Kandilli Rasathanesi’nden İzmir depremi açıklaması: “Kıyılardan uzak durun!”

30 Ekim Cuma günü saat 14.51’de Ege Denizi’nde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından bir basın toplantısı düzenlendi. Yapılan açıklamada depreme dair son dakika bilgileri verilerek kıyılardan uzaklaşma uyarısında bulunuldu.
Kenan Özcan

Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerinde bulunarak konuşmasına başlayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener; depremin yaklaşık derinliğinin 10-12 km olduğunu, 500 km yarı çapındaki bir alandan hissedildiğini ve kırılan fayın boyunun yaklaşık 30-40 km olduğunu açıkladı. 1.5 saatte büyüklükleri 2.8 ile 4.9 arasında olan toplamda 21 artçının meydana geldiğini ve 6.0 büyüklüğüne varan başka artçıların olabileceğini belirten Özener, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ege Bölgesi’ndeki faylar 6 üzerinde deprem üretebilecek potansiyele sahip. Bölge sismik olarak oldukça etkin, dolayısıyla Ege’de yoğun bir deprem aktivitesi geçmişinin olduğunu biliyoruz. Kandilli Rasathanesi verilerine göre 1900 yılından günümüzde dek meydana gelen depremlere baktığımızda Ege’de 6.0 büyüklüğü üzerinde depremler olduğunu görmekteyiz. Bu depremlerin sonuncusu 2017 yılında 6.6 büyüklüğünde gerçekleşen Bodrum-Kos depremi olmuştu.”

“Deprem olduktan 9 dakika sonra tsunami uyarısı gönderdik”

Deprem sonrasında tsunami oluştuğuna dikkat çeken Özener, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün Ege, Akdeniz, Karadeniz ve bunlarla bağlantılı tüm denizler için tsunami uyarı merkezi ve servis sağlayıcısı olduğunun altını çizdi. Özener sözlerine şu şekilde devam etti: “Kandilli Rasathanesi olarak deprem olduktan tam 9 dakika sonra tüm üye ülkelere ve ülkemizde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na uyarı gönderdik. Deprem sonrasında oluşan dalgaların büyüklükleri 50-60 santimetreye varabilir. Vatandaşlarımız kıyılardan uzaklaşıp güvenli yerlerde barınmalı. Tsunami uyarımızı 3 saat boyunca takip ediyoruz. Artçı sarsıntı ve gelişmelere göre tehlikenin geçtiğine yönelik bir güncelleme mesajı paylaşacağız.”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar ise konuşmasında son 100 senede depremin gerçekleştiği bölgede 6.0’dan büyük 22 adet deprem meydana geldiği bilgisini verdi. Kırılan fayın, komşu faylarda gerilme artışına sebep olabileceğini ifade eden Pınar; komşu faylarda da artçı deprem gerçekleşme olasılığına dikkat çekti.

Son olarak Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme-Değerlendirme Müdürü Dr. Doğan Kalafat, zaman içerisinde sıklıkları ve büyüklükleri azalsa da artçıların uzun süre devam edebileceğini belirterek vatandaşlara hasarlı yapılardan kaçınmaları uyarısında bulundu.