Tek tıkta Türk sinemasına yolculuk

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinden kurulan Mithat Alam Film Merkezi (MAFM) 2005’ten beri sürdürdüğü Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi’nin 45 dakikalık özet filmlerini erişime açtı. Merkezin 20'nci yılı vesilesiyle şimdiye kadar yapılan 25 DVD içeriğine erişim online hale getirildi.

1999’da iş insanı Mithat Alam’ın özel bağışı ile Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan Mithat Alam Film Merkezi, 15 yıldır üzerinde çalışılan Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi’nin özet filmlerini internet sitesi üzerinden yayınlandı. Türk sinemasına emek veren kişilerle yapılan bir sözlü tarih çalışması olan proje kapsamında 75 sinemacıyla uzun söyleşiler gerçekleşti.

MEMDUH ÜN’DEN FİLİZ AKIN’A
Proje kapsamında Türk sinemasının önde gelen oyuncu, yönetmen, kurgucu, yazar, ses teknisyeni, afiçi, ressam, dağıtımcı, yayıncı ve yapımcıları ile hazırlanan video söyleşilerde Memduh Ün, Filiz Akın, Tuncel Kurtiz ve Fikret Hakan gibi 75 önde gelen isim yer aldı. Sinemacılar söyleşilerde sanat hayatlarıyla ilgili konuşurken, Türk sinemasıyla ilgili değerlendirmelerini de paylaştı.

TEK TIKTA TÜRK SİNEMASI TARİHİ
Türk sinemasıyla ilgili kapsamlı bir sözlü tarih çalışması niteliği de taşıyan projeye ‘www.gorselhafiza.org.tr’internet adresinden ulaşılabilir. 45 dakikalık özet videoların yanı sıra sinemacıların hayatlarıyla ilgili kısa biyografiler de yer alıyor.