Rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci: “Amacımız öğrencilerimizin kampüslerine kavuşması”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Boğaziçi mensuplarına gönderdiği mesajda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında üniversitede uygulanacak salgın uygulama ve düzenlemeleri hakkında bilgileri paylaştı. Rektör Prof. Dr. İnci mesajında, amaçlarının geçen yıl kampüslerden uzak kalan öğrencileri özlemini duydukları kampüs ortamına kavuşturmak olduğunu belirterek, yakın zamanda Covid-19 Komisyonu tarafından hazırlanan detaylı bir kılavuzun paylaşılacağını da ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci

Boğaziçi Üniversitesi yeni eğitim-öğretim yılı için hazırlıklarını sürdürüyor. Son olarak Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, tüm Boğaziçi mensuplarına yönelik bu eğitim yılında kampüslerde yapılacak düzenleme ve uygulamaları içeren kapsayıcı bir mesaj paylaştı. Metinde geçen eğitim-öğretim yılının üniversiteden uzaktan evlerde geçtiğini hatırlatan Rektör Prof. Dr. İnci, pandeminin öğrenciler açısından olumsuz sosyo-ekonomik ve psikolojik etkilerine dikkat çekti. Öğrencilerin bu sene özlemini duydukları kampüs ortamına kavuşmaları ve eğitim-öğretimin sosyal ortamda gerçekleşebilmesi için şu düzenleme ve uygulamaların hayata geçeceğini belirtti:

72 SAAT İÇİNDE ALINMIŞ PCR TESTİ NEGATİF OLANLAR KAMPÜSE GİREBİLECEK

Sadece e-Nabız koşullarına göre aşı süreçlerini tamamlayanlar veya son 72 saat içinde alınmış PCR testi negatif olanlar kampüslere girebilecek. Bunun denetimi kampüs girişlerinde BUCard’ın okutulmasıyla gerçekleştirilecek. Bu amaçla aşı veya PCR testi bilgileri öğrencinin onayıyla BUcard’a yüklenecek. Kampüslerimizde kapalı mekânlarda maske takmak zorunlu tutulacak.

DERSLİKLERİN HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ GELİŞTİRİLİYOR

Mevcut dersliklerimizin kapasitesi ve havalandırma imkânları tespit edilmiştir. Her bir derslikte en az 1 metre sosyal mesafe ile yerleşime izin verecek sayıda kullanım için kapasite belirlendi. Penceresi veya havalandırması bulunmayan derslikler kullanım dışı bırakılacak. Hisar Kampüs amfileri gibi pencere sayısı yetersiz olan dersliklere pencere açılmaktadır. Pencereleri sadece yandan açılan dersliklerin pencereleri çift açılımlı hale getirilmektedir. Havalandırma sistemi bulunan salonlar için Hepa filtrelemesi için ihaleye çıkılmaktadır.

HER BİNAYA COVID-19 İZLEM EKİBİ

Her bir bina için COVID-19 izlem ekipleri kurulacak, bu ekipler bina dezenfekte ekiplerinin takibinden ve olası pozitif vakaların izlenmesinden sorumlu olacak. Yerleşkelerimizde Zoom’a bağlanarak çevrimiçi derslerini takip etmek isteyen öğrencilerimizin sorun yaşamaması için internet alt yapımızı güçlendiriyoruz. Bant genişliğimiz 2 GBit/s’den 4 Gbit/s’e çıkarıldı. Kablosuz erişim noktalarının sayısını artırıyoruz.

YURDA YERLEŞİM İÇİN AŞI ZORUNLULUĞU

Öğrenci yurtlarımızda yerleşim esnasında aşı zorunluluğu istenmektedir. Her bir öğrenci yurdunda karantina odaları belirlenmiş, pozitif vakaların bu odalarda ikameti planlanmıştır ve ortak alanlarda maske takılması zorunlu olacak.

DERS ÇEVRİMİÇİ OLSA DA DERSLİKTEN KATILMA İMKANI

Öğrencilerimiz etkinliklerini yine kurallara uygun olarak yapabilecek. Yüz yüze ders saati olarak belirlenmiş zamanlarda, öğretim üyeleri fiziksel olarak vermeleri gereken dersleri herhangi bir sebepten çevrimiçi verseler bile öğrencilerimiz bu derslerine dersliklerden katılabilecek, bunun için gereken yansıtıcı ve diğer imkânlar öğrencilerimizin kullanımına sunulacak.

*/
  • Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci