SineBU Nisan programı seyirciye geniş bir yelpaze sunuyor

SineBU’da Nisan ayı komedi, dram ve belgesel seçkisiyle geniş yelpazeli bir seyir seçeneği sunuyor. Kelebekler, Mekânlar ve Yüzler, Thelma, Bütün Saadetler Mümkündür ve Eski Kocamız ayın seyirciyle buluşan filmleri olurken Stalin’in Ölümü, Kar ve Martı da kaçıranlar için Nisan ayı boyunca SineBU’da.

Tolga Karaçelik’in Kelebekler’i ayın en merak edilen filmi. Yönetmenin önceki başarılı işi Sarmaşık’tan sonra kara komedi türünde çalıştığı bu film ile bağımsız filmler için en önemli festival sayılan Sundance‘den büyük ödül ile döndü. Baba figürü üzerinden kurulan anlatı hem bir yol filmi hem de taşrada gerçekleşen bir hesaplaşma sayılabilir. Türkiye sinemasının aynılığının dışında kalan film anlatıda beklenmedik dönüşler içermesi ile de övgü topluyor.

Mekânlar Ve Yüzler (Faces Places) ayın kaçırılmaması gereken bir diğer filmi. Fransız yeni dalga sinemacılardan olan Agnes Varda ve tanınmış fotoğrafçı ve muralist JR tarafından yönetilen belgesel film mekânlar ve insanlar üzerinden bir bellek üretim sürecini kayda alıyor. Geçip giden hayata karşı; zaman zaman tesadüfler eliyle üreten bu iki özgün isim Cannes’ta en iyi belgesele verilen Golden Eye ödülünün sahibi oldu.

Norveç sinemasından bir mistik dram anlatısı olan Thelma geleneksel, muhafazakâr, Hristiyan bir ailedeki tahakküm üzerine sert sözler söylüyor. Kurgusu ve görüntüsü ile de övgü alan film öte yandan yönetmenin ve senaristin tahakküme karşı ortaya koyduğu söylemle izleyicilere tartışma imkânı veriyor.

Bütün Saadetler Mümkündür, Ziya Osman Saba şiirinden hem isim hem de içerik olarak beslenmiş bir Türkiye sineması filmi. Sade ve derin bir üslup peşinde olan yönetmen mutluluk ve bencillik üzerinde bir anlatı kuruyor. Senaryosunda “kahramanın sonsuz yolculuğu” tekniğini benimsemeyen film aynı zamanda İstanbul Film Festivali ulusal yarışma finalistlerinden.

Eski Kocam(ız) (Forget About Nick) komedi dram türünde hızlı bir tempoya sahip akıcı bir film. Tokyo Film Festivali’nde yarışan film oyuncu kadrosundaki Haluk Bilginer vesilesiyle Türkiye’de merak uyandırmış durumda.

Komedi türündeki Stalin’in Ölümü; Türkiye sinemasından başarılı örnekler olan Kar ve Martı nisan boyunca henüz izlemeyenler için vizyonda yer almaya devam edecek.


Detaylı bilgi için:

https://sinebu.boun.edu.tr/