Sağlık girişimlerini dünyaya taşıyacak platform Kandilli Health başlıyor

İstanbul’da sağlık alanında faaliyet göstererek dünya pazarını hedefleyen firmalara destek için kurulan Sağlıkta Ticareti Hızlandırma Platformu Kandilli Health’in açılış toplantısı 9 Mart’ta düzenlendi. Kandilli Derin Teknoloji Üssü’nün öne çıkan projeleri arasında yer alan platformla İstanbul’da sağlık girişimciliği ekosisteminin geliştirilmesi ve bu alandaki firmaların dünyaya açılması hedefleniyor.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu
Prof. Dr. Cengizhan Öztürk
Selin Arslanhan
Volkan Özgül

İstanbul'da yer alan sağlık KOBİ ve startupları için Ticareti Hızlandırma Platformu Kandilli Health açılış toplantısı 9 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü’nde yapıldı. Platformla sağlık alanındaki startuplara global pazarlara açılmaları ve satış kapasitelerini büyüterek ticaretlerini hızlandırmaları için destek verilecek. Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü sahipliğinde, İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK) Sağlık Girişimcilerini Destekleme Faaliyetleri kapsamında yürütülen program, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından destekleniyor. Nisan-Mayıs 2022 ile Eylül-Ekim 2022 tarihleri arasında, iki aşamalı olarak planlanan Kandilli Health Hızlandırma Programı’na son başvuru tarihi ise 20 Mart.

“BURADAKİ ÇALIŞMALAR BOĞAZİÇİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR YERDE DURUYOR”

Etkinlikte konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kandilli Health’te yapılacak çalışmaların üniversite için çok önemli bir yerde durduğunu söyledi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Sağlık sektöründe hizmet, üretim ve Ar-Ge amaçlı faaliyet gösteren, şirketleşmiş satılabilir ürünü olan startup ve KOBİ’lere yönelik düzenlenecek bu program Boğaziçi Üniversitesi için çok önemli bir noktada bulunuyor. 2009 yılından beri üniversitemizin odaklandığı yaşam bilimleri, moleküler biyoloji ve kimya gibi alanlarda, disiplinlerarası anlayışıyla ortaya konan araştırma çalışmaları somut sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Bu çalışmalarımız, araştırmadan teknoloji üretimi yapmamıza ve sektörel uygulamalar geliştirmemize imkân veriyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Derin Teknoloji Üssü olarak adlandırdığımız bu bina, sektörle iş birliğiyle hem araştırma hem de bu araştırmaların somut uygulamalarına ev sahipliği yapacak. Bu açıdan üniversitelerin toplumdan kopuk fildişi kuleler olmadığını gösterirken, topluma fayda sağlama anlayışının elle tutulur yönünü de ortaya koyuyor” diye konuştu.

“2022 ATILIM YILI OLACAK”

Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi ve İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK) Koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk de Kandilli Health ile sağlık girişimlerinin ticaretlerini hızlandırmayı amaçladıklarını vurguladı. Bunun kolay bir süreç olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Öztürk, iyi bir ekip, sermaye ve sabra ihtiyaç olduğunu ifade ederek şu değerlendirmeleri yaptı:

 “Genel olarak tıbbi cihaz ve medikal biyoteknolojide ürün geliştirmek uzun ve zahmetli bir süreç. Önemli bir sermaye, sabır ve destek ekiple bu çalışmaları uzun senelere yaymanız gerekiyor. Bu geliştirme sürecinde ara aşamaları da kapsayacak şekilde bir iş planı ve altyapılara ihtiyacınız var. Her şey birden olmuyor. Destekçi üyelerimiz ve bölgesel paydaşlarımızla gördüğümüz eksikliklere odaklanarak yeni altyapılar geliştireceğiz. Kandilli Health de bunlar arasında öne çıkan en önemli programlarımızdan biri. Bunu kısaca sağlık teknolojileri üzerine çalışan, elinde satılabilir bir ürünü olan girişimlerin ticaretlerini hızlandırmaya odaklanan bir platform olarak tanımlayabiliriz. Bu program kapsamında bazı çalışmalar Kandilli, kimileri de Kilyos Sarıtepe kampüslerimiz için planlanıyor. Birçok farklı alanda Kandilli Derin Teknoloji Üssü olarak çalışmalarımız devam edecek. İstanbul sağlık girişimcilik ekosisteminde 2022 yılı gerçekten bir atılım senesi olacak. Mevcut karışık ortamda hem dünya hem de ülkemizde bu konuya odaklanmak için uygun zaman mı tartışılabilir. Ancak bu yıl üzerinde çalıştığımız birçok projenin meyvelerini alma, altyapısını kurma ve ilerleme vakti olacak. Kandilli Health programını açarken, önümüzdeki aylarda da diğer projelerimizle ilgili gelişmeleri göreceksiniz.”

