Türkiye ve dünya sinemasının önemli filmleri SineBU’da

SineBU Nisan’da da Türkiye ve dünya sinemasından ses getiren filmleri kampüs ortamına taşımaya devam ediyor. SineBU Nisan’da 2017 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı dâhil 4 ödül almış ‘On Body and Soul’u ve Türkiye ve dünya sinemasından dört yeni ve önemli filmi izleyiciyle buluşturuyor. Türkiye, Fransa, Macaristan ve Brezilya yapımı filmlerin yanı sıra yoğun istek alan ‘’David Lynch: The Art Life’’, ‘’The Red Turtle’’ ve sesli betimleme seçeneği ile ‘’Paterson’’ kaçıranlar için SineBU’da gösterilmeye devam edecek.

Ayın seçkisinden öne çıkan filmler:

ON BODY AND SOUL Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı, FIPRESCI ödüllerini birlikte kazandı. Macaristan yapımı film hakkında sıklıkla yapılan “sıra dışı aşk hikâyesi” yakıştırması gözümüze çarpıyor. Filmi kendine özgü kılan, anlatısını toplumsal normların dışında ve mizah dolu tutan zemini ve bu zemini oluşturan rüya kullanımı olabilir. Sıra dışı aşk anlatısından kastın ikili cinsiyetçi anlatı dışına çıkmak olduğu umudu ise filme olan merakımızı arttırıyor.

KOCA DÜNYA, son dönem filmlerinde KOSMOS’daki atmosferi bulamadığı halde seyircisinin ısrarla takip ettiği Reha Erdem sinemasının yeni filmi. Film yönetmenin “gerçeklerden masal kurabilme” yetisinin önemli bir örneği olabilir zira KOCA DÜNYA Venedik ve Adana Altın Koza FF’nden ödüller ile döndü. Üstelik aynı festivalde hem en iyi yönetmen hem de en iyi film ödülünü alması filmi Türkiye sineması takipçileri için “mutlaka izlenmeli” kılıyor.

AQUARIUS Brezilya-Fransa ortak yapımı bir anlatı. Daha önce eleştirmen olan v sonradan film yapmaya başlayan yönetmenin ise ikinci uzun metraj işi. AQUARIUS zengin ve gizemli Brezilya elitinin toplumsal parçalanma öyküsünü bir emlak meselesi üzerinden konu ediniyor.

THINGS TO COME 2016 Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülünün sahibi ve Rotten Tomatoes’a göre 2016’nın yabancı dildeki en iyi filmi. Filmi özel kılan, kurmacasındaki orta yaş sonrası dönem sert hayat değişikliği ve güçlü; aynı zamanda ironik kadın karakteri olabilir fakat “bir mesleğe sahip olmak, mutluluk, yerleşik yaşam deneyimlerini terk etmek” gibi temalar filmi felsefe ve günlük yaşam uyarlanabilirliği sorunsalı üzerinde kendine özgü bir yere taşıyor. Avrupa’nın yükselen yönetmeni ünvanına sahip Mia Hansen-Løve nisan ayı için taptaze bir kapanış vaat ediyor.