SineBU 2017’ye beyazperdenin en iyileriyle veda ediyor

SineBU Aralık ayında Türkiye sinemasından üç, dünya sinemasından beş film ile gösterimlerine devam ediyor.

32. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılan, yönetmenliğini Emre Yeksan’ın yaptığı ve senaryosuna Ahmet Büke’nin katkıda bulunduğu Körfez, Yeksan’ın ilk uzun metraj filmi. Çekimleri İzmir’de yapılan filmin otobiyografik bir yanı da bulunuyor. Senaristliğini ve yönetmenliğini Fikret Reyhan’ın yaptığı Sarı Sıcak ise fabrikalar arasında sıkışmış bir sebze tarlasında geçiyor. İstanbul Film Festivali’nde en iyi film, en iyi kurgu, en iyi erkek oyuncu ve en iyi görüntü yönetmeni ödüllerini alan film sinemaseverlerin ilgisini çekeceğe benziyor.

Aralık ayında gösterilecek bir diğer film ise Semih Kaplanoğlu’nun yedi yıl aradan sonra yönetmenliğini yaptığı Buğday (Grain). Cannes Film Festivali’nde yarışan Le Redoutable ise ünlü yönetmen Godard ve eski aşkı arasındaki anılardan yola çıkılarak yazılmış bir senaryoya sahip. Woddy Allen imzası taşıyan Wonder Wheel (Dönme Dolap) filmi de New York Film Festivali’nin kapanışında gösterildi. Allen 1977’den bu yana geleneği bozmayarak bu sene de filmini vizyona sokmuş oldu. Sadece 1981 yılını boş geçmiş olan Allen’ın Dönme Dolap filmi 1950’lerde geçiyor. Oyuncuları arasında Kate Winslet ve Justin Timbarlake’in yer aldığı film, 1950’leri bir tablo gibi resmediyor.

Yöentmenliğini George Clooney’in yaptığı, hikayesinde Coen Kardeşler ve Clooney’in yer aldığı Suburbicon filmi de Aralık ayı seçkisinde yer alacak bir diğer film. İlk gösterimi Venedik’te yapılan film kara komedi ve dönem filmi kategorilerinde değerlendiriliyor.

Kasım ayında gösterilen ve izleyicilerin yer bulmakta zorlandığı Kare (The Square) ile The Killing of a Sacred Deer (Kutsal Geyiğin Ölümü) filmleri Aralık ayında tekrar izleyiciyle buluşacak.

Detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz:

https://sinebu.boun.edu.tr/