“KANDİLLİ HEALTH GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİN BOŞLUKLARINA DOKUNUYOR”

Programın yürütücülerinden ReDis Innovation’ın kurucusu Selin Arslanhan da Kandili Health’in planlama sürecinde, Türkiye ve dünyada gelişen sağlık girişimcilik ekosisteminin detaylı incelendiğini ve tespit edilen boşluklara yönelik bir program kurgulandığını belirtti. Son yıllarda bu ekosistemin pandemiyle değişerek yeni aktörlerin de ilgisini çektiğini ifade eden Arslanhan şunları söyledi:

“Türkiye ve dünyadaki sağlık girişimcilik ekosistemindeki boşlukları iyi belirleyebilmek Kandili Health’in planlamasında çok önemli bir süreçti. Kandilli Health’i o boşluklardan birkaçına dokunacak şekilde tasarladık. Dünya ve Türkiye’de sağlık girişimciliği ekosistemi pandemiyle birlikte değişti. Üç yılda bu alanda neredeyse 30 milyon dolar yatırım yapıldığını ve bunun 22.4 milyon dolarının ise 2021’de olduğunu görüyoruz. Dünyada ise son üç yılda sağlık teknoloji girişimlerine 260 milyar dolar yatırım yapılırken bunun 120 milyar doları geçen yıl gerçekleşmiş. Yani Türkiye’deki oran gibi olmasa da 2021’deki hızlanmayı tüm dünyada yaşadık. Pandemiyle birlikte sağlık teknolojilerine ilgi çok hızlı bir şekilde arttı. Bu açıdan son yıllarda sağlık teknolojileri ekosistemine daha önce hiç alışkın olmadığımız yeni aktörler girmeye de başladı. Mesela daha önce bu alandaki yazılım teknolojilerine yatırım yapan Google ve Amazon gibi teknoloji devleri ilaç keşfi, tıbbi cihaz geliştirme ve biyoteknolojiye daha fazla kaynak ayırmaya başladı. Dolayısıyla bu alanda yeni güçlü aktörler var.”

“FİRMALARIN ENERJİLERİNİ DOĞRU YERE HARCAMALARI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Kandilli Health Program Koordinatörü Volkan Özgül ise konuşmasında şirketler için platform hızlandırma programı ilk tur başvurularının 20 Mart’ta sona ereceğini hatırlattı. Özgül tüm paydaşların, katılımcı şirketleri dünya pazarında daha ileri taşımak için güçlü bir iş birliğiyle çalışacaklarını vurguladı:

“Kandilli Health ile İstanbul’da sağlık odaklı satılabilir ürünü olan startup ve KOBİ’lerin dünya çapında pazar payını artırması için  hızlandıracağız. Tüm paydaşlarımızla girişimcilerin enerjilerini doğru yere harcaması için çalışacak ve onların yanında olacağız. Nisan-Mayıs 2022 ile Eylül-Ekim 2022 tarihleri arasında, iki aşamalı tur olarak planlanan Kandilli Health Hızlandırma Programı’nın birinci turuna son başvuru tarihi 20 Mart. Programımıza sağlık sektöründe hizmet, üretim ve Ar-Ge alanlarında faaliyet gösteren firmalar başvurulabilir. Ayrıca bu firmaların satış öncesi süreçlerini tamamlaması, küresel pazar ve ticaret hacmini büyütmeyi hedeflemesi bekleniyor."

  • Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu
  • Prof. Dr. Cengizhan Öztürk
  • Selin Arslanhan
  • Volkan Özgül