Mezunlarımızdan Haberler

Mezunlarımızın kariyer izleri…

 

Hasan Murat Mercan (BÜ’81)

Hasan Murat Mercan, Tokyo'ya büyükelçi olarak atandı. Mercan, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1981 yılında lisans, 1984 yılında ise Master dereceleri aldı.  ABD’de Florida Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayarak Cleveland State ve Bilkent Üniversiteleri’nde öğretim üyeliği yapan Mercan, Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğinde bulundu. 22. Dönem ve 23. Dönem Eskişehir Milletvekili olarak görev yapan Mercan, 22. Dönem’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Birliği Türk Delegasyonu başkanlığını, 23. Dönem’de ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanlığını yürüttü. Mercan, 3 Şubat 2012- 5 Eylül 2014  tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan yardımcılığı görevinde bulundu.

Neşet Dereli (BÜ ’96)

Turkcell’in yeni Kurumsal İletişim Direktörü Neşet Dereli oldu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 1996’da mezun olan Neşet Dereli, 2004 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olan çalışıyor. Dereli, THY’de 2012-2016 yılları arasında Dijital İletişim Müdürlüğü görevini yürütmüştü. En son 2016 Kasım ayında Halkbank İletişim Müdürlüğü‘nü üstlenen Neşet Dereli’nin son durağı Turkcell oldu.

Erdem Özoğul ( BÜ ’04)

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2004 senesinde mezun olan Erdem Özoğul Trenkwalder Finans Direktörü oldu. Daha önce KPMG'de Denetim Müdür Yardımcılığı yapan Özoğul, Clear - Channel'da Mali İşler Direktörlüğü görevini de yürütmüştü. Doğuş Yayın Grubu'nda Bütçe ve Raporlama Grup Müdürü olarak görev yapan Özoğul ES Medya'da ve Netlog Global Forwarding'de Finans Direktörü idi.

 İbrahim Eren (BÜ ’04)

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2004 yılında mezun olan İbrahim Eren, TRT Genel Müdürlüğü’ne atandı. Çalışma hayatına kültür sanat alanında çeşitli firmalarda görev alarak başlayan Eren, daha sonra medya prodüksiyon sektöründe ulusal ve uluslararası belgeseller, animasyonlar, tanıtım filmleri ve reklamlar olmak üzere birçok programın yapımcılığını üstlendi.

2008 yılında Turkuvaz Medya Grubu bünyesindeki ATV’de göreve başlayan İbrahim Eren, ATV İngiltere Temsilciğini yaptıktan sonra 2010 yılından itibaren sırasıyla; ATV Avrupa’nın Genel Müdürlüğü ve ATV’nin Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Türkiye’nin ilk uluslararası haber kanalı TRT World’ün kuruluşunu gerçekleştiren Eren, televizyon sektörünün ortak endüstri komitesi olan TİAK A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliği ve International Emmy Direktörlüğü görevlerini de yürütüyor.

Oğuzhan Bal ( BÜ ’98)

Pfizer Türkiye Ticari Operasyonlar Liderliğine atanan Oğuzhan Bal 1998 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezun oldu. Pfizer'de satış ve pazarlama yönetimi konularında çeşitli projelere ve takımlara liderlik eden Bal, Satış ve Pazarlama Servisleri Takım Lideri olarak görev yaptı.

Ömer Çıtak (BÜ ’07)

Bl Technology kadrosuna teknik satış lideri olarak Ömer Çıtak atandı. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri'nden 2007 senesinde mezun olan Çıtak, Kadir Has Üniversitesi'nde MBA programını tamamladı. Bl Technology'de beş yıl çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra iki yıl Dubai'de Qlik çözüm sağlayıcısı bir firmada teknik müdür olarak yer aldı. Çıtak, mayıs ayından beri teknik satış lideri olarak çalışmalarına devam ediyor.

Murat Lecompte (BÜ ’83)

Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünden 1983 yılında mezun olan Murat Lecompte, SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı oldu. Intel Corporation'da ' Stratejik İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürlüğü, Ülke Eğitim Projeleri Direktörlüğü, Kamu İlişkileri Müdürlüğü yapan Lecompte, BP Türkiye'de İletişim ve Dış İlişkiler Müdürü, Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevlerini yürüttü.

Derya Gülünay (BÜ ’98)

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1998 senesinde mezun olan Derya Gülünay, Setur Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü oldu. Yapı Kredi Bankası'nda farklı segmentlere yönelik kredi kartları, banka kartları, ön ödemeli kartlar ürün gruplarının sorumluluğunu yöneten Gülünay, en son Kredi Kartları Ürün Yönetimi Müdürü idi.

Melis Aslanağı (BÜ ’94)

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini New York Üniversitesi Organizasyonel Psikoloji Bölümü'nde tamamlayan Melis Aslanağı, İbrahim Etem-Menarini’nin İnsan Kaynakları Lideri görevine atandı. Arçelik, DHL ve Avea'nın İK yönetiminde sorumluluklar alan Aslanağı, daha sonra Abbott'ta İK müdürü olarak görev yaptı. 2008'de Sabancı Topluluğu'na katıldı, AvivaSA Emeklilik ve Hayat İK bölüm müdürü olarak sigorta sektörüne giriş yaptı ve 2011-2015 arasında Aksigorta İK genel müdür yardımcılığını yürüttü. Aslanağı son olarak 2015-2016 arasında Kolektifworks'te, kurumsal gelişim ve kültür dönüşüm projelerinde kurucu ortak-yönetim danışmanı olarak görev aldı.

Cevdet Alemdar (BÜ ’92)

Brisa Genel Müdürlüğü pozisyonuna Cevdet Alemdar getirildi. 1992 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Alemdar, hem uluslararası liderlik deneyimi hem de lastik endüstrisine yönelik tecrübesini harmanlayacağı Brisa Genel Müdürlük pozisyonunu devraldı. Sabancı Holding bünyesine 1993 yılında katılan Cevdet Alemdar, sırasıyla Beksa, Sakosa, Duşa, Kordsa ve Temsa İş Makinalarında görev aldı. Kordsa'nın Teknoloji ve Pazar Geliştirme Başkan Yardımcısı olarak teknik tekstil ve lastik alanında Ar-Ge, inovasyon alanında çalıştı. 2013 yılından itibaren, Temsa İş Makinalarının Komatsu iş makinaları üzerine Volvo Kamyon distribütörlüğünü de alarak büyümesi sırasında liderlik yaptı.

Ali Yazgan (BÜ ’02)

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 2002 yılında mezun olan Ali Yazgan SAS Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa Profesyonel Hizmetler Direktörü oldu. Kariyerine ABD'de araştırma görevlisi olarak Center for Speech and Language Processing bünyesinde ve AT&T Research Labs'de başlayan Yazgan, daha sonra Türkiye'ye dönerek SAS bünyesine katıldı.

Gürkan Erol (BÜ ‘91)

Turizm markası Prontotour’un yeni CMO’su Gürkan Erol oldu. Erol, markanın pazarlama, iletişim faaliyetleri, satış, e-ticaret, CRM, inovasyon ve müşteri deneyimi alanlarını kapsayan pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini de üstlenecek.

Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde tamamlayan Erol, kariyerine Borusan Otomotiv A.Ş.’de başladı. Şirketin satış sonrası ve pazarlama departmanlarının yanı sıra e-ticaret, CRM ve inovasyon müdürü olarak da çalışan Erol, 2015 yılından itibaren Brisa Bridgestone A.Ş.’de CRM ve deneyim müdürlüğü görevlerini üstlendi. Erol, Haziran 2017’den beri Prontotour’da pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yapmaktaydı.