SineBU'da Aralık

SineBU aralık programında 10 film ile karşınızda! Hepsi ayrı ayrı merakla beklenen filmlerden en çok öne çıkan film ise yıla damgasını şimdiden vuran Roma.

Children of Men, Gravity gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Alfonso Cuarón, Roma ile 70'ler Meksika’sı yaşamına aile, kadın ve sınıfsal tutumlar üzerinden bakış atıyor. Venedik FF’nde Altın Aslan ödülünü kazanan film, otobiyografik öğeler içermesi sebebiyle yönetmenin en kendine özgü işi kabul edilirken bir yandan da dönemin ev hayatını ve siyasi koşullarını da perdeye taşıma iddiasında. Filmin dağıtım haklarının sahibi Netflix ile Cannes FF arasında yaşanan anlaşmazlık, filmlerin salonlarda gösterilme zorunluluğunu tartışmaya açması bakımından ayrıca önem taşıyor. Ayın sonunda sadece 3 seans gösterimde olacak Roma için geri sayım başlasın!

Cannes, Toronto ve Karlovy Vary gibi önemli festivallerde gösterilen ve Sergey Loznitsa’ya Cannes FF Belirli Bir Bakış bölümü En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Donbass ayın merakla beklenen diğer filmi. Filme adını veren bölgede yaşanan Rusya Ukrayna çatışmaları yüzünden günlük hayatın geldiği hali resmeden film sert ve tavizsiz bir doğu Avrupa portresi vadediyor izleyicisine. Ukrayna’nın Oscar adayı olan filmi sabırsızlıkla bekliyoruz.

The Man Who Killed Don Quixote yaklaşık 20 yıldır yönetmeni Terry Gilliam’ın bitirebilmek için beklediği (hatta çekilememesi üzerine belgesel yapılmış) bir film. Tarihte kabul edilen ilk modern romanın özgün bir uyarlaması olan film 132 dakika olmasına rağmen temposu ile övgü topluyor. Cannes FF kapanışında gösterilen film ayrıca mizahı ile de isminden söz ettiriyor.

The Guilty en önemli festivallerden olan Sundance ve Rotterdam’dan seyirci ödüllerini kazanmış bir tek mekân filmi. Kendini mekân konusunda sınırlayan ve tüm akışını duyma eylemi üzerinden gerçekleştiren film 77 dakikalık akışında izleyicisini sonuna kadar tutmayı başarması ve mutlu etmesiyle merakımızı çekmiş durumda.

The Kindergarten Teacher yönetmeni Sara Colanglo’ya Sundance FF’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmış bir film. Filmi özel kılan yanlardan bir diğeri de oyunculuk performansları. Sanat ile ilgilenen bireyler üzerine söylem üreten film sadece 4 seans gösterimde olacak; kaçırmayın!

Tuzdan Kaide Burak Çevik’in ilk uzun metrajı. Berlin FF forum bölümünde Caligari ödülü için yarışan film yeni dil arayışı ile ön plana çıkıyor. Şiirsel akışı ile övgü alan film, yönetmenine göre olay örgüsündense sinematik evren kurmayı daha önemli buluyor. Yönetmenin avangart arayışını izlemek için merakla bekliyoruz. Filmin yönetmeninin, 10 aralıktaki gösteriminden sonra izleyicisi ile buluşacağını da ekleyelim.

Borç Vuslat Saraçoğlu’nun ilk filmi. İstanbul FF’nden En İyi Film ödülünü alarak adını duyuran film iyilik kavramı ve iyilik yapma düşüncesi üzerine söylem üretiyor. Türkiye sineması takipçileri yılın öne çıkanları arasında bulunan filmi mutlaka görmeliler.

Sesli betimlemeli Climax; Leto ve Put Şeylere kaçıranlar için aralıkta birkaç seans gösterimde olmaya devam edecek.

İyi Seyirler!

https://sinebu.boun.edu.tr/program

*Kapak Görseli: Roma