SineBU'da Bu Ay!

6 yeni film ile nisan ayını karşılayan SineBU; seçkisinde yer verdiği korku, macera, dram ve biyografi türünde anlatıların yanı sıra, dünyanın çeşitli yerlerinden "bekâr" kadın öykülerini işleyen belgesel SINGLED [OUT] ile zengin bir içeriği kampüse taşıyor.

SINGLED [OUT] 4 farklı coğrafyada yaşayan 5 kadının hayatlarını yaşarken tercihleri üzerinde etkili olan geleneksel ve modern yargıları ele alıyor. Kültürlerin kadınlar üzerinde kurduğu “çift” olma baskısını ve bu baskıya kadınların nasıl karşı koyduğuna dair bir resim çizen belgesel Türkiye, İspanya, Avusturalya ve Çin modernitesine seyircisini konuk ediyor.

HAPPY AS LAZZARO / MUTLU LAZZARO Cannes FF’nden en iyi senaryo ödülünü almış ve yılın en iyi 10 filmi arasında gösterilen “toplumcu gerçekçi bir fabl”. Günümüz dünyasında en önemli ihtiyacın şefkat olduğunu ve insanların korkunç şekilde sömürüldüğünü büyülü gerçekçi bir zeminde öne süren film; zaman, coğrafya ve türler arası bir izleğe sahip.

THE GOLDEN GLOVE / ALTIN ELDİVEN ile Avrupa arthouse sinemasının kabul görmüş ismi Fatih Akın, korku ve güvensizlik zemininde 70’ler Almanya portresi çiziyor. Film ile aynı ismi taşıyan kitaptan uyarlama olan anlatı, Trier imzalı THE HOUSE THAT JACK BUILT ile aynı zamanda çıkması ve benzer şiddet öğelerine yer ayırması bakımından dikkat çekiyor. Trier’in aksine, Akın kadın düşmanı karakterine anlatıcı olarak negatif anlamda mesafe koyuyor fakat konu yine de tartışmaya açık. Berlin FF’ne kabul edilmiş gelmiş geçmiş en tiksindirici içerikli filmlerden biri olarak ithaf edilen THE GOLDEN GLOVE “arthouse seri katil anlatısı”nı kaçırmak istemeyenler için harikulade bir seçenek.

LORO İtalya eski başbakanı Berlusconi’nin hayatını merkeze alan bir film. THE GREAT BEAUTY ve YOUTH ile son zamanların en çok saygı gören yönetmenlerinden olan Sorrentino, LORO’da “politikacı ve etrafındaki güce tapanlar” anlatısını işliyor. Geleneksel anlatıların aksine, filmin ana karakterinin filmin ilk saatinde ekranda görülmemesi yönetmenin kullandığı anlatı ve kurgu dili üzerine merak uyandırmakta. Ülkesinde LORO 1 ve 2 olarak gösterilen film; akademi ödüllerine kabul edilebilmek için tek kurguda birleştirilmiş. Ülkemizde bu birleştirilmiş versiyonun gösterileceğinin altını çizelim.

ARCTIC Cannes FF’nde altın kamera için yarışan, youtuber Joe Penna imzalı bir ilk film. Kutupta hayatta kalmaya çalışan insan teması üzerine kurulu film benzerlerinden ayrılıyor zira film gücünü aksiyon ve çarpışmalardan almak yerine; odaklanışındaki sadelik ve seyirciyi içine başarıyla alan atmosferinden alıyor. Trajik olayı dramatikleştirmeden ve sınırlı arka plan bilgisi ile aktaran film, sergilenen oyunculuk ile de övgüler toplamakta.

BABAMIN KEMİKLERİ Adana Altın Koza FF’nde yarışan, yönetmenliğini Özkan Çelik’in yaptığı bir yapım. Baba-evlat çatışması ve yüzleşme ekseninde kurulan anlatı dram ve mizahı ardı ardına taşıyabilen bir akışa sahip. Film yazarı Kaya Özkaracalar filmi “‘insanın insani potansiyelinin açığa çıkışına dair umut verici oluşu” bakımından değerli bulduğunun altını çiziyor. Cem Davran’ın övgü alan oyunculuğu ile sırtladığı filmin SineBU’daki gösteriminin ardından yönetmeni Özkan Çelik ile söyleşi gerçekleşecek.

Mart ayında programda olan HERKES BİLİYOR, GÜZEL OĞLUM, MIRAI ve ANADOLU TURNESİ kaçıranlar için birkaç seans ile nisanda da vizyonda olacaklar.

 

 

Bilgi için: https://sinebu.boun.edu.tr/