Sinemacılar Mithat Alam Film Merkezi'nde buluştu

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin yürütmüş olduğu Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi’nin Sinemacılar Buluşması 13 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleşti. Her kuşaktan yaklaşık 65 sinemacının bir araya geldiği buluşmada, Türkiye Görsel Hafıza Projesi’yle yaratılan kaynaktan daha çok kişinin haberdar olmasına ve faydalanmasına yönelik iş birlikleri yapıldı.

13 Aralık 2018 Perşembe günü Mithat Alam Film Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi Sinemacılar Buluşması’nda sinema alanında üreten sinemacılar, araştırmacılar, sinema yazarları ve öğrenciler Türkiye sinemasının unutulmaz isimleriyle buluşma fırsatı yakaladı. Görsel Hafıza Projesi’nin merkezin ilk projelerinden biri olduğunu belirten Mithat Alam Film Merkezi Yöneticisi Zeynep Ünal, tüm katılımcılara teşekkür ederek sinemanın hafızasını kayıt altına almanın Mithat Alam’ın da çok değer vermiş olduğu bir proje olduğunu vurguladı. 65’e yakın sinema emekçisinin bir araya geldiği buluşmada konuklar Mithat Alam Film Merkezi Sinema Salonu’nda yitirdiğimiz sinemacılar için hazırlanan filmi de seyrettiler.

Kadir İnanır, Selda Alkor, Lale Belkıs, İzzet Günay, Füruzan, Süleyman Turan, Biket İlhan, Arzu Okay, Umur Bugay, Feyzi Tuna gibi isimlerin de katıldığı buluşma, Türkiye sineması alanında ileriye dönük iş birliklerinin yapılmasına ve bu alanda çalışanların sorun ve ihtiyaçlarını paylaşmasında önemli bir eksikliği doldurmuş oldu. Eski ve yeni kuşak sinemacıların birbirlerinin çalışmalarından haberdar olmasına da imkân tanıyan Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi Sinemacılar Buluşması, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin sinemacıların buluşma mekânı haline gelmesine de yarar sağladı.

Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi nedir?

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından yürütülen Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi araştırmacılara, sinema yazarlarına, bu alana ilişkin film yapan sinemacılara ve sinema alanında eğitim gören öğrencilere yönelik kaynak oluşturmayı hedefleyen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen bir proje. 2018 yılında görüntü yönetmeni Hüseyin Özşahin, ressam ve afiş tasarımcısı İbrahim Enez, ses operatörü Tuncer Aydınoğlu, yönetmen Biket İlhan, yapımcı ve yönetmen Kaya Ererez ve kurgucu Mevlüt Koçak ile görüşmeler yapan Mithat Alam Film Merkezi, projenin özet filmlerini 2 ayrı DVD içinde toplayarak sinemayla ilgili kurum ve kuruluşlara, üniversitelere ve sinema yazarlarına ücretsiz olarak gönderdi. Bununla birlikte, çekimlerin tamamı Mithat Alam Film Merkezi’nde araştırmacıların hizmetine sunuldu.

Mithat Alam Film Merkezi Yöneticisi Zeynep Ünal’ın aktardığına göre, Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi ile Türkiye sinemasının özellikle ilk yıllarında kaybolan filmlere emek vermiş kişilere ulaşılarak bu dönemin ilk ağızdan kaydedilmesi sağlanmıştır. Tüm görüntü ve ses kayıtlarının Mithat Alam Film Merkezi’nin arşivine kaydedilmesiyle de araştırmacı, sinemasever ve öğrencilerin her zaman erişebileceği güvenilir bir kaynak yaratılmıştır.

Haber: Gizem Seher / Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan