysal, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda atılımların devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayarak “Türkiye’de Cumhuriyetin ilk yıllarında kadınların önünü açan reformlar yapıldı, ancak sonradan bu reformlar sanki derin dondurucuya konuldu ve maalesef toplumsal cinsiyet eşitliği açısından 30’ların kafa yapısında kaldık. Bu sürecin ve atılımların devam etmesi gerekiyor. Peki bizler toplumsal cinsiyet eşitliğinde atılımların olabilmesi için ne yapmalıyız? Bizler cesur olmalıyız, en üst pozisyonda bir görevi becerecek yetenekte görmeli, bunu yapabileceğimize inanmalı ve bunu da ifade etmeliyiz” dedi.

Katılımcılar oturumlar arasında gerçekleşen kahve molalarında konuşmacılarla tanışıp, sohbet etme fırsatı elde ettiler. Sunumların yanı sıra, paralel oturumlarda CV yazımının püf noktalarının anlatıldığı kariyer atölyeleri de yapıldı. Oturumlara yoğun ilgiden dolayı salonun alt katında Periscope canlı yayını düzenlendi. Gün sonunda, en az üç oturumu dinlemiş katılımcılara sertifika verildi.

Kulüp başkanı Doğa Doğan ve etkinlik koordinatörü Seçil Şanseven zirveyi şöyle değerlendirdi:  “Etkinlik kapsamında 700’e yakın katılımcı ve izleyici; bilim, teknoloji ve daha birçok alanda lider kadının ilham ve bilgi verici konuşmalarını dinledi, kariyer ve teknik atölyelere katıldı ve network oluşturma fırsatı buldu. Bugün bile temel bilim ve mühendislik bölümü öğrencilerinin çoğunluğun erkekleri oluşturmaktadır. Umuyoruz ki Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi gibi etkinlikler sayesinde bu bölümlerin “yalnızca erkeklere göre” olduğu konusundaki önyargı kırılır; konuklarımız ve bu sektörlerde başarılı olmuş diğer kadınlar, gelecekleri hakkında kararsız genç kızlara ilham kaynağı olabilir. Maalesef ülkemizde bu amaçla yapılan pek fazla etkinlik yok. Ümit ediyoruz ki bu etkinliğimiz diğer kurumlara da bir örnek olur.”

Haber: Süveyda Ece Çil /Kurumsal İletişim Ofisi

Zirve hakkında bilgi: http://buecieee.com/liderkadinlar/