SineBU yılın en iyi filmlerini sunar…

Aylık film seçkileriyle sinemaseverlerin beğenisini toplayan Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU Eylül ayında beyazperdenin en iyileriyle sonbahara ‘’Hoşgeldin’’ diyor.
Kalandar Soğuğu

Death in Sarajevo

Ayın en iyi filmi olmaya aday KALANDAR SOĞUĞU, Eylül ayında izleyicilerden ilgi görecek bir yapım. Film yönetmen Mustafa Kara’nın ikinci uzun metraj anlatısı.

Kara filminde küçük bir ailede; işsizlik, ıssızlık, yalnızlık, iletişimsizlik, parasızlık, erkeklik, kadercilik, doğanın hükmü gibi temalara yer veriyor.

Ayın diğer önemli yapımı bu yıl Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ve eleştirmenler ödülünü kazanan DEATH IN SARAVEJO (2016). Film, yönetmen Danis Tanovic imzasını taşıyor.

Eylül’de izleyeceğimiz LITTLE MAN ise insana odaklanmış, akıcı yalın bir dili olan “New York’lu” bir anlatı. Yönetmen Ira Sachs’ın yeni işi olan film ilk gösterimini Sundance Festivali’nde yapmış ve bu sene Berlin’e yarışma filmi olarak katılmış.

SineBU’da bu ay ayrıca büyük bir sinema olayı olan THE DOUBLE LIFE OF VERONIQUE (1991) gösterimi ve izleyenlerin şaşırmış çıktıkları; korku-aksiyon türünde, psikanalitik teorem üzerine kurulu sürrealist akıma dâhil anlatı barındıran NEON DEMON (2016) gösterimleri bir hafta daha devam edecek. ÇOĞUNLUK (2010) filminin yönetmeni Seren Yüce’nin bu seneki İstanbul Film Festivali’nde yarışan filmi RÜZGARDA SALINAN NİLÜFER (2015) bu ay SineBU’da ön gösterim yapacak.

 

Detaylı program için: http://www.sinebu.boun.edu.tr/

 

  • Death in Sarajevo