Mezunlarla ve renkli konuklarla ‘’Bü’yülü Bir Gün’’ coşkuyla yaşandı

Ünlü ve her biri alanında duayen konuşmacılar ilgi çekici başlıklarla Boğaziçi Üniversitesi’nin en renkli mezun etkinliği ‘’BÜ’yülü Bir Gün’’de buluştu. Etkinliğe katılan 500’e yakın Boğaziçi mezunu, 12 Kasım Cumartesi günü Güney Kampüs'te eski sınıflarında yıllar sonra bir araya gelerek ünlü isimlerin verdikleri birbirinden keyifli derslere girdiler.

İlber Ortaylı
Gülriz Sururi
Canan Karatay
Gökhan Öğüt
Nuran Çakmakçı
Emre Alkin
Meriç Küçük (Maritsa)
Emin Çapa

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Ofisi'nin ev sahipliğinde düzenlenen BÜ'yülü Bir Gün'de İlber Ortaylı, Gülriz Sururi ve Canan Karatay'ın konuşmaları büyük ilgiyle izlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Zafer Yenal’ın konukları selamlamasının ardından sözü alan Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu (’93) ve Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt konuşmasında “Kurumlar aslında yoktur, insanlar vardır. Boğaziçi’ni Boğaziçi yapan hocalarımız, öğrenciler ve mezunlardır’’ mesajını verdi.  Öğüt, özgür düşünce, bireylere-düşüncelere saygı, saygı ve özgür düşünceyle gelen cesaret ve birlikteliğin Boğaziçi’nin değişmez değerleri olduğunun altını çizerek daha fazla mezun dayanışması için mezunları “okula dönmeye” çağırdı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: ‘’Sosyal medyayı bırakın ansiklopedi kullanın’’

‘BÜ’yülü Bir Gün’de mezunlar ilk derslerini tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan aldı. ‘Tarih Diye Bildiğimiz Yanlışlar’, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de yaklaşık 400 mezunla bir araya gelen Prof. Dr. Ortaylı’nın dersinin konusu oldu. Dersine “Zamane ortaokul çocuğu öyle söylendiği gibi Aristoteles’ten fazlasını bilmez” saptaması ile başlayan İlber Ortaylı, tarih diye bildiğimiz yanlışların beşeriyetin gelişmesi açısından son derece engelleyici olduğunu söyledi.

Bu bakış açısı ile insanlığın çok yanlış bir yere gittiğini belirten Ortaylı; sözlerine şöyle devam etti; “Bakınız seçim sonuçları. İnsanların bilgi kullanımı yönünden çok büyük problemler var, doğru veriye sahip değil ve maalesef sahip olma endişesi taşımıyor. O nedenle tarih üzerindeki değerlendirmelerde çok dikkatli olmalı. Sosyal medyayı bırakın, ansiklopedi kullanın’’.

Gülriz Sururi: ‘’Tiyatro inişli çıkışlı bir yoldur’’

Duayen tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi de Boğaziçi Üniversitesi’nin en renkli mezun etkinliği ‘’BÜ’yülü Bir Gün’’de Boğaziçililerle buluştu. ‘’Zefiros-Ebedi Gençlik Rüzgârı’’ adlı son kitabı çerçevesinde Türkiye’de tiyatro yapmak üzerine keyifli bir sohbete imza atan sanatçı, tiyatrodan müzikale, oyuncu ve tiyatro ahlakından dizi ve tiyatro şöhretine kadar pek çok konuya değindi.

Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal İletişim Ofisi Direktörü Metin Göksel’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Gülriz Sururi 1960’lardan günümüze tiyatro yaşamından anılarının yanı sıra Türk tiyatrosunun sorunlarına da değindi.

Günümüzde her türlü soruna rağmen genç tiyatrocuların yeni tiyatrolar kurmaya devam ettiklerini belirten Sururi, ‘’Genç oyuncular dizilerden kazandıkları parayla inatla tiyatro yapmayı sürdürüyorlar. Ben gençlere çok inanıyorum. Eğer bir gün başarılı oyun yazarlarımız da olursa inanıyorum ki Türk tiyatrosunun karşısında kimse duramaz’’ diye konuştu.

