Teknofest İstanbul’a doğru adım adım …

17-22 Eylül 2019 tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek olan Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne liselerden üniversite ekiplerine ülke genelinde katılım gösterecek öğrenciler hazırlıklarını tüm hızla sürdürüyor. Festivalin katılımcısı ve aynı zamanda paydaşları arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nden takımlar önümüzdeki sonbaharda gerçekleştirilecek teknoloji maratonuna yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Teknofest İstanbul’un Teknoloji Yarışmaları’nda İnsansız Hava Araçları’ndan Robotaksi’ye Roket’lerden Otonom Araçlar’a ve Yapay Zekâ ile görüntü işlemeye kadar çok farklı alanlarda yetenek ve becerilerini sergileyecek olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden geliştirdikleri özel projeler hakkında ön bilgi aldık.

ROKET YARIŞMASI

Roket Bükücüler Takımı - Doruk Doğrular (İnşaat Mühendisliği öğrencisi):

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Roket Bükücüler takımının lideriyim. Roketimize Feza adını verdik.  Ekibimizin danışmanlığını çelik tasarım uzmanı olan İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Serdar Selamet hocamız üstleniyor. Takımımız dört kişiden oluşmakta. İngiltere’de Exeter Üniversitesi yapı mühendisliği bölümünde yüksek yapan, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu bir arkadaşımız var, Fizik-Matematik çift anadal son sınıf öğrencisi bir arkadaşımız var. Bilgisayar programlama konusunda uzman bir arkadaşımızla çalışıyoruz. Tasarım ve simülasyon konusunda Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bir arkadaşımız ile çalışıyoruz.

Yarışmada Teknofest ekibi tarafından sağlanan motorla ve bizim tasarladığımız elektronik aksamlar aracılığıyla dört kg ağırlığında yük taşıyacak olan roketimizi 3000 metreye, çıkarıp bu irtifadan hasarsız bir şekilde indirmemiz bekleniyor. 4kg olan faydalı yükün tasarımı tamamen yarışmacılara bırakılmış, tasarım yapılmaması durumunda herhangi bir eleme söz konusu değil fakat özgünlüğü olursa ekstra puan getirecek. Farklı tasarımlar düşünüyoruz bu ağırlık için. 
Roketimiz 6 metrelik bir rampadan fırlatılacak. Rüzgardan dolayı sürüklenmeyi etkilemek için yaklaşık 85 derece bir açıyla rüzgara doğru fırlatılacak. İlk 6 saniye içinde Teknofest'in bize sunduğu roket motoru tükendikten sonra roket kendi kendine gidecek. Tepe noktasında yavaşlayıp düşüş anında yerçekiminin de etkisiyle hızlanıyor. Tam bu noktada sistemimiz ayrılmayı gerçekleştirecek ve birincil yani yavaşlatma paraşütünün açılışı olacak, sonrasında 600-400 metre arasında ise ana-büyük paraşüt açılacak ve güvenli bir şekilde roketimiz yere inecek. Roketlerin yeniden kullanılabilir olması kıstası bu konuyu önemli kılıyor. İniş sonrası teknofest'in uzman ekibi tarafından hasar tespiti yapılacak ve buna göre de ayrı bir puanlama olacak. Bu noktada hasarsız yere inmesi için yapılan statik analizler önem taşımaktadır. 

Roketin çıktığı total yüksekliği ölçmek için elektronik aksamlara ve paraşüt kısmı için eklemelere ihtiyacımız var. Yalnız roketin motor olan kısmı Teknofest sağlayıcıları tarafından verilecek. Halen roketimizin ön tasarım ve kritik tasarım raporlarını hazırlama süreçleri üzerine çalışıyoruz.  Projemizde hedefimiz faydalı yük taşıma odaklı bir roket tasarlamak. Teknofest tarafından belirlenen şartname içinde faydalı yükün bilimsel, ekonomik veya askeri amacı olabileceği söylenmiş. Ayrıca atmosferik inceleme için olabilir, çeşitli araştırmalar için görüntü alınabilir. Henüz bu spesifik göreve karar vermedik. Ancak bilimsel araştırmalarda kullanılacak bir roket hazırlama taraftarıyız. Örneğin, roketimiz yüksek irtifa roketlerin nasıl çalıştığına ve yeniden kullanılabilirliğine dair veri almak amaçlı kullanılabilir. Projemizi özgünleştiren nokta faydalı yük taşıma işlevimiz olacak. Şu an yaptığımız simülasyonlarda 3000 metre'yi sorunsuz yakalıyoruz. Yarışmada başarılı olabilmemiz için hedefimiz ve ulaştığımız mesafe arasındaki farkın az olması gerekiyor ve ayrıca yeniden kullanılabilirlik, özgünlük gibi kıstaslar da puan getiriyor. "

