Nâzım Hikmet Konferansları Dizisi 15 Ocak’ta başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nden 113. yaşında Nâzım’a armağan... Nâzım Hikmet'in anısını ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla 15 Aralık 2014 tarihinde kapılarını açan Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, 15 Ocak'ta Nâzım Hikmet Konferansları dizisine başlıyor. Dizinin ilk konferansı ‘’Buzul Çağının Kamburu: Bir Tür Olarak Epik ve Kuvâyi Milliye'nin Tuhaf Hikâyesi’’ başlığını taşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Nâzım Hikmet Konferansları dizisinin ilk etkinliğinde Nâzım Hikmet'in en fazla ilgi gören ancak çoğu kez edebi niteliğinden çok siyasi içeriğiyle tanınan metinlerinden Kuvâyi Milliye ele alınacak. 

Konferansta, yazılış ve yayım süreci 1930'ların sonundan 1960'ların ortalarına dek süren metnin epik kahramanlarından Kambur Kerim'in Kuvâyi Milliye'den Memleketimden İnsan Manzaraları'na uzanan tuhaf hikâyesi yeniden yorumlanacak. Erkan Irmak’ın konuşmacı olarak katılacağı konferans 15 Ocak’ta Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenecek.

Nâzım Hikmet Konferansları dizisi, şairin yapıtlarını, edebi ve düşünsel kaynaklarını, yarattığı etkileri, içinde yaşadığı sosyal ve siyasi atmosferi ve tarihsel bağlamı kuşatacak nitelikte olacak ve önümüzdeki aylarda farklı disiplinlerden konuşmacılarla ilerleyecek.

Erkan Irmak hakkında

2007 yılında lisans ve 2009 yılında yüksek lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Nâzım Hikmet üzerine yazdığı yüksek lisans tezi, 2009 yılında Memet Fuat Eleştiri/İnceleme Ödülü’ne değer görüldü. Daha sonra Kayıp Destan’ın İzinde adıyla İletişim Yayınları tarafından kitap olarak yayımlanan bu çalışma 2011 yılında eleştiri alanında Cevdet Kudret Jüri Ödülü’nü aldı. 2009 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdüren Irmak, Şehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Irmak’ın çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlanmış makale, deneme ve çevirileri bulunuyor.

Nâzım Hikmet Konferansları 1

Buzul Çağının Kamburu: Bir Tür Olarak Epik ve Kuvâyi Milliye'nin Tuhaf Hikâyesi

Konuşmacı: Erkan Irmak

15 Ocak 2015 Perşembe, saat 16:00-18:00

Rektörlük Konferans Salonu

Etkinlik herkese açıktır.