SineBU’dan bahara yeni filmlerle ‘merhaba’

SineBU’da yeni filmlerle birlikte yoğun istek üzerine, uluslararası yarışmalarda ilgiyle karşılanan ‪’’Mustang’’‬‬‬ de bu ay yeniden gösterimde olacak. Ayrıca bu ay ‪SineBU‬‬‬’ya ‪Oscar‬‬‬’da ve ‪Cannes‬‬‬’da yarışmış filmlerle birlikte iki çok özel belgesel geliyor: Ben Hopkins’in imzasını taşıyan ‪‎Hasret‬‬‬ ve Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanından esinlenerek çekilen ‪‎Innocence Of Memories‬.‬‬

Son of Saul
A Perfect Day
Mustang
Hasret
Innocence of Memories

SineBU Mart ayına, geçtiğimiz ay ön gösterimle vizyonda olan, ilk gösterimini geçen yıl Cannes’da yapan ve 88. Akademi Ödülleri’nde en iyi yabancı film Oscar’ını Macaristan’a götüren Son of Saul (Saul’un Oğlu) ile başlıyor. Laszlo Nemes’in yönetmenliğini üstlendiği ve ilk uzun metrajlı filmi olan Son of Saul, Nazi Almanya’sından iki günü izleyiciye sunuyor. Filmdeki başarısı Macar yönetmene Cannes’da Jüri Büyük Ödülü ve FIPRESCI ödülünü kazandıran film ayın en çok beklenenleri arasında.

Ayın diğer ödüllü filmi başrollerini iki Oscar ödüllü oyuncu, Cate Blanchett ile Rooney Mara’nın paylaştığı bir Todd Haynes eseri olan Carol. Far From Heaven filmi ile tanıdığımız yönetmen Todd Haynes , bu kez 1950’lerde geçen filmi Carol ile Amerikan muhafazakarlığı arkaplanında eşcinsellik teması üzerinden ilerliyor. Film, 1950’ler Amerikası’nda birbirine bağlanan iki kadının eski hayatlarını geride bırakmalarının ne kadar zor olduğunu etkili bir şekilde anlatıyor.

Bu ay vizyona girecek olan en ilginç yapım ise, İstanbul sevdalısı Ben Hopkins’in imzasını taşıyan Yearning (Hasret). İlk gösterimini geçen sene İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren ve drama-belgesel yöntemiyle çekilen Yearning (Hasret), İstanbul’un gündüz ve gece arasında ne kadar değiştiğinin, İstanbul’daki farklı insanların ve kedilerin filmi olarak kaçırılmaması gereken filmler arasında yer alıyor.

Mart ayının diğer ilgi çekici filmlerinden biri ise, Paula Farias’ın romanından uyarlanan ve Goya Film Festivali’nde en iyi uyarlama senaryo ödülünü kazanan İspanyol yönetmen Fernando Leon de Aranoa imzalı A Perfect Day (Mükemmel Bir Gün). İlk kez Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünde gösterilen film, savaşın etkisi altındaki bir ülkenin durumuna gönüllü yardım ekibinin gözünden yaklaşarak farklı bir bakış açısı sunuyor.

Kemal ile Füsun’un Aşkı SineBU’da

Bu ay edebiyatseverlerin merakla bekledikleri, Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’nden esinlenerek çekilen belgesel Innocence of Memories ön gösterimi ile SineBU’da olacak. Yönetmenliğini Grant Lee’nin üstlendiği ve Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Venedik günlerini bölümünde yapan Innocence of Memories Venedik’te çok beğenildi. Innocence of Memories, Yeşilçam’ı aratmayan hikayesinin yanı sıra bize Orhan Pamuk’un hayatını ve Grant Lee objektifinden İstanbul gecelerini bir kolaj halinde sunuyor.

Yurtiçi ve yurtdışında eleştirmenlerin büyük beğenisi toplayan, Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini üstlendiği Mustang ise, yoğun ilgiden dolayı Mart ayının ilk haftasında da SineBU’da izlenebilecek.

Detaylı Program için: http://www.sinebu.boun.edu.tr/

  • Son of Saul
  • A Perfect Day
  • Mustang
  • Hasret
  • Innocence of Memories