ROBOTAKSİ BİNEK OTONOM ARAÇ YARIŞMASI

BURST Takımı -  Metehan Yıldırım (Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi):

BURST otonom elektrikli araç ekibi olarak, Teknofest’in RoboTaksi yarışmasına ve Tübitak’ın Efficiency Challenge Yarışmasına katılıyoruz. TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenmekte olan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları bu yıl Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenecek.  Biz de bu yarışma için hem otonom bir araç yapmayı planlıyoruz hem de bu aracı etkili hale getirmeyi amaçlıyoruz. Aynı aracımız iki ayrı yarışmaya da katılacak.

Aracımızın kabuk üretimi için mekanik, elektronik ve yazılım ekipleri kurduk. P&R ekibimiz de sponsorlukla ilgileniyor. Oldukça kalabalık 20-25 kişilik bir ekibiz. Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Ahmet Öncü hocamız danışmanlığımızı üstleniyor.

RoboTaksi yarışmasında bize belli bir görev kümesi veriliyor. Bir yolcuyu GPS’sine göre gidip alıp aynı zamanda istediği yere bırakıp görev başlangıcına geri dönmek asıl görevimiz. Bu süreçte yoldaki pek çok karmaşayı çözmemiz gerekmekte. İçinde en yüksek seviyede insan müdahalesinin olmadığı bir sistem yaratmaya çalışıyoruz. Böylece firmaların büyük yatırım yaptığı bu otonom sistemli araçları geliştirme konusunda faydalı olmayı, gelecekte sürücü odaklı işleri ortadan kaldırmayı planlıyoruz.

Aracımızı yolcu taşıma konseptinde yapmıyoruz. Ana amaç insan götürüp getirme değil, bir başka ifadeyle yarışmada içine gerçek bir insan binmeyecek. Önemli olan yolculuk sürecini başarıyla tamamlamak. Eylül’de aracın canlı sürüşünü gerçekleştireceğiz. Yaptığımız simülasyon Atatürk Havalimanı’nda kurulacak pistin benzeri olacak.  Aracın gidebileceği yolun özellikleri, şeritler, gerçek dünyaya oldukça yakın olacak.

SÜRÜ İHA SİMULASYON YARIŞMASI

Airbenders Takımı- Mücahit Ekinci (Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi):

Sürü İHA Simulasyon Yarışması’na beş kişilik bir ekip ile hazırlanıyoruz. Geçen yıl katılmış olduğumuz TÜBİTAL İHA yarışmasında simulasyonlar hakkında belli ölçüde bilgi sahibi olmuştuk. Aynı zamanda, otonom drone kullanımının en büyük faydasının aynı anda birden fazla drone’un kontrol edilmesine imkan vermesi olduğunu düşünüyoruz. Bu neden ile Sürü İha Yarışmasına hazırlanma kararı almış bulunmaktayız. İlgili yarışma bağlamında ise an itibari ile başlangıç seviyelerinde olduğumuzu söyleyebilirim. Simulasyonun senaryosu ise şöyle:  Türkiye'de bir şehirde şiddetli bir deprem olmuştur. İlk yardım ekipleri kente intikal ettirilmiştir. Yıkılan binaların altında kalan insanların kurtarılması için çaba sarf edilirken, yaralılara yardım edilebilmesi için tüm kurum ve kuruluşlar var güçleri ile çalışmaktadır.Deprem neticesinde haberleşme hizmetleri önemli oranda sekteye uğramıştır. Yaralıların tahliyesi gerekmektedir.

