SineBU Temmuz ayında da sinemaseverlere dopdolu bir program sunuyor

Temmuzda SineBU’da 12 film perdede olacak. Seçkideki 5 film ilk defa vizyon görecekken, Kieslowski’nin “Üç Renk; Mavi, Beyaz, Kırmızı” üçlemesi ise büyük ekranda yeniden hayat bulacak. Tatilden dönenler ise kaçırdıkları 4 filmi (Kedi, Hearthstone, Kaygı, Aşk ve Savaş) telafi etme şansı yakalayacak.

SineBU’da ayın öne çıkan filmlerinden biri İspanya yapımı Katalan yönetmen Carla Simon’un küçük bir kızın evlatlık gittiği ailedeki sıkıntılı günleri hakkındaki ilk uzun metrajlı duygusal filmi ’93 Yazı. Berlin FF Generation K+ jüri büyük ödülü, 2017 İstanbul FF’nden jüri özel ödülünü ve GWFF en iyi ilk film ödülünü alan film; sinematografi, mizansen ve oyunculuk dallarında övgüler topluyor. 

Ayın en ayrıksı filmi ve hatta Yeni Türkiye ve Kürt sinemasında son yıllarda karşılaşmadığımız tarzıyla dikkat çeken Genco filmi. 28. Ankara FF’nden en iyi film ödülü ile dönen yönetmen Ali Kemal Çınar filmin hem yazarı hem de oyuncusu. Filmini komedi filmi olarak sınıflandırmaya sıcak bakmayan Ali Kemal Çınar, durumun “filmin belirgin mizah duygusunun olması” ile açıklanabileceğini düşünüyor.

Temmuz ayında gösterimde olacak diğer filmler;

Lady Macbeth 1865 İngiltere kırsalında geçen bir hikaye. İsminden de anlaşılacağı gibi Shakespeare’in eseri Hamlet ile bağlantısı olan; esasen Nikolai Leskov’un novellası Mtsensk İlçesi’nin Lady Macbeth adlı anlatıdan modern bir yaklaşımla uyarlanan bir hikâye. 2016 San Sebastian FF’nde Fipresci ödülü sahibi olan filmin başka önemli festivallerden yine jüri ödülleri var.

Rock’n Roll self-parodi türünde, günümüz Fransız sinema sektörüne içeriden bakış atan bir komedi. Filmin yönetmeni tanınmış oyuncu Guillaume Canet filmde kendini, orta yaş krizini oynuyor. Filmde rol alan diğer oyuncular da kendi karakterlerini canlandırıyorlar.

Planetarium fantastik drama türü ile ayın diğer merak uyandıran filmi. İkinci dünya savaşı öncesi atmosferde geçen film, ruhlar ile iletişim kurabilme üzerinden dönem sinema endüstrisine kadar geniş bir yelpazede anlatısını kuruyor. Bu yönü ile eleştirilen film güçlü oyuncu kadrosu ve yapımcısı Dardenne Kardeşler ile ön plana çıkmayı başarmış.

Mavi, Beyaz, Kırmızı Kieslowkski için özgürlük, eşitlik ve kardeşliği simgelerken; bir röportajında bireyin günlük hayat deneyimi adına soruyor: “do people really want liberty, equality, fraternity?” Bu sorunsal bile üçlemeyi yeniden izlemek için heyecan verici bir sebep sayılabilir.

Kaçırmadınız!

Hearthstone/Gençlik Başımda Duman

Yönetmenliğini Gudmundur Arnar Gudmundsson’ın yaptığı İzlanda yapımı film bir balıkçı kasabasında geçiyor. Filmin baş karakterlerinden Thor, bir kızın kalbini kazanmaya çalışırken, Christian, en yakın arkadaşına karşı yeni duygular beslemeye başladığını keşfeder.

Kedi

Ceyda Torun’un yönetmenliğini yaptığı film hakkında eleştirmenler ve seyirciler hemfikir, siz İstanbul'un kedilerine aşık olurken, bir aile filmi olan Kedi de kalbinizde ve evinizde bir yer edinecek.

On The Miky Road/Aşk ve Savaş

Sırp yönetmen Emir Kusturica’nın 2016 yapımı filmi bir sütçünün hikâyesine odaklanıyor. Sütçü, her sabah eşeği üzerinde vızıldayan mermiler arasında cepheye süt taşırken aydınlık ve huzurlu bir yaşamın hayallerini kurmaktadır. Köye gelen gizemli bir İtalyan kadına aşık olmasıyla alt üst olan hayatı, onu tutku dolu, yasaklı bir ilişkiye sürükler.

Kaygı/Inflame

Ceylan Özgün Özçelik’in 2017 yapımı filmi Kaygı, müzisyen anne-babası 20 yıl önce trafik kazasında ölen bir kadının kâbusuyla ilerliyor. Hasret, gerçekle sanrının paslaştığı tekinsiz bir ülkede yaşıyor. Geçmişini hafızasında arıyor.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi