Prof. Dr. Ömer Cerid’i kaybettik

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Cerid, 3 Temmuz’da İstanbul’da hayatını kaybetti. 1979’da Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermeye başlayan Prof. Dr. Cerid, Türkiye Savuma Sanayii’nin gelişmesi için birçok büyük çaplı projede görev almış, öğrencileri ve akademisyen arkadaşları tarafından sevilen, sokak hayvanlarının dostu bir bilim insanıydı.

Boğaziçi Üniversitesi geçen haftalarda birçok değerli bilim insanını kaybetti. Prof. Dr. Metin Balcı, Prof. Dr. Hamit Fişek’in ardından, yaklaşık 40 yıl boyunca üniversiteye çok büyük katkılar sağlayan Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Cerid de 3 Temmuz’da hayatını kaybetti. Ultrasonik cihazlar, bilgisayar sistem tasarımı ve iletişim elektroniği gibi birçok alanda araştırmalar yapan Prof. Cerid, Türkiye’de hükümetler tarafından desteklenen birçok savunma sanayisi projesinde de önemli görevler almıştı.

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ İÇİN PROJELER GERÇEKLEŞTİRDİ

1971’de Robert Koleji’nden mezun olan Prof. Dr. Ömer Cerid lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Boğaziçi Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği alanında tamamladı. Bilim insanı 1979’daysa Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. Prof. Cerid, analog ve dijital elektronik teknolojiler, ultrasonik cihazlar, iletişim elektroniği ve bilgisayar sistem tasarımı gibi birçok alanda uzun yıllar çalışmalarını sürdürdü. Türkiye’de yüksek bütçeli birçok hükümet projesinde direktör olarak görev alan Prof. Cerid, yaklaşık 40 yıl boyunca Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini de sürdürdü. Üretken bilim insanı 2014’te Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli oldu.

“BİR EŞİ BULUNMAYAN İNSANI KAYBETTİK”
Prof. Dr. Selim Küsefoğlu (Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Emekli Öğretim Üyesi)
1971 Robert Koleji Mezunu, sınıf arkadaşım, eşine rastlanmaz biriydi. Çok zekiydi. Tekil zekası, elektrik bilgisi, şakaları, kedi düşkünlüğü ve arkadaşlığı unutulmayacak. Sevdiğim sınıf arkadaşıma rahmet diliyorum. Bir eşi bulunmayan insanı daha kaybettik.

“BOĞAZİÇİ SEVDALISIYDI”
Prof. Dr. Yasemin Kahya (Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
Çok değerli hocam Ömer Cerid’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Ömer Hoca iyi yürekli, müthiş bilgili, kimsenin önemsemeyeceği ayrıntılar için zamanını, emeğini sakınmadan harcayan bir Boğaziçi Üniversitesi sevdalısı idi. Bölümümüze, öğrencilerine çok emeği geçmiştir, çoğumuzun üstünde hakkı vardır. Öğrenci ya da hoca olarak ne zaman bir projede başımız sıkışsa ona danışır ve er ya da geç ondan yardım alırdık. Sürekli gülen gözlerinde yansıyan bastırılamayan iyimserliği ve sevdikleri, değer verdikleri için hiç usanmadan, yorulmadan verdiği emekler karşısında umarsız bir cengavere benzetmişimdir kendisini. Onu özleyeceğiz. Sevenlerinin başı sağ olsun, nurlar içinde yatsın.

“ÖMER HOCA KİMYA BÖLÜMÜNÜN DOSTUYDU”
Prof. Dr. Viktorya Aviyente (Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi)
Sevgili Ömer’İ yitirmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Kare Blok sakin ve kedilerinin dostu Ömer Hoca! Son zamanlarda otoparka giderken mutlaka karşılaşır ve ayaküstü sohbet ederdik. Keşke daha uzun konuşsaymışız. Neyin son olduğunu bilmiyoruz maalesef. Ömer’in kimya bölümünün NMR aletini nasıl ve kaç kez tamir ettiğini, deneyselci arkadaşlarım eminim anlatacaktır. Ömer Hoca Kimya Bölümünün dostuydu. Arada gelir hatırımızı sorar, her birimizle sohbet ederdi. Tutkusu kedilerdi, kovalarla onlara yemek taşıdığını görürdük.