Teknolojinin kalbi Boğaziçi Üniversitesi’nde attı

Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü Compec, teknoloji ve bilişim dünyasının en yeni ve en güncel konularını, 1-3 Mart tarihleri arasında düzenlenen TechSummit’19’da ele aldı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve üniversitelerinden bilim meraklısı öğrencileri Boğaziçi’nde buluşturan ve bu yıl 10’uncu kez gerçekleştirilen zirvede, yapay zekâ ve trendler, dijital pazarlama, etik hacker olma, havacılık ve uzayda gelecek, Türkiye’deki yüksek teknoloji start-up’ları, iş birlikçi robotlar, drone teknolojileri başta olmak üzere birçok konu uzmanlar tarafından aktarıldı.

2010’dan beri teknoloji dünyasından yöneticiler ve uzmanları teknolojiye meraklı üniversite öğrencileri ile buluşturan Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü Compec Boğaziçi TechSummit’te 10. yılında teknoloji meraklılarına yönelik zengin bir program sundu.

Artık şirketler teknoloji şirketi olmak zorunda

Etkinliğin ilk günü olan 1 Mart’ta ING Bank Uygulama Geliştirme Grup Müdürü Bahar Savaş, ‘’İnovasyon kültürü ve ekosistem ile büyümek’’ üzerine bir konuşma yaptı. Savaş, teknolojinin günümüzdeki hızı sayesinde pek çok sektörde olduğu gibi bankacılıkta da önemli dönüşümler yaşandığını anlattı. Yakın gelecekte çalışanı olmayan çağrı merkezleri, şubesi olmayan bankaların olacağını belirten Savaş, bugün artık tüm şirketlerin birer teknoloji şirketi olmak zorunda olduğunu kaydeden Savaş, şirketlerin teknolojiye yatırım yapmasının da tek başına yeterli olmadığını; şirketlerin aynı zamanda yeni fikirlerle zenginleşmek için ekosistem ile iş birliği yapmalarını ve inovasyona açık olmaları gerektiğini ifade etti.

Günümüzde en değerli emtia data

Zirvede “Augmented Humanity” How Technology is Shaping This New Reality’’ başlıklı bir konuşma yapan Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç (BÜ’97) ise sağlıktan trafiğe, siber güvenlikten eğitime yapay zekanın hayatımıza olan pozitif etkilerini anlattı. Geçtiğimiz yüzyılın en değerli emtiasının petrol olduğunu ve buna bağlı olarak otomotiv sektörünün 1908’den başlayarak dünyada en hızlı büyüyen sektör olduğunu anlatan Yantaç, günümüzdeki en değerli emtianın ise data olduğunu vurguladı. Microsoft, Apple, Amazon ve Google gibi teknoloji şirketlerinin aynı zamanda dünyanın en büyük şirketleri olduğunu ifade eden Cavit Yantaç bu firmaları değerli kılanın veriyi iyi kullanmaları olduğu belirtti.

Siber saldırılar artacak

Etkinliğin ikinci günü olan 2 Mart’ta Garanti Kütür Merkezi’nde devam eden sunumlar, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’den Kıdemli Uzman Mustafa Altınkaynak’ın “Turkey’s Cyber Intelligence and Threat Analysis” başlıklı konuşmasıyla başladı. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye yapılmış siber saldırıların ve bu saldırılarla ilgili tehditlerin analizini sunan Altınkaynak, bilgi güvenliği açıklığının sistemlere nasıl yansıdığını aşamalarıyla dinleyicilere aktardı. Türkiye’de sık kullanılan ön tanımlı parolalara da değinerek katılımcıları uyaran Altınkaynak, siber casusluk faaliyetlerinin artık kiralama yöntemleriyle servis edilmeye başlandığını, hedef odaklı ve terör motivasyonlu siber saldırıların gelecekte artacağını sözlerine ekledi.

Poligon Mühendislik’in ortaklarından Okan Sami Nahit ise “The 3D Transformation in Industry 4.0,” başlıklı konuşmasında 3D yazıcılığın otomotiv sektöründen güvenlik sektörüne çoğu alanda yayıldığının altını çizdi. Nahit ayrıca 3D yazıcılığın teknoloji geliştirmede hızlı adımlar atmaya yardımcı olacağını, bir ürünün prototipini oluşturma sürecinde farklı makineler kullanmak ve çıkan sonuçları birleştirmek yerine 3D yazıcılar sayesinde düşük miktarda üretimle bir ürünün tasarlanmasını, basılmasını ve test edilmesini kolaylaştırdıklarını sözlerine ekledi. Nahit, 3D printerların gelecekte çok küçük parçaları da basabilecek seviyeye ulaşacağını dile getirdi.

Getir Perakende Lojistik A.Ş.’de Lead DevOps Engineer olarak çalışan Ufuk Dağ, “Microservices, Docker and Serverless” başlıklı konuşmasında Getir gibi start-uplarda görülen fonksiyonel olarak birbirinden ayrılabilecek, veri giriş çıkışı, kullanıcı arayüzü, veri işleme gibi özelliklerin mimari olarak aynı yapıda bulunduğu yazılım sistemleri olan monolitik yapılardan bahsetti. Start-upların ilk kuruluş aşamasında monolitik yapıların seçilmesinden ve bunların dezavantajlarından bahseden Ufuk Dağ, monolitik yapılara alternatif şekilde kullanılan belli bir işi gerçekleştiren kod parçacıkları olan mikroservis yapılarının öneminden bahsetti. Dağ, mikroservis mimarisinin oluşumuna zemin hazırlayan Docker platformuna ve Docker sayesinde sistemdeki servislerin bölünerek nasıl yönetildiğine değinerek konuşmasını noktaladı.

