SineBU 3 yaşında!

Mayıs'ta üçüncü yılını kutlayan SineBU'ya bu ay hem Türkiye sinemasından hem de Cannes, Berlin ve Venedik film festivallerinde ön plana çıkmış yedi yeni film konuk oluyor.

Mayıs ayında öne çıkan filmler şöyle;

YOU WERE NEVER REALLY HERE Bu ay merak edilen filmlerde başı çekiyor. Cannes'da en iyi senaryo ve en iyi oyuncu ödülünü alan film psiko drama türünde ve bir kitap uyarlaması. Önceki filmlerinden We Need To Talk About Kevin ile hatırlayacağınız yönetmen Lynne Ramsay bu filminde de gerilimli, esrarengiz bir atmosfer yaratıyor.


A FANTASTIC WOMAN adını aldığı Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödülü ile herkese duyurdu. Filmi daha ilginç kılansa aldığı ödüller arasında Berlin Film Festivali'nden en iyi senaryo için aldığı Gümüş Ayı'nın da bulunması. Film, Şili'de sosyal dışlanmışlık ve aşağılanmalara rağmen, cinsiyeti tarafından tanımlanmayı reddeden; tüm potansiyeli ile yaşamak için mücadele eden bir trans kadının hikâyesini anlatıyor.

CUSTODY yönetmen Xavier Legrand'a ilk işi olmasına rağmen Venedik Film Festivali'nden en iyi yönetmen ödülünü getirdi. Bir boşanma ve velayet meselesi üzerine kurulu olan anlatı gücünü eril tahakküme karşı söz söylemesinden alıyor.

FILM STARS DON'T DIE IN LIVERPOOL biyografik ve mutsuz bir aşk anlatısı. Oscarlı oyuncu Gloria Grahame'nin gerçek hikâyesinden yola çıkan film, oyuncunun ölümdenönceki son yıllarında kendisinden 28 yaş küçük sevgilisi oyuncu Peter Turner ile yaşadıklarını ele alıyor.

HEMŞİRE aile içi şiddet ve insan hakları üzerine söylemde bulunan, aktivist sinemacı Dilek Çolak'ın yeni filmi.

CANO Diyarbakır merkezli bağımsız sinema ekolünün yenilikçi, genç ve heyecan vericison örneği olarak nitelendiriliyor. Yönetmen Mehmet Salih Demir filmin kendisi ile yüzleşmenin bir yansıması olduğunu söylerken; insanın karmaşıklığı fikri etrafında mitoloji, tarih ve hayal gücünün filmde birleştiğinin altını çiziyor.

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES ayın en ayrıksı filmi. Punk kültürünün yeşerdiği İngiltere 70'lerinde geçen film, düzenin punktan ürktüğü zamanlardan gelen keyifli ve fantastik bir hikâyeye sahip.

Kaçıranlar ve hala görmeyenler için ilk hafta BÜTÜN SAADETLER MÜMKÜNDÜR seansları devam edecek.


SineBU
Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu
Kuzey Kampüs Yeni YADYOK Binası
Kat:1 34342 Bebek / İstanbul

Telefon:

+90 (212) 359 48 90