SineBU, Türkiye Mimarlık Yıllığı 2015 sergisinde

Boğaziçi Üniversitesi’nin geçen yıl Mayıs ayında kapılarını açan ve Sesli Betimleme uygulamasıyla fark yaratan yeni sinema salonu SineBU, Türkiye Mimarlık Yıllığı 2015 sergisine seçilen 39 proje arasında yer aldı.

İç mekan tasarımı Halükar Mimarlık tarafından yapılan SineBU, 370²’lik iç mekanında 154 seyirci kapasiteli bir salon olarak tasarlandı. Görme engelli bireyler için düşünülen düzenlemeleri ve erişim kolaylıkları ile Türkiye’deki sinema salonları için de bir ilk’i oluşturan SineBU’nun tasarım öyküsünü ve salonda fark yaratan detayları Halukar Mimarlık ekibi Arkitera.com’da şöyle anlatıyor:

‘’Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü, bu proje için bize danıştığı zaman, yapının mimari kararları verilmiş ve yapısal müdahale edilemeyecek şekilde uygulamaya başlanmıştı. Toplantılarımızın ilk yarısı mevcut koşullarda koltuk mesafeleri, seyirci kapasitesi, engellilerin kullanımı, acil durum önlemleri gibi konuların hepsine eşit önemi vererek nasıl çözümler üretilebileceği çalışmalarıyla geçti.

Optimum çözümü üretip ana kararları verdikten sonra sinema salonlarında görmeye aşina olduğumuz malzemelere alternatifler bularak nasıl akustik izolasyonu ve tasarımı iyi çözülmüş bir mekan olabilir üzerine çalıştık. Ses yutucu malzemeleri tavanda yoğunlaştırmaya karar verdik ve bu yoğunlaştırmayı vurgulamakta sakınca görmedik. Mekan ihtiyaçlarını tasarıma dönüştürmek oldu aslında bu.

Projede bizim de kendimizi geliştirdiğimiz ve keşke her projede bu hassasiyeti taşıyan işverenlerle çalışabilsek dediğimiz şey ise engellilerin salon kullanımını sorunsuz sağlayabilme çabasıydı. Söz konusu olan sadece salon için değil projeksiyon odasında bir bedensel engellinin de çalışmak isteyebileceğini öngörebilmek gibi bir hassasiyet. Bedensel engelliler için genellikle 1-2 park yeri ayrılan salonların tersine ilk ve son sıranın tamamı bedensel engellilerin kullanımına açık. Tüm kapılar bedensel engellilerin de kullanımını kolaylaştırmak için sensörlü ve yangın güvenlikli akustik kapı olarak tasarlandı. İşitsel engelliler için sesli betimleme sistemi kuruldu ve çalışıyor. Görme engelliler için zemin kılavuzu ve gerekli yerlere braille'ler (kabartma yazı) yerleştirildi’’.

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2015 sergisi, 19 Nisan Salı günü, saat 19:00'da başlayacak ve 30 Nisan'a kadar Studio X İstanbul’da (Meclis-i Mebusan Caddesi 35A) izlenebilecek.