Kuzey Kampüs’te start-up olarak yola çıktılar, e-ticarette fikir lideri oldular!

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde kurulan Inveon, başlarda çeşitli ilaç firmalarına yazılım desteği sağlayan bir start-up olarak yola çıktı. Daha sonra aldığı yatırımlarla büyümeye başlayan Inveon Bilgi Teknolojileri, bugün e-ticaretin bütün alanlarında operasyon yürütebilen bir hizmet sağlayıcısı. ''Boğaziçi'nde sınırları zorlama yeteneği kazandık'' diyen ve Inveon'u hayata geçiren üç Boğaziçili girişimciyle konuştuk.

Cirosunun yüzde 18’i ihracata dayalı olan Inveon, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu (BÜ’04) Yomi Kastro tarafından kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi mezunları Moris Kastro (BÜ’ 08) ve Emir Alkaş (BÜ’03) ise Yomi Kastro ile birlikte şirketin yönetim kurulunda görev alıyor. Kısa süre önce, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yerinde Ar-Ge merkezi olma hakkını elde eden Inveon’un kuruluşunu, uzmanlık alanlarını ve gelecek planlarını üç Boğaziçili girişimciyle konuştuk.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuruların değerlendirmesi, akademisyenlerin detaylı incelemeleri ve çeşitli denetlemelerin başarıyla tamamlanması sonucunda, Türkiye’nin ilk ve tek e-ticaret teknolojilerine odaklı Ar-Ge merkezi unvanına erişen Inveon, Türkiye’nin en büyük 200 online perakende operasyonunun 51’inde ürün ve çözümleriyle yer alıyor.

Şirketin Yönetici Ortağı olan Yomi Kastro, “10 yıl önce sadece 2 dizüstü bilgisayar ve hayallerimizle çıktığımız yolda, teknolojiyi faydaya en iyi dönüştüren şirket olma vizyonumuzla ilerledik ve bugün Türkiye’nin lider kurumsal e-ticaret çözüm ortağı haline geldik. Devletimiz, Inveon’a resmi Ar-Ge merkezi unvanı vererek kurumumuzu desteklemiş oldu.  Gelecekte de Ar-Ge’ye ve ekibimize sistematik yatırım yapmaya devam edecek, Türkiye’den global bir teknoloji şirketi çıkartabilmek için çabalamayı sürdüreceğiz” diyor.

Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi de olan Yomi Kastro, Inveon’u kurmadan çok önce aklında yazılımla ilgili bir girişimi hayata geçirmenin olduğunu belirtiyor. “Aileden gelen girişimci bir kültür olduğu için ve bilgisayar mühendisliği de daha az sermaye ile iş kurmanın mümkün olduğu bir alan olduğu için işim daha kolaydı. Ancak doğru zamanı bekledim. Bu çok önemliydi. Hatta işimi kurmadan önce farklı kurumsal firmalarda tecrübe edindim’’. Kastro gençlere yönelik olarak ise “Sebat etmeleri gerekiyor. Bugünün gençleri çok zeki ve yetenekli olabilirler ancak başarılı olmaları için sebat etmeliler, özellikle girişimci olmak isteyenlere bu tavsiyeyi vermek isterim’’ diye ekliyor.

Inveon’un çok yol kat ettiğini vurgulayan Emir Alkaş (BÜ ‘03) ise, şirketin artık sadece bir yazılım geliştiricisi olmadığını, e-ticaret teknolojileri uzmanlığında sektörün önemli firmalarından biri olduğunu belirtiyor. “Yazılım altyapımız, uygulamalı danışmanlık hizmetlerimiz ve mobil uygulama konusundaki yaklaşımımızla temel olarak bütün e-ticaret alanında öncü bir konumdayız’’ diyen Alkaş, ilk başta ilaç şirketleriyle başlamışken bu konuma gelmelerini start-up DNA’sı taşımalarına bağlıyor.

Inveon’un bir Ar-Ge merkezi olarak belirli teşviklerden faydalanacaklarını belirten yönetim kurulu üyeleri, yerinde Ar-Ge merkezi olmalarını yenilikçiliği destekleyen ve ilerleten bir perspektife sahip olmalarına bağlıyorlar. Yeni nesil omni-channel (bütünleşik ve benzer deneyimler sunan çözümler) e- ticaret sistemi üzerinde çalışmalar yürüttüklerini de söyleyen yönetim kurulu üyeleri, ticaretin artık eskisi gibi olmadığını ve yeniliklere çabuk adapte olmak gerektiğini vurguluyor. “Bizim uzmanlık alanımız olan perakende sektörü için konuşacak olursak, insanların mağazada satın alırken yaşadıkları deneyimi online’da alışveriş yaparken de yaşamaları gerekir. Biz müşterilerimizle beraber bu konular üzerine kafa yorup yenilikçi fikirler ortaya koymaya çalışıyoruz” diyorlar.

Inveon bugün itibariyle İtalya, Fas, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Almanya gibi ülkelerde hizmetler veriyor. Peki, şirketin gelecek hedefleri?

Yomi Kastro, “Inveon, Boğaziçi Kuzey Kampüs’ün arka köşelerinden çıkmış, 10 yıldır düzenli olarak büyümüş, Türkiye’nin e-ticarette fikir lideri, dönüşen dijital ticaretin en kuvvetli oyuncusu konumuna gelmiş bir şirkettir. Fakat bizim şirketçe Türkiye sınırlarının dışına daha yoğun bir şekilde çıkmamız gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’deki genç yetenekleri, mühendisleri düşününce burası her zaman bizim temel noktamız olacaktır. Ancak Inveon neden Avrupa’da, Körfez ülkelerinde, Amerika’da yaptığı işlerin daha büyüğünü yapmasın?” diyerek gelecek vizyonlarını özetliyor.

Yomi Kastro’ya göre ise yazılım artık firmalar için bir ihtiyaç değil, zorunluluk. Kastro, insanların bugünün dünyasında hayatta kalabilmeleri için okuma yazma bilgisine sahip olmaları gerektiği gibi, şirketlerin de yazılım bilgisine ihtiyaçları olduğunu düşünüyor. “Online’da alışveriş yapmak önceden bir trend gibi görülüyordu. Ancak bu değişti. Yeni dünyada yazılım bilgisi olmayan şirketlerin gelecekleri parlak olmayacaktır’’ diyen Kastro, dönüşümün kaçınılmaz olduğunu bilerek gelecek planları yapan şirketlerin gelecekte daha başarılı olacaklarının altını çiziyor.

‘’Boğaziçi’nde okurken sınırları zorlama yeteneği kazandık’’

Yomi Kastro’nun yanı sıra, Inveon’un diğer yönetim kurulu üyeleri olan Moris Kastro ve Emir Alkaş da Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Moris Kastro, üniversiteden söz açılınca “Çok yetenekli hocaları ve sınıf arkadaşlarımı hatırlıyorum. 2008 yılında Fizik Bölümü’nden mezun olduğumda, sadece bu alanda değil, Boğaziçi’nin disiplinlerarası yaklaşımıyla kendimi başka alanlarda da geliştirerek mezun oldum’’ diyor.

2003 yılında Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olan Emir Alkaş ise, “Boğaziçi’ni bir yetenek havuzu olarak görüyorum, Türkiye’de böyle bir ortam yaratmak çok kolay değildir. Ayrıca lisansın yanında yüksek lisans eğitimi de insanın ufkunu başka bir şekilde genişletiyor’’ derken Yomi Kastro da Boğaziçi’nde okurken sınırları zorlama kabiliyeti edindiğini ve bu sayede hayata hazırlandığını vurguluyor.


Söyleşi: Talat Karataş/Kurumsal İletişim Ofisi