SineBU bahar dönemine dopdolu bir programla giriyor

Tatil dönüşü ve Oscar öncesi olması sebebiyle her sene SineBU’nun en yoğun geçen ayı olan Şubat’ta SineBU, bahar dönemini 9 filmlik seçkisi ile karşılıyor. Şubat ayı programında en çok öne çıkan film kuşkusuz Zvyagintsev imzası taşıyan ‘Sevgisiz’. Bu ayın sesli betimleme seçeneğine sahip filmi ise Fransa’nın Oscar adayı Kalp Atışı Dakikada 120.

SineBU Şubat ayında da sinemaseverlere dopdolu bir seçki sunuyor. Dokuz filmlik Şubat ayı programının en öne çıkan ve en merakla beklenen filmi ise Sevgisiz (Loveless). Andrey Zvyagintsev yönetmenliğindeki film, Cannes’da aldığı Jüri Özel Ödülü’nün yanı sıra aynı zamanda Rusya’nın Oscar adayı. Yıkıcı ve depresif bir etki bırakmasıyla şimdiden ünlenen film, Rus coğrafyasına ait bir anlatı gibi görünse de işlediği evlilik-boşanma, bürokrasi ve sevgisizlik gibi temalarla izleyiciyi evrensel bir yüzleşmeye zorluyor.

Şubat’ın bir diğer dikkat çeken filmi Cannes’da Altın Palmiye için yarışıp en iyi kadın oyuncu ödülünü alan ve yabancı dilde en iyi film dalında Altın Küre’yi kazanan Fatih Akın imzalı Paramparça. Filmde “Liberal toplum, kendisini yok etmek isteyen ve liberal düşüncenin boşluklarından beslenen aşırı uç topluluklardan korunabilir mi” sorusunu ortaya atan Fatih Akın, derin düşünülmüş bir suç-drama örneği ortaya koyuyor.

Venedik’te prömiyerini yapmış, İsrailli yönetmen Samuel Maoz’un ikinci uzun metraj eseri olan Foxtrot ise Venedik Film Festivali’nin ikinci en prestijli ödülü olan Grand Jury ödülünü kazanmayı başardı. İlk filmi olan Lebanon ile de aynı festivalde Altın Aslan kazanan Samuel Maoz, ikinci filminde de İsrail’in yarattığı savaş ortamının eleştirisi niteliğinde bir eser ortaya koyuyor. İsrail’in Oscar adayı olan filmin, İsrail Kültür Bakanı tarafından hedef gösterilmesi ve ‘Anti-İsrail’ olarak nitelendirilmekten kurtulamaması filme olan merakı arttırmış durumda.

3 dalda Altın Küre’ye aday gösterilen Craig Gillespie yönetmenliğindeki kara komedi Ben, Tonya’nın yanı sıra Şubat ayı programında yer bulacak bir diğer film de Jian Liu imzalı suç, komedi ve polisiye türünde bir animasyon olan İyi Günler (Have A Nice Day). Yüksek temposuna karşın çok katmanlı bir anlatısı olmasıyla benzerlerinden ayrılan film Berlin’de Altın Ayı için yarışmıştı.

Geçtiğimiz ay gösterimde olan Daha, İngiltere Benim ve Djam ise tatil sebebiyle kaçıranlar için Şubat ayında da SineBU vizyonunda olacak. Ocak programının en beklenen filmi ve Fransa’nın Oscar adayı Robin Compillo yönetmenliğindeki Kalp Atışı Dakikada 120 ise sesli betimleme seçeneği ile sinemaseverlerle tekrar buluşacak.

 

Detaylı bilgi için:

https://sinebu.boun.edu.tr/