Pedallar Boğaziçi’nde dönüyor

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Kulübü bünyesinde kurulan Bisiklet Topluluğu , 15-16 Mayıs tarihlerinde tüm okula yayılacak ‘’Green Fest’’ ile bisiklet kullanımının kampüste yaygınlık kazanması yolunda farkındalık yaratmayı hedefliyor

'Zaman Makinesi', 'Doktor Moreau'nun Adası', 'Görünmez Adam'  gibi efsanevi fantastik romanların yazarı H.G.Wells "Bisiklet üzerinde bir yetişkin gördüğüm zaman, insan ırkının geleceği için umutsuzluğa kapılmıyorum" der…

Bisiklet pek çoğumuz için çocukluk günlerinde kalan tatlı bir anı belki ama günümüzde bisikleti bir yaşam biçimi haline getirenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Kulübü bünyesinde kurulan Bisiklet Topluluğu işte bu oluşumlardan biri. Bisiklet Topluluğu, 15-16 Mayıs tarihlerinde tüm okula yayılacak bir festival ile bisiklet kullanımının kampüste yaygınlık kazanması yolunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Topluluğun kurucularından Çeviribilim Bölümü 4.sınıf öğrencisi Erhan Güngör ile ‘’Green Fest 2015: Pedalın Dönüşü’’ üzerine konuştuk.

Bisiklet Topluluğu'nun okul içindeki oluşumundan bahsedebilir misiniz?

BUsiklet üç yıl önce Çevre Kulübü altında oluşan bir topluluk. Yedi adet bisikletin kulübümüze bağışlanması ardından okulda bir topluluk kurma fikri doğuyor. O sırada okulda bisiklet kullanımı pek yaygın değil ve bisikletler için yapılmış park alanları nispeten boş. Biz de bisiklet farkındalığının okulda bir şekilde oluşturulması gerektiğini ve daha fazla insanın bisiklet kullanması gerektiğini düşündük. Oluşum sırasında okul yönetimi ve hocalarımızdan destek aldık ki bu destek hala sürüyor. Yedi bisikletimiz aslında festival sırasında kullanılmak üzere bir firmadan kiralanmak istenmişti ancak firma bize büyük bir jest yaparak bu bisikletleri kulübümüze hediye etti. Topluluğumuzda şu an yaklaşık 40-50 kişiyiz ve söz ettiğim bu yedi bisiklet dışında ayrıca araba bisiklet, üçlü tandem, recumbent bisiklet gibi beş adet de farklı-bisikletimiz var. İsteyen arkadaşlarımız kulübümüze dönemlik üye olup kullanmak istedikleri zamanı önceden bildirmek koşuluyla bu bisikletlerimizden birini bizden alıp okul dışında veya içinde kullanabiliyorlar.

Bisikletin günlük yaşamlarımızdaki yeri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

İstanbul'da müthiş bir trafik var. İnsanlar aslında bisiklet kullanarak hızlı ve konforlu biçimde istedikleri yerlere gidebilirler. Keza shuttle sıralarının gitgide uzadığı bu günlerde okul içinde de aynı durum söz konusu. Okul içindeki kullanıma dair insanların kafasındaki en büyük sorun yokuşların okuldaki varlığı şu anda., bunu da aşmak için bir proje üzerinde çalışıyoruz. İstanbul’da diğer üniversitelerde de bir farkındalık oluşmaya başladı; örneğin kampüslerde bisiklet yolları inşa edilmeye başlandı. Bizim okulumuzda da böyle bir talebin arttığını görüyoruz. Bisiklet park alanları dolmuş durumda. Hali hazırda Yeşil Kampüs temasını benimseyen Boğaziçi Üniversitesi'nde de okul yönetimi desteğiyle bisiklet kullanımının gelişeceğine inanıyorum şahsen.

Bisiklet temalı ilk Green Fest

15-16 Mayıs'taki  festivalin başlığı "Pedalın Dönüşü", bu temayı biraz açar mısınız neler var programda?

