SineBU’da Ağustos'ta film şöleni

Ağustos programının en önemli sürprizi Manifesto...

36. İstanbul Film Festivali'nde en çok izlenen film olan MANİFESTO bu ay perdede olacak. İlk gösterimlerini Sundance ve Rotterdam’da yapan film 20 ve 21. yüzyıl sanat, politika, film, tiyatro, mimari akımları üzerinden ilerleyen bir parçalı akışa sahip. Filmin her parçası yönetmen tarafından bir sergide aynı anda ayrı ekranlarda gösterilecek şekilde tasarlanmış. Bu parçaların bir araya getirilip uzun metraj film olarak dağıtılma fikri ise sonradan gerçekleştirilmiş. Yönetmen Julian Rosefeldt esasen bir video sanatçısı. Kendisi bir yönetmen olarak, iyi bir filme gitmektense bir müzeyi gezmeyi daha değerli buluyor. Manifesto’da incelediği akımları yeniden kolajlayıp yeniden editlediğini söyleyen Rosefeldt günümüz toplumunda sanatçının rolünü tartışmak istediğini belirtiyor. Filmin kendisi kadar oyuncusu Cate Blanchett’in de öne çıktığını söylemek doğru olur. Filmdeki tüm karakterleri tek tek oynayan oyuncu, yönetmene umut aşılamış zira yönetmen Rosefeldt büyük oyuncuların yeniden para yerine ilginç projeleri tercih etmeye başladığını söylemiş. Film12 günde ve düşük bütçe ile çekilmiş. Yönetmenin en çok etkilendiği manifesto sözü ise Jim Jarmusch’a ait olan “Nothing is original. Steal from anywhere that resonates with inspiration or fuels your imagination...”

Ağustos’un bir diğer ilginç filmi SON PORTRE. Film Paris 1964’ünde tanınmış ressam ve heykeltraş Alberto Giacometti’nin gerçek hikayesinden bir anlatı ortaya koyuyor. Sürrealizm, kübizm, ekspresyonelizm akımlarına aktif katkıda bulunmuş sanatçının, ABD’li yazar James Lord’un portresini yapmak istemesi ile başlıyor hikaye. Biyografik komedi drama türündeki film bu sene Berlin FF’nde yarıştı. Heykeltraşın gerçek hayatında sahip olduğu takıntılı, titiz, mükemmeliyetçi çalışma şeklinin; yönetmenin yer yer tezat oluşturacak emprovize tekniği ile ne şekilde harmanlandığı görecek olmak merak uyandırıcı. Film, renk ve atmosferi ile de övgüler topluyor.

İSMAİL’İN HAYALETLERİ ise bu yıl gerçekleştirilen CANNES Film Festivali’nin açılış filmiydi. Film içinde film şeklinde bir anlatı yapısı olan film hakkında yazılmış yazılar oldukça dikkat çekici. Filmi beğenmiş izleyiciler filmin mükemmel olmayan, düzensiz anlatı yapısının filmin tamamıyla mana olarak uyumlu olduğunu söylüyorlar. Filmi olumsuz yönde eleştiren film eleştirmen ağırlıklı kitle ise filmdeki, özellikle senaryodaki olmamışlığı yönetmenin başarısızlığı olarak net bir şekilde ifade ediyorlar. Filmdeki tanınmış ve filme ilgi getiren oyuncuların performansları ise üzerine uzlaşılan bir konu zira filmin en güçlü yanının oyuncu performansları olduğu konusunda herkes hemfikir.

Ağustos'ta SineBU’da yaz boyunca kaçırdığınız filmleri sınırlı sayıda seansla da olsa telafi edebilirsiniz. KEDİ, ROCK’NROLL, LADY MACBETH, PLANETARIUM, MAVİ, BEYAZ, KIRMIZI için son seanslar. Ayrıca hala izlemediyseniz sesli betimleme seçeneği ile GENCO vizyonda olacak.


https://sinebu.boun.edu.tr/