Prof. Dr. Suna Kili’yi kaybettik

Bir süredir mücadele etmekte olduğu amansız hastalığa yenilen Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Suna Kili, 29 Temmuz 2015 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Kili, Siyasal Bilimler ve Devrim Tarihi dersleri veriyordu. Çok sayıda öğrenci yetiştirmiş olan hocaların hocası Prof. Dr. Kili, 30 Temmuz 2015, Perşembe günü Yeniköy Camii’ndeki ikindi namazından sonra sonsuz yolculuğuna uğurlanacak. Son yolculuğundan önce yıllarca görev yaptığı, yüzlerce öğrenciye yol gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Suna Kili için bir anma töreni düzenlendi. Çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen anma töreninde söz alan Prof. Dr. Suna Kili’nin mesai arkadaşları ve öğrencileri onun mükemmeliyetçi ve tutkulu çalışma hayatından ve birebir ilişkilerinden bahsetti.

Anma töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Tekcan, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün çok değerli bir hocasını kaybettiğini belirterek ailesine ve Boğaziçi Üniversitesi camiasına baş sağlığı diledi. Sonrasında söz alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker, Prof. Dr. Suna Kili’nin hocaların hocası olduğunu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ilk yıllarından itibaren çekirdek kadrosu içerisinde bulunup çok sayıda öğrenciye yol gösterdiğini belirtti. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mine Eder, Suna Kili’nin “kuzum” diyerek seslendiği öğrencilerinden biri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Siyaset teorisi ve siyasetin ilintili konular olduğunu ilk olarak ondan öğrendim. Kendisinin bütün meslek hayatı boyunca uluslararası standartları yakalamaya çalışan ilkeli bir tavrı oldu. Erkek yoğun bu akademik ortamda bir kadın olarak 1950’li yıllardan itibaren siyaset bilimi dersleri verdi” dedi.

Prof. Dr. Suna Kili Kimdir?

Prof. Kili, İstanbul Amerikan Kız Koleji’ni bitirdikten sonra yükseköğrenimini Amerika Birleşik Devletleri'nde yaptı. Lisans, master, doktora derecelerini Bryn Mawr College'den siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler dallarında alan Kili, Berkeley'de Kaliforniya Üniversitesi'nde lisansüstü çalışmalar yapmış, doktora sonrası araştırmalarını da London School of Economics, Columbia Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi'nde sürdürmüştü. Prof. Kili, Los Angeles California Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi 1977-1978 akademik yılında da konuk öğretim üyesi olarak ders vermişti.

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok seminer, kongre, sempozyum ve benzeri bilimsel toplantıya katılıp, çeşitli konularda bildiriler sunan Prof. Dr. Suna Kili, "Uluslararası Siyasi İlimler Dergisi" (IPSA) ve "Arap Bölgesi, Türkiye ve İran Sosyal Bilimler Dergisi" (ASSARTI) gibi çeşitli bilim kuruluşlarının üyesiydi. Prof. Kili IPSA'nın "Siyasal Eğitim Komitesi" ikinci başkanlığını yapmıştı.

"Türk Aydınlanma Devrimi" konusunda kitapları bulunan Prof. Dr. Kili, İngilizce olarak yazdığı ‘’Kemalizm’’ adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu "Bilim Dil Ödülü’nü" aldı. Kili’nin ‘’Türk Devrim Tarihi’’ adlı kitabı ise "Siyasal Bilim Büyük Ödülü’’ne değer bulundu. Prof.Dr. Suna Kili, 2006 yılında ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu’ndan  "Atatürkçü Düşünceye Yaşam Boyu Hizmet Ödülü"nü aldı. 

Eserleri

  • Türk Devrim Tarihi (Türk Dil Kurulu Bilim Ödüllü)
  • Osmanlı ve Türk Anayasaları.
  • Çayırhan: Bir Orta Anadolu Köyünde Toplumsal Değişme ve Siyasal Davranış.
  • 1960-1975 döneminde Cumhuriyet Halk Partisi'nde Gelişmeler-Siyaset BilimiAçısından Bir İnceleme.
  • Turkish Constitutional Developmanets And Assembly Debates On The Constitutions of 1924 And 1961 (Türk Anayasa Gelişmeleri ve 1924 ve 1961 Anayasaları Üzerinde Meclis Görüşmeleri).
  • Kemalism.
  • Turkey: A Case Study Of Political Development (Türkiye: Bir Siyasal Gelişme Örneği).
  • Türk Anayasa Metinleri: Tanzimattan Bugüne Kadar.

Ödülleri
1981 Türkiye İş Bankası Siyasal Bilim Büyük Ödülü
1981 Türk Dil Kurumu Bilim Dil Ödülü;
1986 Arjantin Tarih Kurumu üyeliğine seçilme
1992 Rockefeller Foundation Bellagio Ödülü
1992-1993 Fulbright Ödülü (UCLA)
1998 "Aydınlanmanın Kadını Ödülü"
2001 Istanbul Üniversitesi " Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü"
2001 "Çağdaş Eğitim Vakfı Ödülü"
2002 "Atatürkçü Düşünce İletişim Ödülü" (Almanya)
2003 ‘’Akılcı Eğitim Ödülü"
2006 ‘’Atatürkçü Düşünceye Yaşam Boyu Hizmet Ödülü"