Tekstil sektörü Türkiye’de 1 milyon kadına istihdam sağlıyor

Sektör liderlerinin buluşma noktası Boğaziçi Üniversitesi, Tekstil ve Hazır Giyim sektörüne yön verenleri ağırladı.

Türkiye’de tekstil ve hazır giyim sektörünü dünyayla rekabet eden bir noktaya taşımak için yapılması gerekenler ve sektörün geleceği lider markalarının temsilcileriyle birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen zirvede ele alındı.

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Tekstil ve Hazır Giyim (THG) Ekonomisi Zirvesi, 31 Mayıs 2016 tarihinde İHKİB’in organizasyon partnerliğiyle, Çalık Denim sponsorluğunda; TGSD, MTD, BMD, LASİAD ve MESİAD’ın desteğiyle Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleştirildi.

İhracatın kilit taşı olan Tekstil ve Hazır Giyim’in potansiyelini geliştirme ve yönetmeyi, disiplinlerarası konu başlıkları ve yenilikçi bakış açılarıyla masaya yatırmayı hedefleyen THG Ekonomisi Zirvesi’nde sektörün güncel problemlerinden gelecek tahminlerine kadar birçok konu ele alındı.

THG Ekonomisi Zirvesi, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker’in açılış konuşması ile başladı. Toker konuşmasında tekstil sektörünün brüt katma değer, dış ticaret ve istihdam gibi belli başlı alanlarda büyük etkileri olan, ülke ekonomisinin büyümesinde lokomotif görev üstlenen yönünü vurguladı.

Türkiye’de tarımdan sonra en büyük istihdama sahip olan sektörlerin tekstil ve hazır giyim olduğunu belirten Toker, özellikle kadın istihdamında tekstilin önemine değindi ve ülkemizde 1 milyon kadının ekmeğini tekstilden çıkardığını ifade etti. Türkiye’nin tekstilde Avrupa Birliği’nin en büyük 3. ihracatçısı olduğunu söyleyen Toker, sektörün ihracattaki payının yüzde 12 olduğunu belirtti.

Türk markalarını global sahnede görmek için yapılması gerekenlerin tartışıldığı, endüstrinin inovasyonla büyümesi için atması gereken adımların ele alındığı ve e-ticaretin hem sektörün hem de ülke ekonomisinin geleceğini nasıl şekillendireceğinin konuşulduğu THG Ekonomisi Zirvesi, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, LC Waikiki CEO’su Mustafa Küçük, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ve dünyaca ünlü modacı Arzu Kaprol  gibi sektörün önde gelen isimlerini ağırladı.

THG Ekonomisi Zirvesi kapsamında öne çıkan oturumlardan biri de ‘’İhracatın Kilit Taşı: Tekstil ve Hazır Giyim’’ başlığı altında, Yrd. Doç. Dr. Ali Coşkun moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturumda ‘’Türkiye’de Tekstil ve Hazır Giyim sektörünü ileriye taşımak için atılması gereken adımlar nelerdir? Türk markalarını dünya markaları arasında görmek için neler yapılması gerekiyor? Günümüzde teknolojinin hızla geliştiğini göz önünde bulundurursak Türkiye bu gelişmelere ne kadar ayak uydurabildi? Sektörün gelişmesi için devletin atması gereken adımlar nelerdir?’’ gibi konular masaya yatırıldı.

‘’Tekstil Sektöründe Sürdürülebilirlik’’, ‘’10 Yılda 10 Dünya Markası Turquality’’, ‘’Sanal AVM’ler’’ gibi oturumlarla Tekstil ve Hazır Giyim’e dair en güncel problemlerin, tartışmaların, uygulama ve trendlerin konuşulduğu zirvede; markalaşma, sürdürülebilirlik, e-ticaret ve moda ekonomisi gibi birçok konu interaktif oturumlarda tartışmaya açıldı.

www.giyimekonomisi.com