Bu sene Çevre Kulübü'nün Green Fest'i ilk kez tamamen bisiklet temasıyla gerçekleştirilecek. Bisiklet hareketini tetiklemek adına programı elimizden geldiğince dolu tutmaya çalıştık. Sabah 10'dan itibaren Güney Kampüs içinde bisiklet sürüşleri olacak ve bu kampüste çok dinamik bir ortam yaratacak. Ardından lastik değiştirme yarışması, manzarada düzenleyeceğimiz kısa mesafe yarışları düzenleyeceğiz. Ayrıca Güney Otopark'ta araba bisikletlerimizle bir zamana karşı yarış ve 1. Kız Yurdu önünde yokuş aşağı yavaş inme yarışı gerçekleştireceğiz.

Bu yarışlı ilk kısımdan sonra "Bisikletli Yaşam" panelimiz olacak. Bu panelde bahsettiğimiz bisiklet hareketini yansıtmak için her sektörden insanı bir araya getirmek istedik. Medyadan, sivil toplum kuruluşlarından, özel sektörden katılımcılarımız olacak. Beşiktaş Belediye Başkanı ve rektörlükten bir temsilci de bu konuşmaları dinlemek ve neler yapabileceğimizi paylaşmak için katılmayı kabul ettiler. Panelin ardından şehir içinde bisiklet kullanımını amaçlayan Critical Mass hareketini ilk kez Nispetiye Caddesi’nde düzenleyeceğiz. Etiler'de ilk kez 150 bisikletle birlikte bir bisiklet trafiği oluşturulacak ve yol kapatılarak bisiklet farkındalığı ve bisiklet tutkusu tetikleyeceğiz. Akşam ise bir film gösterimi ve ardından sürpriz bir konserle günü noktalayacağız. İsteyen kendi bisikletini getirebilecek, bisikleti olmayanlar için de elimizden geldiğince biz temin edeceğiz. İstanbul'dan sekiz üniversite de bisiklet toplulukları ve kulüpleriyle birlikte festivalimize katılacak. Bizim bu festivaldeki en büyük amacımız insanları bisiklet kullanımına özendirmek ve farkındalığı tetiklemek.

Okuldaki bisiklet kullanımını arttırmak için projeleriniz var mı?

2014 yılında BÜMED'in kulübümüze bir adet tandem bisiklet satın almasıyla Boğaziçi Üniversitesi'ndeki görme engellilerin taleplerini bir nebze de olsa gerçekleştirmiş olduk. Bir yılda 20'den fazla görme engelli öğrenci ve mezunla 3000 km'den fazla yol, 7 şehir gezdik. Bu projede sıradaki hedeflerimiz her cumartesi görme engellilerle sürüş yapmak ve tandemle uluslararası bir tura çıkmak. Bu hedeflerimiz için fon ve sponsor arayışımız ise tüm hızıyla sürüyor.

Okul yönetimi en son bize bisikletlerimiz için bir depo tahsis etti. Bundan başka kolay ama nispeten pahalı bir projemiz var. Norveç'te 1992 yılında bir bisiklet asansörü tasarlanıyor ve bir üniversite kampüsüne giden yokuşa raylı sistem şeklinde inşa ediliyor. Ben de Güney Kampüs'teki yokuşa bu projenin yapılmasını hayal ediyorum. Ve bunun sonrasında tüm İstanbul'a yayılabileceğini düşünüyorum çünkü İstanbul hayli yokuşlu bir şehir ve insanların da en büyük çekincelerinden biri bu. Ancak şu an bütçe hayli pahalı, o yüzden bir çözüm geliştirme sürecindeyiz.

Başka bir projemiz de İstanbul'daki diğer üniversitelerin bisiklet oluşumlarıyla bir ortaklık oluşturmaktı. Bunu gerçekleştirdik ve bisiklet kullanımında bir şeyleri değiştirmek için toplu bir hareket oluşturmak gerekliliğine inanarak sekiz üniversitenin bisiklet kulüpleri ile Unicycle - Üniversitelerarası Bisiklet İnisiyatifi‘ni oluşturduk.


Boğaziçi Üniversitesi Bisiklet Topluluğu Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/bogazicibisiklet 

Haber: Ahmet Berkay Karakaş /Kurumsal İletişim Ofisi