Prof. Dr. Metin Balcı 81 yaşında aramızdan ayrıldı

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Balcı, 21 Haziran’da 81 yaşında hayatını kaybetti. 1983-1996 yılları arasında üniversitenin genel sekreterlik görevini de yürüten Prof. Balcı, çalışma arkadaşları ve öğrencileri tarafından sevilen değerli bir akademisyendi. Prof. Balcı, 2005’te “Boğaziçi Üniversitesi Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”ne de layık görülmüştü.  
BÜMED

Boğaziçi Üniversitesi’nin duayen isimlerinden Prof. Dr. Metin Balcı, 21 Haziran’da aramızdan ayrıldı. İstanbul’da hayatını kaybeden Prof. Balcı, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde onlarca yıllık akademisyenliğinin yanı sıra 1983-1996 yılları arasında da genel sekreter koltuğuna oturdu. Prof. Balcı’nın vefatının ardından Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK), bilim insanı adına ihtiyaç sahibi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine burs olarak verilmek üzere bir bağış kampanyası başlattı.

ÖĞRETİMDE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

2 Aralık 1939’da doğan Prof. Dr. Metin Balcı, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1961’de tamamladı. Ardından aynı üniversitede gazetecilik alanında yüksek lisansını yapan Prof. Balcı, ekonomi doktorasınıysa 1973'te ABD'de New York Üniversitesinden aldı. 1981’de doçent, 1988’deyse profesör olan Prof. Balcı, Boğaziçi Üniversitesi’nde aralarında genel sekreterlik, öğrenci işleri müdürlüğü, üniversite temsilciliği, yurt komisyonu başkanlığı ile beden eğitimi bölüm başkanlığının da bulunduğu birçok görevi üstlendi. Prof. Balcı, 2005’te “Boğaziçi Üniversitesi Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”ne de layık görüldü.

BÜMED’TEN BALCI İÇİN BOĞAZİÇİ YILLARI VİDEOSU

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) 2016’da Prof. Dr. Metin Balcı adına “Prof. Dr. Metin Balcı-Boğaziçi Yılları” adıyla bir video çalışması yapmıştı. Videoda Prof. Balcı’nın akademisyen dostları ile hayatlarına dokunduğu öğrencileri, duayen bilim insanıyla ilgili anılarını paylaşıyor. Videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

PROF. METİN BALCI ANISINA BAĞIŞ

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) da vefatının ardından Prof. Balcı anısına bağış kampanyası başlattı. Kampanyayla toplanan bağışlar, ihtiyaç sahibi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine burs olarak verilecek. Ayrıca bağışlara istinaden isme göre hazırlanacak özel gün sertifikası Balcı ailesine bağış tutarı belirtilmeden BÜVAK tarafından gönderilecek. Bağış kampanyasıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

“ONUN HATIRASI UNUTULMAZ”
Prof. Dr. Ergün Toğrol (Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü)

Metin ile 10 yıldan fazla çalıştım. Onunla ilgili söyleyebileceğim ilk özelliği, çok çalışkandı. Sorumluluk almaktan hiç çekinmezdi. Üniversitede birçok görevde bulundu. Durmaksızın çalışır ve bundan hiç şikayet etmezdi. Metin’in öğrencileriyle ilişkileri de çok iyiydi. Onların sorunlarını dinler, çözüme kavuşturmak için çaba harcardı. Üniversitede o yıllarda yurt ve spor faaliyetleriyle ilgili yaşanan birçok problem Metin sayesinde aşıldı.

“BANA ÇOK BÜYÜK DESTEĞİ OLDU”
Prof. Dr. Üstün Ergüder (Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü)

Metin’i çok uzun zamandır tanıyorum. Vefatını duyunca çok üzüldüm. Rektörlüğüm dönemimde bana çok büyük desteği oldu ve onun sayesinde iyi bir geçiş dönemi yaşadım. Rektörlük dönemimde tecrübesi ve çalışkanlığıyla hep yanımdaydı. Boğaziçi Üniversitesi'ne çok kıymetli hizmetleri var. Ayrıca öğrencilerle arası da çok iyiydi, iyi anlaşırdı. Öğrencilerimizle ilgili çalışmalarda onun desteği çok önemliydi.

 "BABA BİR HOCAYDI"
Prof. Dr. Ünal Zenginobuz (Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı)
Metin Balcı, 1980 ve 1990'lı yıllarda Boğaziçi'nde öğrencilik yapmış hemen herkesin tanıdığı efsane bir hocamızdı. Boğaziçi'ni ve Boğaziçi'lileri gerçekten çok severdi. Kendine özgü bir tarzı, ayrı bir duruşu olan renkli bir karakterdi. Uzun yıllar yaptığı idareciliği sırasında ayrım yapmaksızın tüm öğrencileri korumuş kollamış, zor zamanlarında arkalarında olmuştur. Aynı zamanda öğretim üyesi arkadaşlarına destek olmak için de her zaman elinden geleni yapmıştır. Kendi bölümü olan ekonomideki öğrenciler kadar üniversitenin tüm öğrencileri tarafından da sevilen "Baba" bir hocaydı. Yaptığı her işte önce kendini ya da kendi bölümünü değil, Boğaziçi'nin bütününün menfaatini düşünür, kollamaya çalışırdı. Ayrıca sporcuları çok sever ve sporu çok desteklerdi. Ben kendisini önce sporcu olarak yakından tanıdım, zor zamanlarımda desteğini gördüm. Mühendislik okurken lisansta, ekonomi okurken yüksek lisansta öğrencisi oldum. Kendisi emekli oluncaya kadar da 10 yıl aynı bölümde beraber çalıştık. Mutlak vicdan sahibi kişiliğiyle, herkese, ama öncelikle gençlere karşı şefkat ve sevgi dolu tutumuyla, güzel kalbiyle Metin Hocayı tanımış olan herkes gibi ben de kendisini hep güzel hatırlayacağım, iyi anacağım.

"YAŞAMI BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NE TERCÜME ETTİ"
Prof. Dr. Güzver Yıldıran (Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı)

Eğer camiamızdan birilerine ‘Larger than Life’ denilecekse, kanımca bunların başında çok sevgili hocamız, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Balcı gelir. Gür sesi, özellikle Senato gibi ortamlarda hiç kimsenin aklına o an gelemeyecek afallatan ve sonradan belki bütün akademik tartışmalardan, didaktik öngörülerden, bilimsel katkılardan daha doğru çıkacak yorum, görüş ve açıklamalarıyla, sevgili Metin Balcı, Boğaziçi Üniversitesi’ni yaşama, yaşamı da Boğaziçi Üniversitesi’ne tercüme eden kişiydi. Ortamın kısıtlarına aldırmadan, kimsenin bilişsel şemaları içinde olmayan sentezler Metin’den gelirdi. Bütün zeki insanlar gibi mizah duygusuyla başkalarının mizah duygusunu kamçılardı. Kurumların imgesini oluşturan ulu çınarlar, nesiller boyu sürecek değerleri yaşayanlar ve yaşatanlardır diye düşünüyorum. Metin Balcı Hocamız bu süreci daha çok gelen nesillere, öğrencilerimize sunduğu veya oluşmasına çaba gösterdiği ortamlar, gençlere yaklaşımındaki kapsayıcı ve geliştirici özen, verdiği destek, yüreklendirici teşviklerle olduğu kadar onların doğru karar vermelerine kolaylaştırıcı öneriler ve yaratıcı yöntemler sunarak yaptı.

 

*/