Türkiye’den ve İngiltere’den üniversiteler ‘’Yeni Perspektifler’’ için Londra’da buluştu

YÖK ile British Council, Londra’da ‘Yeni Perspektifler: Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu’ düzenledi. Foruma katılan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi ile İngiltere’deki üniversiteler arasındaki akademik dolaşım ve iş birliğinin her geçen yıl güçlendiğini belirtti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın British Council ile Londra’da düzenledikleri,  27 Şubat tarihinde gerçekleştirilen forum kapsamında Türk ve Birleşik Krallık üniversiteleri İngiltere’de ilk kez bir araya geldi.

Toplantıya İngiltere’den yaklaşık 50 üniversite katılırken Türkiye’den YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er ile ülkemizdeki araştırma üniversiteleri Boğaziçi, Ankara, Bilkent, Erciyes, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul, İÜ Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, İzmir Yüksek Teknoloj’nin rektörleri katıldı. Forumda, iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki son gelişmeler karşılıklı paylaşılarak, ortak strateji öncelikler ve gelecekteki iş birliği alanları ve ortak diploma programları konuları ele alındı.

YÖK ile British Council arasında iş birliği anlaşmasının imzalandığı törende bulunan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, “Boğaziçi’nin İngiltere’de 20 civarında üniversite ile öğrenci ve öğretim üyesi alışverişine yönelik akademik dolaşım iş birliği bulunuyor. Bunun yanı sıra 30’a yakın projede de İngiliz üniversiteleriyle ortak çalışıyoruz. Bunlar yenilenebilir enerjiden genetiğe kadar bir dizi alanı kapsıyor" diye konuştu.

British Council Türkiye Yüksek Öğretim Direktörü Ayşen Güven ise, YÖK ile 2015’ten bu yana İngilizce öğretiminin kalitesini yükseltmeye dönük iş birliği yaptıklarını belirtti. Etkinliğin ikinci ayağının Türk üniversitelerinden daha geniş bir katılım ile 6 ay sonra Türkiye’de yapılması planlanıyor.