 ‘’Tiyatro inişli çıkışlı bir yoldur. Bazen çıkışlar o kadar güzel olur ki inişleri unutuverirsiniz’’ diyerek 1940’lardan bugüne tiyatro ortamımıza dair kendi kişisel tarihinden unutulmaz dönemleri aktaran Sururi bugünün oyuncularına ve tiyatro ortamına dair görüşlerini ise şöyle ifade etti: ‘’Bugün konservatuarlar tiyatroya değil, dizilere hizmet ediyor. Ancak dizileri de küçümsemiyorum. Dizilerde oynayan oyuncuları tiyatroda tekrar izlediğimde çok başarılı buluyorum’’.

Emin Çapa’dan ‘’Karanlıkta Mum Işığı: Bilim Aslında Nedir?’’

’BÜ’yülü Bir Gün’’de Boğaziçililerle buluşan CNNTürk’ün ekonomi müdürü Emin Çapa’nın ‘’Karanlıkta Mum Işığı: Bilim Aslında Nedir?’’ başlıklı konuşması günün ilgiyle izlenen derslerinden biri oldu.

Çapa, son yıllarda dünya ekonomiye yön veren şirketlerin artık Netflix, Uber gibi ‘’Yıkıcı İnovasyon’’la sahneye çıkan şirketler olduğunu çarpıcı örneklerle anlattı. Bugün artık Kanada’da evlerde idrar tahlili yapabilen ve gerekirse doktordan randevu alabilen teknolojiyle üretilmiş klozetlerin kullanıma girdiğini belirten Emin Çapa, Fortune 500 listesinde 1957-1997 arasında olan şirketlerin bugün sadece yüzde 37’sinin ayakta olduğuna işaret etti  ve günümüzde inovatif olmayan şirketlerin ömrünün kısaldığını söyledi.

Gelişmiş ülkelerin (ABD, AB), 1973-2005 yılları arasında 1.9 oranında, gelişen ülkelerin ise 2,4 oranında büyüdüğüne işaret eden Çapa, insanlık tarihinde ilk kez gelişmiş ülkelerin büyüme rakamlarında geriden geldiğini ifade ederek dünyada bildiğimiz endüstrinin artık sona erdiğini belirterek bu durumun çok büyük bir kırılma olduğunu ifade etti.

Yeni Ekonomi’nin en önemli unsurunun Big Data (Büyük Veri) olduğunu söyleyen Çapa, ‘’Son iki yılda üretilen veri, insanlığın tarih boyunca ürettiği veriden daha fazla. Yeni Çağ’da artık dijital sanayiden bahsediyoruz. Artık insanlardan kat be kat fazla sayıda makine Internet’e bağlı olarak çalışıyor. Bu çerçevede geleceğin en önemli mesleklerinin başında Büyük Veri mühendisliği gelecek’’ diye konuştu.

Prof. Dr. Canan Karatay : ‘’Zeytinyağı anne sütü kadar değerli’’

‘’BÜ’yülü Bir Gün’’ etkinliğine katılan Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Beslenme Tuzakları” başlıklı konuşması büyük ilgiyle izlendi.   ‘’Sağlıklı olmak istiyorsanız hayatınıza şekeri ve ekmeği sokmayın’’ diyen Prof. Karatay, sağlıklı olmak için ipuçları vererek “Ekmek ve şeker vücudunuzdaki tüm hastalıkların baş kaynağıdır, yediğimiz, içtiğimiz şekerler, ekmekler ve işlenmiş tüm karbonhidratlar hastalıkların sebebidir” dedi. Sağlıklı bir vücudun ilaca ihtiyacı olmadığını söyleyen Karatay,  sağlıklı yağların ve kolesterolün faydalı olduğunun altını çizdi. Zeytinin, zeytinyağının anne sütü kadar değerli olduğunu belirten Karatay, “Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Zeytinyağının içeriği anne sütünün aynısıdır. Ana sütünde ne varsa zeytinyağında da vardır” ifadelerini kullandı.  