TÜBİTAK ULUSLARARASI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI YARIŞMASI

 Airbenders Takımı- SÜRÜ İHA Yarışması- Burak Yıldızöz (Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi):

Airbenders takımı olarak otonom dronlar üzerinde araştırmalar yapmak ve üniversitemizde bu alandaki çalışmaları yürütmek hedefiyle 2018 yılı Mart ayında altı kişilik ekibimizle yola çıktık. Geçtiğimiz sene de katıldığımız TÜBİTAK İHA Yarışmasına 10 kişi, toplamda üç  farklı yarışmaya katılacak yaklaşık 20 kişilik bir ekip haline gelmiş bulunmaktayız.

Tasarımı ve uçurulması konularında bilgi ve tecrübe edindiğimiz dronların bu sene kodla kontrol edilerek otonom görev gerçekleştirmelerini amaçlamaktayız. Önceden belirlenmiş yük/nesne üzerine iniş yapmak, birden fazla dronun aynı anda koordinasyonunu sağlamak, yer ve nesne tespiti yapabilen akıllı dronlar üretmek şu anki hedeflerimiz arasındadır. Bunların dışında şu ana kadar edindiğimiz kazanımların üniversitemizde gelecek dönemlere aktarılması da hedeflerimiz arasındadır ve mezkur hedefleri kısmen gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

TÜBİTAK İHA Yarışması iki etaptan oluşuyor. İlk etapta dronun emniyetli ve uçabilir durumda olduğunun kontrolü ile pilotun manuel uçuşta yeterliliği ölçülürken yarışmanın asıl önemli kısmını oluşturan ikinci etapta ise otonom uçuş yapan dronun önceden koordinatları verilmiş faydalı yüklerin üzerine iniş yapması ve yükleri ağırlıklarına göre ayırt edilerek buna göre istenilen yerlere bırakması isteniliyor.

YAPAY ZEKA YARIŞMALARI

Tigers AI Takımı- Kubilay Yavuz (Endüstri Mühendisliği öğrencisi) ve Melik Burak Bozbey (Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi):

Eylül 2018’den bu yana katıldığımız yarışmalarda gerek takım gerekse bireysel başarılar kazandık. ING Bank Datathon’da üçüncülük, LCW Datathon’da ikincilik ödülü aldık ve Boğaziçi Üniversitesi Data Challenge yarışmasında finalist olduk.

SAP Cloud Analytics’in SACKHaton Data Storytelling yarışması için Mart sonunda Barselona’ya davet edildik.  Bu yıl Teknofest’te Yapay Zeka kategorisinde görüntü işleme üzerine projeleriyle yarışacağız. Tigers AI ekibi olarak, gerçek zamanlı büyük veri analizi, makine öğrenmesi, business intelligence ve deep learning alanlarında aktif olarak projeler geliştiriyoruz. Yarışmadaki amacımız, görsel very setleri üzerinde eğitilmiş farklı görüntü işleme algoritmalarının bir arada veya paralel olarak çalışmasıyla bize yarışma sırasında verilen görüntüyü, modellerin çıktılarının birleştirilmesi ile sınıflandırmak ve nihai olarak nesne tanımlayan bir model oluşturmak.

Atölye BU- Can Bölükbaş (Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi):

Yarışmada alçak irtifa uçuşu gerçekleştiren bir insansız hava aracı (İHA) ile elde edilmiş görüntüler üzerinden nesne tespiti yapılması beklenmektedir.Biz de görüntü işleme,yapay öğrenme ve derin öğrenme algoritmalarını kullanarak videodaki nesnelerin tespit edilmesi ve türlerinin belirlenmesini sağlayacak bir yazılım geliştiriyoruz. Takımımız Hüseyin Can Bölükbaş (Bilgisayar Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi), Mehmet Sat (Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi), Muhammed Yusuf Efe (Elektrik Elektronik Mühendisliği & Fizik öğrencisi) 2. Sınıf ve Orhan Eren Akgün’den (Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi) oluşuyor.

Airbenders Takımı- Yapay Zeka Yarışması-  Alperen Bağ (Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi):

Yapay sinir ağlarını kullanarak nesne tespiti yapan bir model geliştireceğiz. Kendi verimizi üretip, oluşturduğumuz modeli eğitmek istiyoruz. Sinir ağı modeli oluşturmak aslında zor bir iş, bu yüzden kendini kanıtlamış, başarılı modelleri kendi amacımıza göre geliştirerek kullanmayı planlıyoruz. Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinden oluşan ekibimizde benimle birlikte Emre Girgin ve Furkan Özçelik yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Galeri 5 Fotoğraf