Türk – Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruluyor

Türkiye ve Japonya arasında 2016’da imzalanan anlaşma çerçevesinde Türkiye’de Türk – Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulması kararlaştırılmıştı. 17 Ocak 2019 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Konseyi üyelerinden biri olarak görevlendirildi.

Türkiye ve Japonya arasında imzalanan ikili anlaşma çerçevesinde YÖK’ten bağımsız ilk üniversite olarak kurulması planlanan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Konseyi’ne Prof. Dr. Mehmed Özkan üye olarak atandı. Kendi akademik kadrolarını belirlemekte özgür olacak olan üniversitenin lisans düzeyinde nükleer bilim, reaktör mühendisliği, mimarlık, inşaat ve deprem mühendisliği gibi alanlarda eğitim vermesi planlanıyor.

Japonya hükümetinin ilk etapta kuruluş için fon sağlayacağı Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne Türkiye hükümeti de yer ve altyapı desteği sağlayacak. Eğitim dilinin %100 İngilizce olması planlanan üniversitede, Prof. Dr. Mehmed Özkan da üniversitenin konsey üyesi olarak görev yapacak.