 ‘’Sosyal Travma’’ tartışıldı

“BÜ’yülü Bir Gün” etkinliğinin ‘’Sosyal Travma’’ başlıklı panelinde Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri Doç. Dr. Ayşen Candaş, Yrd. Doç. Tolga Sınmazdemir ve Doç. Dr. Serra Müderrisoğlu kendi uzmanlık alanlarında kolektif travma konusunu ele aldılar. Katılımcıların ilgiyle izlediği panelde, Doç. Dr. Ayşen Candaş, konuşmasını siyasal nitelikli kolektif travma ile sınırlarken korkunun siyasal alanda nasıl işlevselleştiğini anlattı. Toplumların travma ile yüzleşebildiği, yaşanan olayın anlaşılabildiği ölçüde iyileşme sürecine girebileceğini belirten Candaş, aksi durumda toplumların hatalarını tekrar edeceğini ve travmanın derinleşeceğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Serra Müderrisoğlu ise sosyal travma konusuna psikolojik boyutundan bakarak konuşmasının başında travmanın tanımını yaptı. Müderrisoğlu, travmayı anlam dünyasına yapılan bir saldırı, bitmeyen bir şimdiki zaman hali olarak tanımlarken olayın yaşandığı anın önemli olduğu kadar sonrasının da o derece önemli olduğuna dikkat çekti. Müderrisoğlu, ‘’Olayın yaşanmasından sonraki süreçte inkâr, acıda ortaklaşmama gibi durumlar ikincil travmalar diyebileceğimiz nesillerce aktarılan bir hal alabilir’’ diye uyardı.

Güney Kampüs’ün tarihi tünelleri ilk kez mezunlara ziyarete açıldı

Büyülü Bir Gün’ün en ilgi çekici etkinliklerinden biri de Boğaziçi Üniversitesi Kültür ve Sanat Komisyonu BUKAL rehberliğinde gün boyu düzenlenen olan geziler oldu. Güney Kampüste tarihi binaları yeraltından birbirine bağlayan tüneller Boğaziçi mezunları için özel olarak ilk defa ziyarete açıldı. Rehberli bir tur olarak gerçekleştirilen gezide yapımı 1800’lere uzanan tarihi tüneller gezildi. Ayrıca konuklar Boğaziçi’nin en güzel noktalarından birinde yer alan, Türk şiirinin en önemli isimlerinden Tevfik Fikret’in evi Aşiyan’ı ziyaret etme fırsatı buldular.

BÜ’yülü Bir Gün,  Renkler Orkestrası ve The BME Blues Band konserleriyle coşkulu bir kapanışa sahne oldu.

‘’BÜ’yülü Bir Gün’’ün bu yılki konukları arasında tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yanı sıra, kalp ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, oyuncu ve yazar Gülriz Sururi, Hürriyet Gazetesi Eğitim Servis Müdürü ve köşe yazarı gazeteci Nuran Çakmakçı, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Şeref Oğuz, Pegasus Hava Yolları CEO’su Mehmet Nane (BÜ ’90), akademisyen, ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, inovasyon ve girişimcilik danışmanı Alphan Manas, akademisyen Doç. Dr. Ayşen Candaş (BÜ’ 92), CNN TÜRK Ekonomi Müdürü, televizyon programcısı Emin Çapa, blogger Meriç Küçük, Prof. Dr. Aytül Erçil ( BÜ ’79), psikiyatrist Dr. Gülcan Özer, akademisyen Doç. Dr. Serra Müderrisoğlu ve akademisyen Yalın Alpay (BÜ ’07) olmak üzere sanat, iş dünyası, medya, sağlık, psikiyatri, akademi gibi çok farklı alanlarda mesleki başarılarıyla tanınmış birbirinden seçkin ve renkli isimler yer aldı.

 

 

 

  • İlber Ortaylı
  • Gülriz Sururi
  • Canan Karatay
  • Gökhan Öğüt
  • Nuran Çakmakçı
  • Emre Alkin
  • Meriç Küçük (Maritsa)
  • Emin Çapa