Mezunlarımızdan haberler

Mezunlarımızdan kariyer izleri...

Kutluhan Taşkın (BÜ’01)
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı Kutluhan Taşkın Türkiye Petrolleri A.O. Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 2001’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Taşkın, aynı yıl Devlet Planlama Teşkilatı Ekonomik Modeller ve Stratejik Araştırmalar Genel Müdürlüğünde Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 2006’da ise planlama uzmanlığına atandı. 2003-2007 ve 2009-2011 yılları arasında Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürlüğünde görev yaptı. 2007-2009 döneminde Cornell Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2011-2016 döneminde Kalkınma Bakanlığı Kurumsal ve Stratejik Yönetim Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu. 2016-2018 döneminde Kalkınma Bakanlığı Ekonomik Modeller ve Stratejik Araştırmalar Genel Müdür vekili olarak görev yaptı. 2018-2021 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Plan ve Programlar Genel Müdürlüğü görevini sürdürdü. 21 Mayıs’tan bu yana Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Oğuz Akandil (BÜ’96)
Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden 1996’da mezun olan Oğuz Akandil Nobel İlaç Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. Uzun yıllar ilaç sektöründe yurt içi ve yurt dışında çeşitli pozisyonlarda çalışan Akandil, 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Pfizer’da finans, satış, pazarlama ve iş geliştirme gibi farklı departmanlarda görev aldıktan sonra 2011'de finans direktörlüğü görevine geldi. 2014’te Ukrayna Genel Müdürü olduktan sonra ise Rusya İş Geliştirme ve Geri Ödeme Direktörlüğü görevlerini yürüttü. 2017’de Amgen firmasında Türkiye, Ortadoğu, Afrika Stratejik Planlama Direktörü olarak göreve başlayan Akandil, sonrasında kariyerine Gensenta Ticari Direktörü olarak devam etti. Akandil, Nobel İlaç Türkiye’ye Genel Müdür olarak atanmasından önce, Amgen Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütüyordu.

Buluş Fidan Tüfekçi (BÜ’01)
2019'dan beri SAP Türkiye Finans Direktörü olarak görev yapan Buluş Fidan Tüfekçi SAP’nin Güney Avrupa (İspanya, Portekiz, İsrail, Türkiye) ve SEFA bölgesi Finans Direktörlüğü (CFO) görevine atandı. Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden 2001'de mezun olan Tüfekçi, MBA eğitimini Birmingham Üniversitesi’nde tamamladı. Global şirketlerde finans yönetiminde 21 yıllık tecrübeye sahip olan Tüfekçi, kariyerine Hewlett-Packard’da (HP) finans analisti olarak başladı. 10 yıla yakın süre Türkiye ve İrlanda’da ülke ve bölge üst düzey finans görevlerinde yer aldı. SpenglerFox Ülke Finans Müdürü ve Global Mali Kontrolör olarak çalıştı. Ardından Microsoft Türkiye’de finans departmanında çeşitli üst düzey görevler de üstlenen Tüfekçi, SAP Türkiye’ye 2018 yılında Finansal Kontrol Müdürü olarak katıldı, Ekim 2019'da ise Türkiye CFO’su görevine getirilmişti.

Ali Kohen (BÜ’98)
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 1998 yılı mezunu Ali Kohen, HSBC Türkiye Kurumsal İletişim’in başına getirildi. Kurumsal iletişim alanında 20 yılı aşkın tecrübesi bulunan Kohen, HSCB’ye katılmadan önce yurtiçi ve yurtdışında yatırımcı ilişkileri, strateji & kurumsal iletişim, uluslararası bankacılık ve sürdürülebilirlik gibi farklı pozisyonlarda yönetici olarak görev aldı. Galler Cardiff Üniversitesi'nde MBA eğitimi alan Kohen, Harvard Üniversitesi, MIT Sloan İşletme Fakültesi ve Stockholm İşletme Okulu'nda çeşitli üst düzey yönetici programlarını da tamamladı.

Umut Pehlivan (BÜ’05)
Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi yüksek lisans programını tamamlayan Umut Pehlivan, Siemens Türkiye’nin Tedarik Zinciri Yönetimi Bölümü Direktörü oldu. 10 yıl boyunca şirket içinde tedarik zinciri alanında çeşitli sorumluluklar üstlenen Pehlivan, 2012’de Tedarik Zinciri Yönetimi Emtia Müdürü olarak Siemens Türkiye bünyesine katıldı. 2014-2017'de Tedarik Zinciri Yönetimi Operatif Satın Alma Grup Müdürü ve 2017'den bu yanaysa Tedarik Zinciri Yönetimi İndirekt Satın Alma Grup Müdürü olarak görev yapıyordu.

Serkan Arıkuşu (BÜ’01)
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Serkan Arıkuşu, Hepsiemlak bünyesinde CTO olarak göreve başladı. Profesyonel hayatına TÜBİTAK’ta araştırma görevlisi olarak başlayan Arıkuşu, kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak devam etti. 2008’de Turkcell Teknoloji’de kıdemli yazılım mühendisi olarak kurumsal hayata adım atan Arıkuşu, ilerleyen yıllarda farklı kuruluşlarda yazılım geliştirme süreçlerinde görev aldı. 2012’de Etiya’ya katılan Arıkuşu, burada yazılım müdürü olarak yapay zekâ alanında Ar-Ge ve ürün geliştirme süreçlerini yönetti. 2018 itibariyle Bilyoner'de yazılım geliştirme direktörü olarak çalışan Arıkuşu, Hepsiemlak ailesine katılmadan önce Martı’da CTO olarak görev yapıyordu.

Sertem Demir (BÜ’02)
Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümünden 2002’de mezun olan Sertem Demir, Arex Sigorta genel müdürlüğüne atandı. Kariyeri boyunca teknik pozisyonlarda görev alan Demir hem sigortacılık hem brokerlik deneyimine sahip. Sertem Demir, Arex Sigorta genel müdürlüğüne atanmadan önce Unico Sigorta’da genel müdürlük görevinde bulunuyordu.