Solvoyo Yazılım ve IT sorumlusu Erol Beynam "Latteniz Sütsüz Olsun mu?" başlıklı konuşmasında Solvoyo’nun kritik tedarik zinciri fonksiyonlarını ve stok, ulaşım, yenileme ve sipariş karşılama planlamasını tek bir model üzerinden stratejik ve taktiksel olarak nasıl çözdüğünü açıkladı. Machine Learning ve Bulut gibi teknolojilerini kullanarak bir nevi endüstri mühendisliği servisi verdiklerini aktaran Beynam, bu sayede organizasyonların geleneksel tedarik yöntemlerine kıyasla daha büyük tasarruflar sağladıklarını ve daha fazla siparişi karşılayabilmelerini mümkün kıldıklarını ekledi. Beynam, Solvoyo sistemi sayesinde bir kahve zincirinde “sütsüz latte” içmenin mümkün olmadığının altını çizerek konuşmasını tamamladı.

Gelecekte milyonlarca akıllı gözlük üretilecek

HangaarLab’in kurucu ortağı Cihat Kahraman, “V-Sight: Artırılmış Gerçeklik ile Dijital Fabrikalar” başlıklı sunumunda verilerin kullanış şeklinin kişisel olmasına ve kullanıcıların dikkatini dağıtmayacak şekilde verilerle destekleyip farklı deneyimler yaşanmasına izin veren AR, VR ve AI teknolojilerinden bahsetti. Bu teknolojilerle ilgili donanımların geliştirilmesi ve iletişim altyapılarının 5G’ye doğru yol alması neticesinde gelecek günlerde AR ve VR konularında yeni atılımların yapılacağının altını çizen Kahraman, 2025’te bu teknolojilerin yatırımına büyük miktarlar harcanacağını, milyonlarca akıllı gözlük üretileceğini ve birçok yeteneğin ve iş rolünün devrim yaşayacak düzeye geleceğini, böylece bilginin dijitalleşmesine zemin hazırlanacağını istatiksel veriler ışığında açıkladı. 

Yapay Zekâ ve Trendler

Etkinlikte, ND PMO Ekip Lideri Çağatay Yurdasal’ın “Yapay Zekâ ile Ses ve Dil İşleme,” ve Teknasyon CTO’su Fatih Üstündağ’ın “Milyon Kullanıcılı Global Uygulama Nasıl Yapılır?” konuşmalarının ardından ise OptiWisdom şirketi kurucusu ve CEO’su Şadi Evren Şeker’in moderatörlüğünde “Yapay Zekâ ve Trendler” başlıklı bir panel düzenlendi. IT Uzmanı Zekeriya Beşiroğlu ve Veri Analisti Batuhan Köse’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde veri biliminin ne olduğu, gelecekte nereye doğru dönüşüm yaşayacağı tartışıldı. Firmaların data yönetimine daha çok yatırım yaptığından bahseden Zekeriya Beşiroğlu, sosyal medyanın da firmalar tarafından artık kullanıldığını ve bu alanın başka veri kaynaklarıyla birleştirilmesinin söz konusu olduğunu aktardı. Büyük veriyi analiz edebilecek sistemlere sahip olunduğu ekleyen Beşiroğlu, eldeki veriden ilerlemenin doğru olmadığının önce ihtiyaçların belirlenmesinin ve bu ihtiyaca göre datanın oluşturulup model aracılığıyla düzenlenmesinin önemine dikkat çekti.

Batuhan Köse ise yapay zekâ alanında kariyerini şekillendirecek gençlere işin akademik yanını öğrenmeleri, aynı zamanda algoritma bilgilerinin farklı projelerde nasıl uygulandığını görmelerini ve son olarak sosyal becerilerini geliştirerek, problem çözme odaklı çalışmalar yapmaları tavsiyelerinde bulundu. Open-source teknolojilerinin de önemine dikkat çeken Köse, iş dünyasının yapay zekâ alanında çalışmalar gerçekleştirmiş kişilere kucak açacağını bu alanda pek çok elemanın arandığını sözlerine ekledi.

Bu sene ayrıca endüstriyel robotlar (Cobot - Universal Robots), 3D yazıcı, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gözlükleri, XBox, drone demoları (TechDroneLeague)  gibi ürünler de fuaye alanında yer aldı.TechSummit'19 tüm katılımcılara bilişim şirketlerini ofislerinde keşfetme imkânı sağladı. Yapılan gezilerde katılımcılar şirketlerin çalışma ortamlarını gözlemleme ve şirketleri daha yakından tanıma fırsatı da buldu. Güncel ve sektöre yönelik konuların derinlemesine işlendiği workshoplar ile de katılımcılar, teknoloji dünyasına adım atmış oldu.

Katılımcıların güncel ve sektöre yönelik sorularını yöneltebildiği workshopların da düzenlendiği etkinlik, 3 Mart Pazar günü havacılık, robot ve drone teknolojisi gibi çeşitli konuların işlendiği sunumların ardından sona erdi.

 

Haber: Yılmaz Yeniler / Kurumsal İletişim Ofisi

 

 

 

 

Galeri 4 Fotoğraf